Bıktık Artık! Gereksiz Yere Para Ödemekten Son Derece Rahatsız Olduğumuz Durumlar

-

İnsan elinde olsa hiçbir şeye para vermez. Bunu bir kenara bırakırsak karşılığında iyi bir mal veya hizmet aldığımız pek çok şeye ödemeye yapmaktan rahatsız değiliz. Ancak bazı şeyler var ki, ücreti düşük dahi olsa para ödemek gerçekten zorumuza gidiyor. Sizin de eklemek istediklerinizi yorumlara bekliyoruz. 😊

1. Emlakçıya verilen para.

Evin sahibi belli, kiralayan belli. Arada ev göstermek dışında ne iş yaptığı tam olarak bilinmeyen ve kiracı olarak herhangi bir hizmet alınmayan emlakçıya verilen yüklü para iç acıtıyor.

2. Sokağa park edince verilen otopark parası.

Artık neredeyse tüm sokaklar paralı oldu. Eskiden sadece özel otoparklara ücret ödenirdi, artık özel garajınız yoksa (ki sitelerde o da paralı) arabanızı ücretsiz park etmek çok zor.

3. Ücretli su.

İçme suyuna para verilmeyen dönem çoğumuz için çok geçmişte değil. En temel ihtiyacımız, en doğal kaynak su için para ödemek mantıksız geliyor.

4. Dışarıda çaya ödenen yüksek fiyatlar.

Kimse çay bedava olsun demiyor tabii de son dönemde fiyatlar gerçekten uçtu. Kahvaltı yanında sınırsız çay veren işletmeler baş tacı oldu.

5. Bir ikram olarak başlayan ve sinsice hesaba işlenen yemek sonrası çay geleneği.

Ne yazık ki artık bu ikram bile ücretli oldu.

6. Kuver-garsoniye parası.

Ekmek, peçete, tuz-biber gibi yemeğin yanında ücretsiz olması gereken eşlikçiler için alınana kuver, hizmet bedeline garsoniye deniyor. Müşterinin bahşiş bırakmama ihtimaline karşın peşin bahşiş de diyebiliriz. Bu uygulama dünyanın pek çok yerinde yaygın ve gerçekten tüketici için çok saçma.

7. Umumi tuvalete para vermek.

Tuvalete para vermek, akbil basmak; üstelik de bu ücretin her geçen gün artması... Diyecek bir şey yok.

8. Küçük soslar için ödenen ücretler.

Fast-food restoranlarının başlattığı bu akım her yeri etkiledi. Pek çok restoranda bu tek kullanımlık küçük soslar paralı.

9. Pasaport ücreti.

Pasaportun ücreti değil de, dünyanın en yüksek ücretini ödemek üzüyor. Keşke sembolik ücretlerle kalsaydı da içimiz bu kadar acımasaydı. (Güncel 10 yıllık pasaport ücreti 764 TL 😥)

10. Hesap işletim ücreti.

Zaten herkesin tüm parasını yatırdığı ve tüm işlemlerini bankalar üzerinden yaptığı günümüzde bir de ekstra ekstra ücretler almak niye?

11. Köprüye, yola para ödemek.

Zaten vergisini veren bir vatandaş olarak ulaşımda gidilen yola, geçilen köprüye bir de dünyanın parasını vermek anlamsız geliyor.

12. Ekstra yiyeceklere verilen ücretler.

Dondurma sosu, içeceğin yanında gelen fıstık, mısır gibi basit yiyecekler. Bunlar aslında ikramdı ama çay gibi zamanla hesaba girdiler.

13. Kayıp kaçak bedeli.

Elektrik faturasındaki bu kaleme söylenecek çok şey var ama nafile.

14. Aidatlar.

Eskiden merkezi ısınma sistemi, faturalar ve apartman görevlisi için toplanan aidatlar artık temizliği yapılmayan, bakımsız apartman ve sitelerde bile gelişigüzel alınabiliyor.

15. Evde kolayca hazırlanabilecek ucuz yiyeceklere dışarıda verilen para.

Basit bir domatesli makarna veya salataya ederinin 4-5 katı paralar vermek üzüyor.

16. Basit tamir-tesisat işlerinin ücreti.

İyi bir alet çantası ve az bilgiyle kişinin kendi yapabileceği tamire tesisatçı çağırıp vida sıkmaya ödediği dünya kadar para dramdır.

Bu içerik tamamen eğlence amaçlı üretilmiş olduğundan kullanılan görsel ve metinler haber değeri taşımamaktadır.


BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
peter-mcbride

sayıştay kararıyla 2 senedir hesap işletim ücreti alamıyor bankalar. o sanki abartılı bir yorum...

armagan-gunduz

#11 bunun kitabı yazıldı. hem de jules verne tarafından ''inatçı keraban ağa'' diye. üstelik marmaray'ı değil karadeniz'i dolaşıp geliyorlardı boğazda kayıkla geçişe para vermemek için.

ashirogi-muto

Yiyebileceğiniz en huzurlu yemek kesinlikle esnaf lokantasındadır. Yiyebileceğin kadar yemek yanına bir de ayran al, vereceğin en fazla 20 liradır zaten. Para kaptırmayın şu kuverci garsoniyeci o.. çocuklarına.

muharrem_ince_sevdalisi

ooooh kuru nun yanında pilav, etli ve acılı olacak ama. canımı istettin la bu saatte

ashirogi-muto

Benim de çekti valla. Etli güveç + duble pilav + cacık offff

zubeyde-sevim1

13 numara saçmalamış. kayıp kaçak bedeli demek suyun pompa ile basıldığı yerden evlere kadar ulaşana kadar boru vb. arızalarından dolayı kayıp kaçak denir. elektrik ve klor gibi malzemeler m3 başına yapılan harcamadan tahsil edilecek ücret arasında fark olduğu için kayıp kaçak paraası alınır.

arixira

Dağıtım bedeli ne o zaman? Kayıp kaçak bedeli adı üstünde tellerden gelen elektriğin yol boyunca yaşadığı kayıp ve hevallerin tellerden ya da saatlerden çaldığı elektriktir. Dağıtım bedeli ise özelleşen elektrik dağıtım şirketlerinin aldığı haraçtır. Mantık dışı yüksek fiyatlıdır.

volkan-gulumser

Birde sayaç okuma bedeli var a.q. Personelinin ücretini bize kitliyor orospu çocukları .

asafinmilenasi

Ben 3 haftadır evdeyim, normalde pars gitmemesi gerekirken 100 liram uçtu gitti. Nasıl oldu anlamadım.

Görüş Bildir