Beyin Dalgaları ile Suç Olayları Çözülecek

 > 
47PAYLAŞIM

Bilim insanları, spesifik beyin dalgalarının analiz edilmesiyle insanların unuttukları anıları geri getirebileceklerini öne sürdü. Yapılan araştırma, adli soruşturmalarda insanların unuttuğu bilgileri ve yalanlarını ortaya çıkarabilir.

Araştırmacılar, soruşturma altında elde edilemeyen ve unutulan bilgileri, beyin dalgalarını analiz ederek ortaya çıkarabileceklerini düşünüyor. Belli beyin dalgalarına odaklanarak, insanların unuttuğu bilgilerin elde edilebileceği, hatta hangi konularda yalan söylediklerinin anlaşılabileceği ifade edildi.

Psychological Science dergisinde yayımlanan araştırmada, P300 adı verilen beyin dalgasının incelenerek spesifik bilgilere ulaşılabileceği belirtildi. P300'ün analiz edilmesiyle, soruşturma esnasında çok fazla bilgiyi işlemeye çalıştığı için hata yapabilecek beyinden hedeflenen bilginin alınabileceği düşünülüyor.

Concealed Information Test (CIT) adı verilen bir çalışma kapsamında 24 denek üzerinde analiz yapan bilim insanları, deneklerin bir suçla ilgili bilgileri ne kadar iyi hatırlayıp hatırlamadığını kontrol etti. Deneklerin tümü, dört saat boyunca kayıt yapan bir kamera ile gözlemlendi.

Northwestern Üniversitesi'nden John B. Meizner ile J. Peter Rosenfeld'in başını çektiği araştırmada, katılımcılar test ve kontrol denekleri olmak üzere iki gruba ayrıldı. Araştırmacılar, test deneklerinden bir gün içinde tanık oldukları ve olmadıkları olaylar hakkında bilgi topladı. Test grubundakilere kişiye özel bilgilerden oluşan bir liste sunulurken, deney grubundakilere genel bir liste sunuldu. Listelerdeki bilgiler deneklere okunduğunda, Elektroensefalografi (EEG) ile P300 beyin dalgası incelendi.

Kendilerine tanık olmadıkları olaylar hakkında da sorular sorulan test deneklerinin P300 dalgalarında belirgin bir değişim ölçülmedi. Deneklere, bir gün önce tanık oldukları olaylar hakkında bilgi verildiğinde ise beyin dalgaları değişim gösterdi.

Detaylı bilgiler hatırlanabilir

Meixner, yapılan deneyler sonucunda beynin tanık olduğu olaylar hakkında hatırlamadığı sıradan bilgileri bile gün yüzüne çıkarabileceğini belirtti: "En ilgi çeken bulgu, deneklerin yaşadıkları bir gün içinde ulaşabileceğimiz bilginin önemsiz kısımlarını elde edebilmek. Bunlar bir şemsiyenin rengine kadar değişebilir."

Meixner, yöntemlerinin gelecek için büyük bir potansiyel barındırdığını belirterek, özellikle suç mahallindeki fiziksel içeriklerin hatırlanması sayesinde önemli bir atılım yapabileceklerini söyledi. Araştırmacılar, ileride yapacakları deneylerde tanımlayıcı ifadelerin yanı sıra video, fotoğraf ve diğer veri türlerini kullanarak P300'ün değişimini inceleyeceklerini belirtti.

Cnet'in verdiği bilgiye göre, CIT Japonya başta olmak üzere dünyada birkaç ülkede kullanılıyor ancak ABD'de yeterince güvenilir kabul edilmiyor. Northwestern Üniversitesi tarafından yapılan çalışma, geçmişte sadece laboratuvar ortamında yapılan deneylere kıyasla gerçek dünyada yapılan ilk P300 deneyi olma özelliğini taşıyor.

  • Al Jazeera
Haberin Tamamı İçin:
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir