Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Beyaz Tavşanı İzle! Filmlerin Filmi 'The Matrix'te Yer Alan Akıllara Zarar 19 Gizemli Sembol

Sanat
2.8bPAYLAŞIM

"The Matrix" filmi, ilk gösterime girdiği 1999 yılında büyük sansasyon yarattı ve dünya genelinde milyonlarca insanın beğenisini topladı. Bugün IMDb'de gelmiş geçmiş en iyi 18. film olarak oynanan bu efsane film, gerek dövüş sahneleriyle, gerekse görsel efektleriyle insanlar üzerinde büyük bir etki yarattı. Ancak film aslında bunlardan ibaret olmanın çok ötesinde bir öneme sahip. Pek çok semboller ve çok ince düşünülmüş ayrıntılar barındırıyor. İşte bu muhteşem film hakkında belki de izlerken fark etmediğiniz 25 çok ilginç detay:

NOT: Filmi henüz izlememiş olan ve izlemeyi düşünenler için spoiler uyarımızı şimdiden yapalım.

1. "Matrix" kelimesinin sözlük anlamı, "İçinde bir başka şeyin meydana geldiği, geliştiği bir durum ya da çevreleyici madde. Tıpkı bir rahim gibi."

2. Bunun yanı sıra, insanların varlığından habersiz olduğu bir illüzyon ya da simülasyon olarak "Matrix", Budizm ve Hinduizm'deki "Samsara" düşüncesiyle büyük benzerlik taşımaktadır.

3. Samsara düşüncesine göre bizim "gerçek" saydığımız dünya, yalnızca kendi arzularımızın bir görünüş şeklidir.

4. Neo, Morpheus'tan ilk olarak, Matrix'te algıladığı kişiliğinin yalnıca zihninin yarattığı bir dijital gerçeklik olduğunu öğrenir. Öyle ki, gerçek sandığı duyusal dünya, beyni tarafından anlamlandırılan elektrik sinyallerinden başka bir şey değildir.

5. "Neo" Latince'de "Yeni" anlamına gelmektedir. Aynı zamanda "One" kelimesinin anagramıdır.

6. Karakterin öncesinde sahip olduğu "Thomas Anderson" ismi ise, İncil'de adı geçen ve kendi öneminin farkında olmayan "Şüpheci Thomas"a bir göndermedir. "Anderson" kelimesi ise "insanoğlu" anlamına gelmektedir ve bir mesih ünvanıdır.

7. "Kâhin", Eski Yunan kültüründe, tanrı ile insan arasında aracılık sağlayan kimselere verilen ünvandır. İnsanlar kâhinlere soru sorarlar ve genellikle bir bilmece benzeri cevaplar alırlar.

8. Bu cevapların geleceğe dair ne anlam taşıyor olabileceğini çözmek ise tamamen kişilere kalmıştır. Kâhinin mutfağında, kapının üstünde de buna uygun olarak Latince "Kendini Tanı" yazmaktadır.

9. "Kendini Tanı" sözü aynı zamanda Eski Yunan'da Apollon'un kâhini olan "Delfi Kâhini"ne yapılan bir göndermedir.

10. Filmde Carrie-Anne Moss'un canlandırdığı "Trinity" karakterinin ismi ise, pek çok kültür ve gelenekte çok güçlü bir yeri olan "3" rakamını temsil etmektedir.

11. Eğer Hristiyan kültürüyle bağlantısına değinmek gerekirse, "Baba, oğul ve kutsal ruh" kalıbının, makinelerle savaşan esas karakterler olan Morpheus, Trinity ve Neo ile bağdaştırıldığı düşünülebilir.

12. Morpheus, Yunan Mitolojisi'nde rüya tanrısıdır. Filmde Matrix'in bir çeşit illüzyon ve rüya olarak değerlendirilmesi ve Matrix'ten çıkışın bir uyanış ve aydınlanma olarak yansıtılması, karaktere bu ismin verilmesinin temel sebebidir.

13. Cypher karakteri klasik bir haindir. Bu yönüyle de İsa'nın havarilerinden olan ve onu ele veren Yehuda'yı (Judas) sembolize etmektedir. "Cypher" ismi ise, nicelik yokluğunu ifade eden (Sıfır) matematiksel bir sembole gönderme olarak seçilmiştir.

14. "Cypher" karakterinin, aynı zamanda şeytanı sembolize eden bir karakter olduğu ve isiminin de İngilizce'de şeytana atfedilen "Lucifer" isminin bir kısaltması şeklinde düşünüldüğü zannedilmektedir.

15. Filmde yer alan kaşık sahnesi, gerçekliği ilk kez tecrübe eden Neo için çok önemli bir ders niteliğindedir. Kaşık, Matrix'in içinde yer almaktadır ve bu yüzden aslında yoktur. Kaşığı bükmek için de objeye değil, kendisini değiştirmeye odaklanması gerekmektedir.

16. Homeros'un İlyada'sında hayat bulmuş bir karakter olan Niobe, sözü geçen epik hikayede kendisini bir tanrıça ile kıyaslamasıyla dikkat çekmektedir.

17. Merovingian, üyeleri azizlik ve doğa üstü güçler ile anılan Antik bir Frenk hanedanlığıyla özdeşleştirilmektedir. Bu hanedanlığın İsa'nın soyundan geldiği düşünülmektedir.

18. Persephone, Yunan Mitolojisi'nde Zeus ve Demeter'in kızıdır. Hikayeye göre, Hades onu kaçırır ve yeraltı dünyasına götürür. Fakat Zeus'un emri ile Persephone'un yılın belli zamanlarında yeryüzüne dönmesine izin verilir. Bu da mevsim geçişlerini belirler.

19. Filmin en önemli karakterlerden biri olan Seraph, İbranice'de 'yanmak' demektir. Eski Yahudiler'in oldukça korkunç bulduğu ve Seraph olarak nitelendirdiği yaratıklar, Michelangelo'nun eserlerinde küçük ve sevimli melekler şeklinde tasvir edilirler.

Onedio IQ'yu Facebook'tan takip etmeyi unutmayın!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ayer50

neyin peşindesiniz anlamadımki. Anca dirlemiş, dırlamış, durlamıssınız. zannedilmektedir, düşünülmektedir vs vs. çoluk çocuk kandırmak gibi.

jvc1903

+soundtrack kasetini, sene 1999 o zaman kaset var tabii, İst.dan gelecek diye bekle duur neyse getirttim, sürpriiiz içinde Rammstein! Du Hast! heey gidi Déjà vu...

mehmed-siyahkalem

O zaman walkman var tabi. Metroda yüksek sesle dinlerken çok kişiyle tartışmak zorunda kalmıştım. Özellikle Rob D / Clubbed to death efsaneydi.

taylan-okur

Zaten filmin ana sarkısı -böyle bir sey var olmasa da ben kendimi anlatabildiğimi zannediyorum- "du has" değil miydi?

jvc1903

benim fav. grubumun ''o filmde karşıma çıkması'' bana sürpriz ;)

jvc1903

evet emilio efsane walkman, şahsen şanslı bi dönemde ergendim :)

corpse-bride

yaslandıgımı bır daha hatırladım:( unıde ızledık bu fılmı yıne ızleyesım geldı bak

koala-neco

senin zamanında sınavsız giriliyodu hey gidi be ^-^

corpse-bride

yok anam nerde benım ılk gırdıgım yıl soru calmıslardı /sınav degısıklıgı felan vardı ) cok kadersızım sınav konularında unı sınavına gırıcem soru calınır ıptal, kpss gırerız kopya cekılır ıptal aman ne gunler devırmısım sıgara yakasım geldı :S

tolciya

ben de yaktım kardeşim lisee gideriz okul puanı yok kredili sistem yok süper lise sınava gireriz yok tek mi çift mi yok sorular çalınır kpss illeti çıkar askerlik biz bitirince kısalır falan filan ne bahtsız nesilmişiz bee...

muartaydin

Zaten bir matrix in içinde yaşıyoz olm. Cennet ve cehennem gerçek. Biz ise önceden kurgulanmış bir yeryüzünde yaşıyoruz. Aslında her şey gerçek ama bizim algıladığımız kadar, her şey beynimizin içinde, örneğin bayılan bir insanın zaman algısı gider, belki 15 saniye kadar baygındır ama o sanki gözünü kapatıp açmış gibi hisseder. aslında evren beynimizin içinde.

seviname

aynısını bende diyorum ama bana bir deliye bakar gibi bakıyorlar

muartaydin

ahahah aynen artık herkese anlatmıyorum, sadece belli kapasitede olanlara. Bazen saatlerce tartıştığım kişiler oldu, bi ara sarhoş gibiydik :D

seviname

yok saatlerce anlatmaya uğraşmıyorum IQ su 100 olmayanlara da altındakilere de bir şey anlatmıycam artık yoruyorlar beni senin dediğin gibi. o sarhoşluk da likör sarhoşluğu gibi açık havaya çıkınca geçer.

muartaydin

Aynen temiz havada derin bir nefes ve yıldızlara 2 dk bakarak üstesinden geliyosun :D

lna

Cypher'ın annesi kaşar

Görüş Bildir