Beyaz Adamın Eli Yine Kanlı! Amazon'da Yaşayan Kabile Mensupları, Altın Madencileri Tarafından Öldürüldü

 > 
295PAYLAŞIM

Geçtiğimiz günlerde kuzeybatı Brezilya'nın Javari Vadisi'nde yaşayan ve dış dünyayla hala temas kurmamış bir kabileye mensup yerlilerden bazıları, yasa dışı altın madenciliği yapan 'beyaz adam' tarafından öldürüldü. İddialara göre nehir kenarında yumurta toplayan bir grup yerli, altın madencileriyle karşılaştı ve bu sırada o feci cinayetler gerçekleşti. Brezilya cumhurbaşkanı yerli kabileleri koruyamadığı için ağır eleştirilere maruz kalmaya devam ediyor...

Amazon ormanının Kolombiya sınırındaki kısmında, hiç el değmemiş bir bölümünde yaşayan yerliler, dış dünyayla temas kurmuyor.

The New York Times'ın haberine göre yaşanan cinayetlerle ilgili açıklama yapan Brezilyalı yetkililer, gelen şikayetler üzerine konu hakkında soruşturmanın başlatıldığını açıkladı.

Yine iddialara göre yerlileri öldüren yasa dışı altın avcıları, olay yerine yakın bir barda 'cinayetlerle ilgili kendilerini övdü, işledikleri suçla hava attılar.'

Ayrıca öldürdükleri yerlilerden çaldıkları bir el oyması kürekten bahsediyorlardı.

Brezilya kabile yerlileri ile ilişkiler ajansı koordinatörü Leila Silvia Burger Sotto-Maior'ün açıklamasına göre, altın madencileri barda yaptıkları vahşeti övünerek anlatıyordu. Hatta yerlilerin cansız vücutlarını parçalara ayırıp nehire attıklarını bile anlattılar.

İddiaya göre madencilerden biri şöyle dedi, "Ya onları öldürecektik ya da onlar bizi."

Olay yerine yakın köylerde yaşayan vatandaşlarla yapılan görüşmelerden sonra, kabile yerlileri ilişkileri kurumu polise resmi şikayette bulundu.

Davadan sorumlu savcı Pablo Luz de Beltran, derinlemesine bilgi almanın kolay olmadığını, alanın çok geniş ve giriş çıkışın zorlu olduğunu açıkladı.

Javari Vadisi'nde yaşayan 3000 yerlinin dış dünyayla çok az bağlantısı var. Bu yüzden konu ilgili çalışan kurumlar dahi gerekli bilgiyi almakta zorlanıyor.

Uluslararası bir yerli kabile hakları savunucusu örgütü olan Survival International'ın üst düzey çalışanlarından biri Sarah Shenker, "Bu direkt olarak Brezilya hükümetinin yerli halkları koruyamamasından kaynaklı bir soykırım olacaktır. Aslında bu haklar anayasada yer alıyor," dedi.

Toprak ve arsa kavgaları yüzünden Brezilya'nın merkeze uzak alanlarında yerli kabile halkaları, çiftçiler ve aktivistler genellikle şiddete maruz kalabiliyor.

Örneğin bu yasa dışı altın madencilerinin ilk kez bir yerli kabileye zarar verişi değil.

Geçtiğimiz yıl da Yanomami yerlilerinin yaşam alanlarını tehdit eden bu suçlular, neredeyse tüm kabilenin soyunun tükenmesine sebep olabilirler.

Konu hakkında Brezilya cumhurbaşkanı Michel Temer, kabile yerlileri ilişkilerine harcanan bütçeden kısıtlamalar yaptığı için ciddi eleştiriler alıyor.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ugur_ozdemir

İnsan ALTINA değer vermeseydi bunların hiçbiri olmazdı. Burada duygu kasıp hala altın takan varsa aynaya bakıp süslerini gördüklerinde insanların bu duruma nasıl geldiklerini anlayacaklar. Nedense hep eleştiriyoruz ama aslında desteklediğimizi düşünmek bile istemiyoruz.

sevgibtner7

İnsanın en büyük düşmanı yine insan.

Gizli Kullanıcı

Bırakın insanladı da dünyadan uzak mutlu yaşasınlar ya.

feyk

"homo homini lupus." insan insanin kurdudur. latin atasozu.

nebusimdi

Sovyetler dağıldığında bir baktık ki, Kazakistan'da Kazakların oranı %40'ın altına düşmüş. Birden aklıma geldi nedense.

Görüş Bildir