Beyaz Adam Paranın Yenilmeyeceğini Hâlâ Anlamadı: Kaz Dağları'ndaki Habitat Yok Olma Tehlikesiyle Karşı Karşıya

 > -

İnsanlığın yeşile karşı 'mücadelesi' devam ediyor. Dünyanın bir ucunda hava kirliliğinin önüne geçmek için orman kent planları yapılırken ülkemizde kıyım acı biçimde sürüyor. Bazen taş, bazen altın, bazen de yol uğruna... 

Bu haberimizde ise Kaz Dağları'nda kurulan taş ocaklarının doğal yaşam alanını nasıl tahrip ettiğini birlikte göreceğiz. Çanakkale il sınırı içindeki etekleri ve özellikle Skamander Vadisi çevresi taş ocaklarının tehdidi altında.

Detaylara birlikte bakalım...

Kaz Dağları'nda çevrecilerin tepkisine rağmen taş ocakları tüm hızıyla çalışıyor. Ve aşağıdaki fotoğrafta gördüğünüz manzaranın ocakların kurulu olduğu her yerde karşımıza çıkması ne yazık ki kaçınılmaz.

Burası Skamender vadisi ve taş ocağı nedeniyle habitat büyük tehlikle altında. Hürriyet'ten Ömer Erbil'in haberine göre; uzmanlar Araplar boğazı olarak da bilinen Skamander Vadisi ve çevresinin öncelikle, jeomorfoloji, biyocoğrafya ve biyolojik çeşitlilik açısından önemine vurgu yapıyor.

'Arazinin amacı dışındaki faaliyetler bilimsel arazi kullanım ilkelerine aykırı'

Tema Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Murat Türkeş’in raporuna göre ; ‘‘Araplar Boğazındaki her türlü taş-kum ocağı uygulamaları, hem doğal peyzajı tahrip etmekte hem de verimli tarım arazilerinin amaç dışı kullanımına yol açmaktadır. Bu durum, aynı zamanda bilimsel arazi kullanım ilkelerine aykırıdır. Oluşumu milyonlarca yılda gerçekleşen Araplar Boğazı, sahip olduğu eşsiz jeolojik-jeomorfolojik özelliği, peyzajı, biyolojik çeşitliliği, geleneksel tarımı, Troya ve onun kültür coğrafyası dikkate alınarak, bütüncül bir yaklaşımla ve istisnasız korunmalıdır.’’

Ocaklar aynı zamanda kültürel bir değere de zarar veriyor. Çünkü bölge Troas antik bölgesinin merkezi kabul ediliyor.

Araplar Boğazı olarak bilinen Skamander Vadisi’nde sayıları hızla artan taş ocakları hem çevreyi hem de tarihi kültürel alanları tahrip ediyor. Skamander vadisinin genişlediği orta kesim Troas antik bölgesinin merkezi kabul ediliyor. Bu vadide kod farklılıklarına sahip modern yerleşimlerden Bayramiç ve Ezine ilçeleri yer alıyor. Kuzey doğu kesimlerinde kalan Troya ovasına buradan dağ silsilelerinin verdiği küçük geçitlerle gidiliyor.

Diğer yandan Kaz Dağları'nın başka bölgelerinden de kıyımın boyutunu gösteren fotoğraflar sosyal medyada paylaşılıyor.

Tahribatın boyutunu gösteren bir başka fotoğraf ise arazinin uydudan görünümü 👇

Şimdi dünyanın bir başka köşesine gidiyoruz ve Çin'in orman kent projelerini görüyoruz. Ülkedeki devasa hava kirliliği sorununu çözmek için böyle bir adım atılıyor. Her ne kadar hoş bir gelişme gibi dursa da gelecekte böyle kentler inşa etmeye mecbur kalmamak dileğiyle.

İnsanoğlu Tabiattan Aldığını Geri Veriyor: Çin'den 40 Bin Ağacın Yeşereceği 'Orman Kent' Projesi - onedio.com
İnsanoğlu Tabiattan Aldığını Geri Veriyor: Çin'den 40 Bin Ağacın Yeşereceği 'Orman Kent' Projesi - onedio.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AltınBilimÇanakkaleÇin
Görüş Bildir