Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Bestekar Sokak'a İsmini Veren İnsan! İlk Türk Kadın Bestecilerden Nazife Güran

86PAYLAŞIM

Cumhuriyet tarihinin ilk yıllarında ülkemizde pek çok başarılı sanatçı yetişti, Nazife Güran da onlardan biri. Küçük yaşta başlayan müzik tutkusu ve müziğe adadığı ömrüyle Nazife Güran kimdir? Sizler için derledik.

Klasik batı müziği alanında yüzlerce eser bestelemiş ilk Türk kadın bestecilerinden biri olan Nazife Güran, ülkemizde neredeyse unutulmuş yeteneklerden birisi.

Müziğe olan tutkusu ve yeteneği ile birbirinden güzel bestelere imza atmış, sadece ülkemizde değil, yurt dışında da pek çok icraatta bulunmuştur.

5 Eylül 1921'de dünyaya gelen Nazife Güran'ın hayatının ilk yılları, Büyükelçi olan babasının görevi sebebiyle, sıkça yer değiştirerek geçti.

İlk piyanosu, babasının görevi için bulundukları Kafkasya'dayken alındı, burada piyano derslerine başladı. Beste yapma yeteneği ile küçük yaşta kendisini gösterdi.

İstanbul'da Işık Lisesi'ne devam ederken Cemal Reşit Rey'den ders aldı. Babasının Berlin'e tayin edilmesi üzerine gittiği Almanya'da Berlin Yüksek Müzik Akademisi'ne kabul edildi.

Zamanın müzik otoritesi Prof. Rudolph Schmidt'ten piyano, Prof. Paul Höfferden kompozisyon dersleri aldı. Büyükelçi Hüsrev Gerede'nin teşviki ile ilk konserini Berlin Radyosu'nda verdi. Besteleri Paul Höffer tarafından Prag'da plak yapıldı.

Ankara'da oturduğu sokağın adı Bestekar sokak olarak değiştirildi.

Tunalı Hilmi'nin meşhur sokağının adı, onun yaşadığı dönemde 1950'li yıllarda Bestekar sokak olarak isimlendirildi.

Yaklaşık 1000 eser besteleyen Nazife Güran, kendi yazdığı sözlerin yanı sıra, Ahmet Haşim ve Yahya Kemal gibi şairlerin şiirlerini de bestelemiştir. Tarihi olaylardan ilham aldığı eserlerinde görülmektedir.

Kore Savaşı nedeniyle bestelediği Kore Marşı Kore'de Türklerle yapılan evliliklerde evlilik marşı olarak çalınmaktadır. Amerika Başkanı John F. Kennedy vurulduktan sonra Kennedy Noktürnü besteledi. Bu beste bu bu beste Boston'daki Kennedy Müzesi tarafından sergilenmektedir ve bestecisi Nazife Hanım eserinden ötürü ödüllendirilmiştir.

"Anıtkabre Doğru", "Atatürk Gençliği'ne Marşlar", "Piano Eşliğinde Mezzo-Soprano için Liedler", "Piano için 3 konser etüdü", "Mehlika Sultan Ses ve Piano için Ballade" gibi eserler besteledi.

20 Aralık 1993'te kaybettiğimiz Nazife Güran, bu topraklarda yetişmiş en büyük bestecilerden biriydi şüphesiz.

Nazife Güran'ın anısına 2006 yılında soprano Ece İdil ve piyanist Metin Ülkü tarafından eserleri seslendirilmiş ve Nurdan Bir Hale adı ile albüm yapılmıştır.

Hem Başarılı Bir Ressam Hem Çılgın Bir Aşık! Aliye Berger Kimdir? - onedio.com
Hem Başarılı Bir Ressam Hem Çılgın Bir Aşık! Aliye Berger Kimdir? - onedio.com
Atatürk'ten Papa'ya Pek Çok Ünlüyü Resmetti! Türkiye'nin İlk Kadın Ressamı: Mihri Müşfik Hanım - onedio.com
Atatürk'ten Papa'ya Pek Çok Ünlüyü Resmetti! Türkiye'nin İlk Kadın Ressamı: Mihri Müşfik Hanım - onedio.com

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
musaityerdeincekvar

Hangi apartmanda yaşadı acaba? Ankara Cumhuriyet ilk senelerinde bir çok sanatçı,ressam yazar,şairin ve birçok önemli ismin merkezi konumundaydı böyle şahsiyetlerin evlerinin apartmanlarına bir çok avrupa şehrinde olduğu gibi plaketle bir ibare olsa keşke. Herkesin bildiği Cin Ali'nin yeni evini de çoğu kişi bilmesede apartmanın adı Cin Ali olması dışında bir ibare yok.

gzm-ynklr

Bravo.

Görüş Bildir