Görüş Bildir

Berat Kandili Ne Zaman, Hangi Gün? Berat Kandili’nde Hangi İbadetler Yapılır?

Haberler
> Berat Kandili Ne Zaman, Hangi Gün? Berat Kandili’nde Hangi İbadetler Yapılır?

Vatandaşlar, kandil günlerinin ne zaman olduğunu araştırıyor. İçinde bulunduğumuz 3 Aylar’da, kandil günleri idrak ediliyor. Diyanet İşleri Başkanlığı, dini günler takvimini yayınlandı. Berat Kandili’ne sayılı günler kala, ‘kandil ne zaman’ sorusu da internette aratılmaya başlandı. Allah rızası için oruç tutup, kandil gününde namazlarını eksiksiz olarak kılmak isteyen Müslümanlar, ‘Berat Kandili ne zaman’ sorusunun cevabını arıyor. Diyanet İşleri Başkanlığı, 2021 yılı içinde idrak edilecek dini günleri paylaştı. İşte Berat Kandili ile ilgili bilgiler…

Berat Kandili Ne Zaman, Hangi Gün?

Berat Kandili Ne Zaman, Hangi Gün?

2021 dini günler takvimi içerisinde yer alan bilgilere göre Berat Kandili bu yıl 27 Mart 2021 Cumartesi gününe denk gelecek.

BERAT KANDİLİNİN ÖNEMİ NEDİR?

Diyanet’in geçtiğimiz yıllarda yaptığı paylaşım şöyle; Kaynaklarımızda rahmet, icabet, gufran ve takdir olarak isimlendirilen Berat gecesi, af, arınma ve kurtuluş gecesidir.

Hiç şüphesiz ki Beratın en derin anlamı af ve bağışlanmadır. Sevgili Peygamberimiz (sav) bu gecede Allah’a çokça ibadet edilmesini, gündüzünde ise oruç tutulmasını tavsiye etmiş ve bu gece güneş batınca Allah Teâlâ’nın dünyaya rahmetiyle tecellî ederek fecre kadar: “Bağışlanmak dileyen yok mu, onu bağışlayayım! Rızık isteyen yok mu, ona rızık vereyim! Belâya dûçar olan yok mu, ona afiyet vereyim!..” buyurduğunu bizlere müjdelemiştir. (İbn Mâce, İkâmetü’s-Salavât, 19

Berat Kandili’nde Hangi İbadetler Yapılmalı?

Berat Kandili’nde Hangi İbadetler Yapılmalı?

– Kur'an-ı Kerim okunmalı, okuyanlar dinlenmeli, uygun mekânlarda Kur'an ziyafetleri verilmeli, Kelamullah'a olan sevgi, saygı ve bağlılık duyguları yenilenmeli, kuvvetlendirilmeli.

– Peygamber Efendimize (s.a.s.) salât ve selâmlar getirilmeli, O'nun şefaatini ümit edip, ümmetinden olma şuuru tazelenmeli.

– Tefekkürde bulunulmalı, 'Ben kimim, nereden geldim, nereye gidiyorum, Allah'ın benden istekleri nelerdir' gibi konular başta olmak üzere hayatî meselelerde derin düşüncelere girmeli.

4 Sahabe, ulema ve evliya türbeleri ziyaret edilmeli, manevî iklimlerinde vesilelikleriyle Hakk'a niyazda bulunulmalı

– Küs ve dargın olanlar barıştırılmalı, gönüller alınmalı, kederli yüzler güldürülmeli.

– Günahlara samimi olarak tövbe ve istiğfar edilmeli, idrak edilen geceyi son fırsat bilerek nedamette bulunulmalı.

– Üzerimizde hakları olanlar aranıp sorulmalı, vefa ve kadirşinaslık ahlâkı yerine getirilmeli.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?