Görüş Bildir

Berat Kandili Ne Zaman, Hangi Gün? Berat Kandili’nde Hangi İbadetler Yapılır?

Haberler
> Berat Kandili Ne Zaman, Hangi Gün? Berat Kandili’nde Hangi İbadetler Yapılır?

İçinde bulunduğumu 3 Aylar’da yaşanan kandiller vatandaşların gündeminde. Regaip ve Miraç Kandili geçtiğimiz günlerde idrak edilirken, şimdi gözler Berat Kandili’ne çevrilmiş durumda. Diyanet İşleri Başkanlığı, 2021 yılındaki dini günlerle ilgili takvimini geçtiğimiz aylarda yayınlanmıştı. Kandil günlerinde ibadetlerini sıklaştıran ve Allah rızası için hayır yapan vatandaşlar, ‘Berat Kandili ne zaman’ sorusunun cevabını arıyor. İşte Diyanet’in açıkladığı kandil günleri takvimi…

Berat Kandili Ne Zaman, Hangi Gün?

Berat Kandili Ne Zaman, Hangi Gün?

2021 dini günler takvimi içerisinde yer alan bilgilere göre Berat Kandili bu yıl 27 Mart 2021 Cumartesi gününe denk gelecek.

BERAT KANDİLİNİN ÖNEMİ NEDİR?

Diyanet’in geçtiğimiz yıllarda yaptığı paylaşım şöyle; Kaynaklarımızda rahmet, icabet, gufran ve takdir olarak isimlendirilen Berat gecesi, af, arınma ve kurtuluş gecesidir.

Hiç şüphesiz ki Beratın en derin anlamı af ve bağışlanmadır. Sevgili Peygamberimiz (sav) bu gecede Allah’a çokça ibadet edilmesini, gündüzünde ise oruç tutulmasını tavsiye etmiş ve bu gece güneş batınca Allah Teâlâ’nın dünyaya rahmetiyle tecellî ederek fecre kadar: “Bağışlanmak dileyen yok mu, onu bağışlayayım! Rızık isteyen yok mu, ona rızık vereyim! Belâya dûçar olan yok mu, ona afiyet vereyim!..” buyurduğunu bizlere müjdelemiştir. (İbn Mâce, İkâmetü’s-Salavât, 19

Berat Kandili’nde Oruç Tutulur Mu?

Berat Kandili’nde Oruç Tutulur Mu?

Hz. Peygamber (s.a.s.), “Şaban'ın ortasında (Berat gecesi) ibadet ediniz, gündüz oruç tutunuz. Allah, o gece güneşin batmasıyla dünya semasına (rahmeti ile) tecelli eder ve fecir doğana kadar, ‘Yok mu benden af isteyen onu affedeyim, yok mu benden rızık isteyen ona rızık vereyim, yok mu bir musibete uğrayan ona afiyet vereyim, yok mu başka bir şey isteyen…' buyurur.” (Bkz. Tirmizî, Savm, 39; İbn Mâce, İkâmet'u-Salat, 191) demiştir. Diğer taraftan Hz. Peygamber (s.a.s.), Zilhicce'nin ilk dokuz günü (Ebû Dâvûd, Savm, 62; Tirmizî, Savm, 52), pazartesi ve perşembe günleri, âşûrâ ve arefe günü oruç tutar (Müslim, Sıyâm, 196, 197; İbn Mâce, Sıyâm, 41,42), pazartesi orucunu soranlara; “Bugün benim doğduğum, Peygamber olarak gönderildiğim ve Kur'an'ın bana vahyedildiği gündür.” (Müslim, Sıyâm, 198) diye cevap verirdi.

Bu ve benzeri rivayetlere dayanarak bazı İslam alimleri dini açıdan faziletli sayılan diğer gün ve gecelerin ibadetle ihyasının müstehap olduğunu söylemişlerdir.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?