Belediyeler Tasarrufta Yarışıyor! Yerel Seçimlerin Ardından İcraatlarına Başlayan Başkanların Tasarruf Tedbirleri

-

Bunlar nasıl paralar? 😮

31 Mart yerel seçimlerinin ardından Türkiye'de bazı büyükşehirler el değiştirmiş, muhalefet partisine mensup yeni başkanlar kısa sürede çalışmalara başlamıştı.

Belediyeler, halkın beklentilerine cevap vermek üzere mazbata alır almaz çalışmalarına başladı.

Başkanlar en önemli seçim vaadi olarak sundukları tasarruf konusunda ilk adımlarını atmış, aldıkları önlemlerle borçları azaltmak için yola çıkmışlardı.

Biz de sizler için başkanların tasarruf yarışında gerçekleştirdiklerini derledik. Tüm belediyelere örnek olması dileğiyle...

Makam araçlarını azaltarak 700 bin lira tasarruf eden Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Rusya ziyareti için belediyeden harcırah talep etmedi.

www.memurlar.net

Başkentin 9,5 milyar liralık borcunu kapatabilmek için 75 olan makam aracı sayısını 49'a indirdi, bu sayede yılda 700 bin lira tasarruf edilmesini sağladı.

Bir önceki dönemde 1 katrilyona gerçekleştirilen bir ihaleyi açık usul gerçekleştiren Mansur Yavaş, işi 188 milyon liraya mal etti.

Ortalama fiyatı 4 bin lira olan çakar sistemleri araçlardan söktürmesinin yanı sıra, 2016 yılında tanesi 9 liradan toplamda 350 milyon lira ödenerek alınan ithal ağaçların, 2019’da yapılan ihale ile tanesi 3 liraya mal edilmesini ve yerel üreticilerden alınmasını sağladı.

Bankamatik memuru oldukları iddiasıyla 1750 kişinin işine son veren Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, personel sayısının yasal sınırı aştığını ifade ederek tasarrufta ilk adımını attı.

İşten çıkarmalar yargıya taşındı ancak Zeydan Karalar 1750 kişinin işe gelmeden maaş aldığını, bu nedenle belediyenin zarar ettiğini söyledi.

ASKİ’de başlatılan tasarruf tedbirleri kapsamında fazladan kiralanan araçların sözleşmeleri yenilemedi, böylece bir ayda 1,8 milyon lira tasarruf yaptı.

Vadesi gelen 900 milyon lira borç nedeniyle belediyeye haciz geldiğini ifade eden Zeydan Karalar, ASKİ'nin daha önce kiralık araçlara ayda 5,3 milyon lira harcadığını da belirtti.

İhtiyaç fazlası araçları iade eden Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, belediye işletmelerinin üçüncü şahıslar tarafından işletilmemesi için harekete geçti.

Belediyeye ait helikopteri Hava Taksi'ye dönüştürdü, gelir elde etmek amacıyla kiralanabilmesinin önünü açtı, lüks sayılabilecek harcamalara da kısıtlama getirdi.

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi'nde Başkan Zeynel Abidin Beyazgül, atıl durumda bulunan iş makinelerinin de aralarında bulunduğu 91 aracı otoparka çektirdi.

Tasarruf tedbirleri kapsamında gerçekleştirilen bu işlemle yılda toplam 7 milyon 251 bin lira tasarruf sağlanması amaçlanıyor.

Belediye tarafından kiralanan makam aracını iade eden Kemer Belediye Başkanı Mustafa Gül, tasarruf tedbirleri kapsamında kendi aracını kullanmaya başladı.

Mustafa Gül yardımcılarının da makam aracı kullanmayacağını açıkladı, yakıtlarını da kendi ceplerinden karşılayacaklarını ifade etti.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ali-efe-ince

Kimisi de kayyum atayıp malum partiye hediyeler aldırıyor.

ercy

Gözünüzü kara toprak doyursun!!!!

derin-a-clk

Demek ki olabiliyormuş.

raidon

Malum parti belediyeleride hala yemeye devam ediyor

hassein

Tebrikler. Başarılarının devamını diliyorum. Benim bir ricam da bu tek senelik çiçekleri her sene dikmekten VAZGEÇİN ARTIK YA. OSMANLI'NIN LALE DEVRİNDEKİ gibi. her sene bakıyorum biri tek senelik çiçek dikiyor ya. Gerzekler gidin ağaç dikin onun yerine. Kimin cebine gidiyor o paralar? Bi de süper aydınlık led trafik ışıkları koyuyorlar trafiğin hiç akmadığı yerlere... bunların hesabını öteki tarafta soracam sizden....

latife-yagci-ayhan

Isparta gülü dikseler hem yerli çifçi kazanır hemde o gül senelerce açar.

Görüş Bildir