Görüş Bildir
Haberler
BBC ile Cameron Arasında 'IŞİD' Gerginliği

BBC ile Cameron Arasında 'IŞİD' Gerginliği

Onedio Medya
04.07.2015 - 12:32 Son Güncelleme: 04.07.2015 - 16:35
İçeriğin Devamı Aşağıda

İngiliz yayın kurumu BBC, İngiltere Başbakanı David Cameron'ın IŞİD için 'İslam devleti' ifadesinin kullanılmaması çağrısını reddediyor.

Cameron bu hafta yaptığı bir açıklamada, BBC'nin haberlerinde IŞİD için 'İslam devleti' ifadesi kullanmasını eleştirerek, 'Çünkü bu İslam devleti değildir, korkunç ve barbar bir rejimdir' demişti.

İngiltere Başbakanı'nın çağrısının ardından, 120 milletvekili de BBC'ye bir mektup göndererek, 'İslam devleti' ifadesini kullanmaması gerektiğini çünkü 'bunun gereksiz yere İslami aşırıcılara itibar sağlamak anlamına geldiğini' bildirdi. 

Muhafazakar Partili milletvekili Rehman Christi'nin liderliğindeki 120 parlamenter, BBC'den 'İslam devleti' yerine IŞİD ifadesini kullanmasını istedi. Mektuba, İngiltere Başbakanı Cameron'ın yanı sıra, Londra Belediye Başkanı ve Muhafazakar Parti milletvekili Boris Johnson ve İskoç Ulusal Partisi (SNP) milletvekili ve partinin eski lideri Alex Salmond da imza koydu. 

AA'nın haberine göre, BBC Genel Müdürü Tony Hall çağrılara cevaben kaleme aldığı makalede, 'BBC bir grubu ya da kuruluşu tanımlarken, o grubun kendini nasıl tanımladığını esas almaktadır. Sadece 'İslam devleti' ifadesi kullanmanın böyle bir devletin varolduğu anlamına geleceğinin ve bunun yanıltıcı olduğunun farkındayız. Biz de bundan sonra 'sözde İslam devleti' ifadesini kullanacağız' diye yazdı. 

Hall ayrıca, ' IŞİD ifadesini kullanmanın bu örgüte destek verildiği algısına neden olabileceğini ve BBC'nin tarafsızlığına aykırı olduğunu' savundu. 

İngiliz basını, BBC Genel Müdürü Hall'un kurumun konuyla ilgili terminolojisi hakkında bu ay milletvekillerinin sorularını yanıtlamaya çağrılabileceğini bildiriyor.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
nebusimdi

İngiliz bir şey yapıyorsa, kesin bir ibnelik vardır orda.

Can Babacan

yav iyice akilli yazmaya basladin. kufuru ben biraktim sen basladin bu sefer