Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Baştan Aşağıya Tüm Vücudu, Tüyleri, Organları ve Kemikleri Bile Siyah Olan İlginç Tavuk

 > 
376PAYLAŞIM

Karşınızda ''tavuk dünyasının Lamborghinisi'' olarak anılan siyah tavuklar!

Kaynak: http://www.lostateminor.com/2014/08/26/c...

Bu ilginç tavuk, Endonezya’nın Ayam Cemani tavuğu. Kendisi oldukça nadir bir tavuk türü; bunun nedeni ise apaçık belli oluyor: Siyah tüyler, gaga, dil, bacaklar, ayak tırnakları; hatta et, kemik ve organlar!

Kanı ise oldukça koyu olmasına rağmen, bu tavuklarda siyah olmayan tek şey.

‘Ayam’ kelimesi Endonezcede tavuk anlamına geliyor, ‘Cemani’ ise Cava dilinde tamamen siyah demek. Siyah renk de ‘fibromelanosis’ olarak bilinen genetik bir özellikten geliyor.

Böyle simsiyah bir tavuğu yemek isteyen var mı bilemiyoruz; fakat ayaküstü bir atıştırmalık olmadığı kesin. Çünkü bu tavuğun maliyeti tam tamına 2500 dolar!

Ortalama 15 tavuk 85 dolar ederken daha özel türler ise 149 dolar ediyor. Bu durumda Ayam Cemani tavuğunun isminin hakkını verdiği kesin.

İşte tavuk dünyasının Lamborghinisi Ayam Cemani tavuğu:

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
castielo16

nazgul ?

coolcrepeer12

Çok güzel ya djff

purpleblanket

Benim olsa hayatta kesip yemem şunun güzelliğine bak

logicaldoor

O değil de bunu yaksan ruhun duymaz. Nasıl anlıyorlar piştiğini...

graphicser

Endonezya'da yetişen ve vücudundaki melanin sorunu nedeniyle ibiğinden ayağına hatta iç organlarına kadar her yeri siyah olan “Ayam Cemani” cinsi tavuklar büyük ilgi görüyor. Bu ilgiyle birlikte fiyatları da her geçen gün artmaya devam ediyor. Halk arasında bu tavuğun etini yiyenlere şans, servet ve güç getirdiği inanışı mevcut. Gizmodo adlı tasarım, teknoloji ve bilimsel haber sitesinin haberine konu olan cinsi tavukları, ABD'de yetiştiren Paul Bradshaw "Görünüşleri dolayısıyla, günümüzün en Moda tavuğu Ayam Cemani. Büyülü bir görünüşleri var. Güneş ışığının altındayken, kapkara tüylerinin arasında mor ve yeşil yansımalar göze çarpıyor" dedi.

graphicser

"Bu siyahlığın sebebi Asya'da ortaya çıkan ve zamanla Avrupa'ya da gelen bir çeşit gen mutasyonu" ifadelerini kullanan Bradshaw "Bu mutasyon, Ayam Cemani'lerin normal bir tavuktan on kat daha fazla melanin üretmesine neden oluyor" şeklinde konuştu. Bilim insanları, insan derisinde, saçında ve beynin bazı bölgelerinde de bulunan koyu renkli pigmentler olan melaninlerin fazlalaşması anlamına gelen ve "fibromelanos" adıyla anılan bu genetik durumun herhangi bir zararı bulunmadığını kaydetti. Tavukları 2 kilo, horozları ise 2.5 ila 3 kilo arasında olan bu nadir ırkın, bir dönem ABD'de 2 bin 500 dolardan satıldığı öğrenildi. Ayam Cemani'lerin ana vatanı Endonezya'da büyülü olduğuna yönelik inanışın bulunduğu, 12'nci yüzyıldan beri Endonezya efsanelerinde yer aldığı kaydedildi.

logicaldoor

Galeriyi sen yapsan daha bilgilendirici olurmuş...

Görüş Bildir