Başka Şansımız Yok! Gezegenimizi Korumak İçin Hemen Edinmemiz Gereken 19 Basit Alışkanlık

-

Dünyamızın geleceği için vegan olmaya çabalamaktan başka çözümler de var. Atıklarımızı azaltarak, kullandığımız ürünlere dikkat ederek ve tasarruf yaparak çok büyük değişikliklere sebep olabiliriz. BuzzFeed'den derlediğimiz bu çok basit alışkanlıkları siz de kolayca uygulayabilirsiniz.

Kaynak: https://www.buzzfeed.com/jemimaskelley/l...

1. Mümkün olduğunca yerel pazarlardan sebze meyve alışverişi yapın.

Bu hem tarıma ve çiftçilere destek olmanızı sağlayacak hem de daha az plastik paket kullanmanıza yol açacaktır.

2. Kendi minik yeşillik bahçenizi kurun.

Bahçeniz olmasına gerek yok. Kavanozlarda, küçük saksılarda yeşillik yetiştirerek ortaya çıkardığınız çöp miktarını azaltırsınız. Hem de kendi mahsülünüzü yemenin keyfine varırsınız!

3. Tek kullanımlık, plastik çatal bıçak ve tabaklar doğaya zarar verir.

Gereksiz plastik kullanımını azaltmanın bir yolu da bu tip ürünleri tercih etmemektir. Dışarıdan yemek söylediğinizde çatal bıçak takımı istemediğinizi belirtin. Piknikleriniz için de bambudan yapılmış bu tip ürünler kullanabilirsiniz.

4. Evde enerji tasarrufu yapın.

Elektrik faturanızı da minimuma indirecek bu küçük değişiklik aslında Dünya için çok büyük bir etki yaratır. Ampüllerinizi enerji tasarruflu tercih edin, bulaşık makineniz tam dolduğunda çalıştırın ve kullanmadığınız elektrik çıkışlarını mutlaka kapalı tutun.

5. Kurutma makinesi kullanmayın.

Kurutma makineleri çok fazla enerji tüketir. Bunun yerine güneşin ve rüzgarın enerjisini kullanabilirsiniz, hem de bedavaya!

6. Geri dönüşümü hafife almayın.

Kağıt, cam, plastik, pil ve elektronik eşya atıkları mutlaka geri dönüşüm kutularına gitmeli.

7. Eğer elden çıkarmak istediğiniz eşyalar hala birazcık bile kullanılabilir durumdaysa bu eşyaları bağışlayın ya da satın.

İnternet üzerinde ve sosyal medya aracılığıyla artık bu tip ikinci el ürünlerin müşterisi kolayca bulunabiliyor. Eşyaları atmak yerine kullanım ömrünü uzatmış ve gereksiz atığı azaltmış olursunuz.

8. Tekrar tekrar kullanabileceğiniz sağlıklı bir su şişesi edinin.

İster evde ister iş yerinde olsun bulaşık ya da kağıt bardak atığını bu şekilde azaltabilirsiniz. Hem daha çok su içerek sağlıklı kalırsınız!

9. Evdeki su kullanımını azaltabildiğiniz kadar azaltın.

Ellerinizi yıkarken, dişlerinizi fırçalarken musluğu kapatın. Duşta ve musluklarda su kullanımını azaltan ürünleri de tercih edebilirsiniz.

10. Biraz daha pahalı olsalar bile "akıllı" ya da "güç tasarruflu" ürünler satın alın.

Buzdolabı, çamaşır makinesi, TV gibi eşyalar satın alırken enerji sınıfına dikkat edin. Hem çevreye hem de faturalarınıza katkısını fark edeceksiniz.

11. Alışverişe kendi poşetlerinizle gidin.

Çantanızda ya da aracınızda alışveriş poşetleri tutarak işinizi kolaylaştırabilirsiniz. Ne kadar az plastik o kadar iyi!

12. Aslında mümkün olan bütün ürünleri 'yeniden kullanılabilir' olanlarla değiştirin.

Bezden yiyecek saklama poşetleri, yıkanabilir kağıt havlular ya da saklama kapları doğayla dosttur.

13. Et tüketiyorsanız etinizin geldiği yeri iyice araştırın.

Kötü tarım ve hayvancılık uygulamaları karbon salınımı konusunda ciddi zararlara sebep olmaktadır. Hayvanların etik olarak yetiştirilmemesi de cabası!

14. Doğal kozmetik ürünlerine de bir göz atabilirsiniz.

Artık kozmetik ürünleri sektöründe de doğal malzemeler kullanarak üretim yapan, hayvanlar üzerinde test yapmadan ve doğa dostu paketleme yapan birçok marka var.

15. Modanın da bir etiği olabilir elbette.

Büyük zincir markalar yerine yüksek kalite malzemelerle üretim yapan küçük markalara bir fırsat verebilirsiniz. Bu markalar üreticilerle adil ticaret yapar, emek sömürmez ve işletmeleri çevreye saygılıdır.

16. Kullandığınız her ürünü dibine kadar kullanın.

Türkiye'de henüz bu tür spatulalar var mı bilemiyoruz ama tüp kremler, dış macunları vb ürünlerin son damlasına kadar kullanırsanız birçok konuda çevre dostu hareket etmiş olursunuz.

17. Sebze atıkları, kabukları ile çorbalarda yemeklerde kullanmak üzere sebze suyu yapabilirsiniz.

Yiyecek atıklarını kullanmış olmanın yanında ve lezzetli doğal bir sebze bulyonu elde etmiş olursunuz.

18. Dolapta kalan artıklarla yapabileceğiniz yemek tarifleri öğrenin.

Hepimiz dolapta tek tük kalmış sebzelerle ya da soslarla öyle kalakalmışızdır zaman zaman. Bu malzemelerle tarifler uydurabileceğinizi unutmayın. İnternette ya da sosyal medya üzerinde sadece bu tür tariflere adanmış profiller bulabilirsiniz.

19. Az ya da çok kahve içiyor olabilirsiniz ama mutlaka çok kullanımlı bir bardak edinin.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
hipergrafi

Yediğimiz sebze meyvelerin çekirdeklerini çöpe atmak yerine minik bir torbada biriktirip araba ile geçerken yahut yolumuz düştüğünde toprak arazilere savuralım. Bu şekilde toprağa ulaşan tohumların büyük kısmının ağaca dönüşebildiği yazıyor tema vakfının sayfasında (belki arazi sahibi henüz bir filizken kesecek o ağacı ama balık bilmezse halik bilir demişler). Ayrıca peygamber efendimizin de sünnetidir bu.

nurakyz

Sokağa çöp atınca ''bir benim atmamla mı kirlenecek'' mantığındaki insanların bunları çok da umursayacağını sanmıyorum.

iceicebaby

20. üremeyi azaltın.

Görüş Bildir