Başbakan Ardern Sözünü Tuttu: Yeni Zelanda'da Yarı Otomatik Silahların Yasaklandığı Açıklandı

 > 
35PAYLAŞIM

Yeni Zelanda hükümeti, ülkede geçen hafta 50 kişinin hayatını kaybettiğini camilere yönelik terör saldırısının ardından askeri nitelikte yarı otomatik silahların ve saldırı tüfeklerinin yasaklandığını duyurdu. Silahlarını teslim etmeyenler ise üç yıla kadar hapis ve 4 bin dolara kadar para cezasıyla karşı karşıya kalabilir.

DW Türkçe'de yer alan habere göre, Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern silah yasasında yapılan değişiklikle ilgili düzenlediği basın toplantısında yasağın derhal yürürlüğe girdiğini belirterek ülkenin bir daha asla böyle bir katliama tanıklık etmemesini garanti altına almayı amaçladıklarını dile getirdi.

Kapasitesi artırılmış sarjörlerin ve ateş hızını artıran aletlerin kullanımı da yasaklandı

Ardern, "Kısaca, bu terör saldırısında kullanılan yarı otomatik her türlü silah bu ülkede yasak olacak" diye konuştu. Ardern, kapasitesi artırılmış sarjörlerin ve ateş hızını artıran aletlerin kullanımının da yasaklandığı bilgisini verdi.

Silahlarını teslim etmeyenlere para ve hapis cezası

Yeni yasaya göre, silah sahiplerinin yasak kapsamına giren silahlarının bilgilerini polisle paylaşması ve tanınan süre kapsamında bu silahları teslim etmeleri gerekiyor. Silahlarını teslim etmeyenler üç yıla kadar hapis ve 4 bin dolara kadar para cezasıyla karşı karşıya kalabilir.

Silahların bedeli geri ödenecek

Teslim edilen silahların bedellerinin geri ödeceneğini belirten Başbakan Ardern, bunun devlete maliyetinin 69 milyon ila 139 milyon dolar arasında olmasını beklediklerini belirtti.

Yeni Zelanda yasalarına göre herhangi bir suç geçmişi olmayan 16 yaşın üzerindekilere geçerli bir neden sundukları takdirde silah ruhsatı veriliyordu.

Başbakan Ardern, geçtiğimiz günlerde silah yasalarının değişeceğinin sinyalini vermişti

Yeni Zelanda'da Cami Saldırılarının Ardından Silahlanma Yasaları Değiştiriliyor - onedio.com
Yeni Zelanda'da Cami Saldırılarının Ardından Silahlanma Yasaları Değiştiriliyor - onedio.com

Yeni Zelanda'daki bu uygulamaya sosyal medyadan da yorumlar geldi...

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir