Başarılı İnsanların Kitaplara Bakış Açılarını Diğerlerinden Ayıran Özellikler

0PAYLAŞIM

Kitapların olmadığı bir hayat düşünemiyorum!

Kaynak: https://wealthygorilla.com/successful-pe...

Bill Gates ve Warren Buffet bir süper güçleri olsaydı süper hızlı okuyabilme yeteneklerinin olmasını istediklerini söylemişlerdir.

www.instagram.com

Başarılı insanların ortak özelliği çok kitap okumaları ve okudukları kitapları onlara başarıya giden yolda yardım edeceğini bilmeleridir. Peki bu insanların kitaplara bakışı nasıldır? Haydi gelin birlikte bakalım...

Hatırlarsanız size Gates'in kitap okuma alışkanlıklarından daha önce bahsetmiştik. 👇

Okuma Alışkanlıklarınızı Acilen Değiştirmeniz Gerektiğini Gösteren Bill Gates Onaylı Tavsiyeler - onedio.com
Okuma Alışkanlıklarınızı Acilen Değiştirmeniz Gerektiğini Gösteren Bill Gates Onaylı Tavsiyeler - onedio.com

1. Okudukları kitabın anahtar noktalarına odaklanırlar.

www.instagram.com

Knowledge Society'nin kurucusu olan milyoner girişimci Tai Lopez, günde bir kitap okuduğunu söylemektedir. Kendisinin bu konuda verdiği en önemli tavsiyelerden biri kitap okurken genel fikrine değil anahtar noktalarına odaklanmaktır. Tai ve diğer başarı odaklı okuyucular, yazarların genellikle paylaşmak istedikleri çok az anahtar noktaya sahip olduklarını ve kitabın geri kalanının bu önemli noktaların temelini oluşturduğunu veya bunları desteklediğini bilirler.

Tai ayda bir kitabı her kelimesini anlayarak okumaktansa ayda 30 kitabın sadece anahtar noktalarını anlayarak okumanın daha iyi olabileceğini söylemektedir.

Eğer daha çok şey öğrenmek ve elle tutulabilir yararlar sağlamak istiyorsanız her kitabı altın arayan bir araştırmacı gibi okumalı ve anahtar noktaları bulmalısınız. Bu temel bilgi parçaları, düşünme şeklinizi değiştiren alıntılar veya başarıya doğru ilerleyişinizi değiştiren alışkanlıklar ve eylemler için işinize yarayacaktır. Bunları hayatınızda uygulamaya başladığınızda daha önce hiç deneyimlemediğiniz derin okuma gücünü göreceksiniz.

2. Kötü kitapları okumayı bitirmezler.

Başarılı insanların kitaplara bakışını diğerlerinden ayıran bir diğer özellik kötü kitapları okumayı bitirmemeleridir. Başarılı insanlar, "Vakit nakittir." sözünü benimser ve zamanlarını onlara bir şeyler katacak işlere ayırırlar. Okumaktan zevk almadığınız ve size yeni bir şey öğretmeyen bir kitabı bitirmeye kendinizi zorlamamalısınız. Tim Ferris bu konuyla ilgili, "Bir işe başlamak onu bitirmeniz gerektiği anlamına gelmez." demiştir. Ayrıca "Çok her zaman iyi demek değildir ve bazen bir işi yapmayı bırakmak onu bitirmekten 10 kat daha iyidir." diyerek düşüncelerini dile getirmiştir.

3. Arkadaşlarına sık sık kitap hediye ederler.

Arkadaşlarınıza kitap hediye ederek konuşabileceğiniz yeni konular bulabilir, kitap hakkında tartışarak yeni bakış açıları elde edebilirsiniz. Başarılı insanlar arkadaşlarına kitap hediye etmenin ne kadar önemli olduğunun farkına varmışlardır. Onlara sizi etkileyen kitapları hediye ederek  nasıl düşündüğünüzü gösterecek ve onların yeni şeyler öğrenmelerini sağlayacaksınız.

4. Kitapları düşünme şekillerine katkı sağlaması için kullanırlar.

www.instagram.com

Bir kitabın başarılı olmanıza yardımcı olması için düşünme veya hareket etme şeklinizi değiştirmelidir. Bir konu üzerine düşünmenizi sağlayan kitapları okumalısınız. Bu sizin gelişmenizi ve yeni bakış açıları edinmenizi sağlar.

Kitap okurken dikkatinizi çeken yerlerin altını çizmeyi ya da kısa notlar almayı deneyebilirsiniz.

Birçok iş insanı kendi alanlarındaki başarılı insanların otobiyografilerini yalnızca satış teknikleri için değil, aynı zamanda başarılı olmak için gerekli bakış açısını anlamak için okur. Öğrendiklerini hayatlarında deneyerek yeni yollar bulurlar.

5. Kitapları tekrar okurlar.

www.instagram.com

Başarılı insanların bir diğer ortak özelliği kitapları tekrar okumaktır. Tai Lopez, kitapların birer başvuru kılavuzu olduğunu ve gerektiğinde tekrar okunması gerektiğini söylemiştir. En iyi kitaplar, bitirdikten bir süre sonra elinize aldığınızda daha önce kaçırdığınız yeni, düşündürücü veya eyleme geçirilebilir bir şey bulabileceğiniz kitaplardır.

Romalı bir Stoacılık filozofu olan ve sözleri bin yıldan daha uzun bir süre önce olduğu gibi şimdi de uygulanabilir olan Seneca, bir zamanlar arkadaşı Lucilius'a bu konuda şöyle demiştir:

"Dehası tartışılmaz olan yazarları tekrar okumalısınız. Okumalarınızdan zihninizde kalıcı bir yer bulacak bir şey elde etmek istiyorsanız onlardan sürekli beslenmelisiniz." Yani bir kitabı okuduktan çok sonra da aklınızda kalmasının tek yolu, onu tekrar tekrar okumanızdır. Birçok başarılı insan kitaplarını en az üç kez okuduklarını söylemiştir. Esere ilk okumada genel bakmak, ikinci okumada anahtar noktaları bulmak üçüncü kez bu noktaları zihninize yerleştirmek içindir.

Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarda buluşalım...

İlginizi çekebilecek diğer içeriklere buradan ulaşabilirsiniz. 👇

İş Hayatına Atılmak İsteyenler İçin Tecrübelerinden Öğrenebilecekleri 15 Yeteneği Açıklıyoruz - onedio.com
İş Hayatına Atılmak İsteyenler İçin Tecrübelerinden Öğrenebilecekleri 15 Yeteneği Açıklıyoruz - onedio.com
İşletmesi İçin İnternet Sitesi Kurmak İsteyenlere İzlemeleri Gereken Adımları Ayrıntılarıyla Açıklıyoruz! - onedio.com
İşletmesi İçin İnternet Sitesi Kurmak İsteyenlere İzlemeleri Gereken Adımları Ayrıntılarıyla Açıklıyoruz! - onedio.com
Her Genç İşletme Sahibinin Dikkat Etmesi ve Köşe Bucak Kaçması Gereken Yanlışlar - onedio.com
Her Genç İşletme Sahibinin Dikkat Etmesi ve Köşe Bucak Kaçması Gereken Yanlışlar - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir