Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Baş Ağrısından Gribe: Adaçayının Faydaları

0PAYLAŞIM

Kurutulmuş yapraklar ya da toz halinde karşımıza çıkan adaçayı, yumuşak ve tatlı kıvamı, belirgin damarları ile insan sağlığının korunmasına büyük katkı sağlar. Latince ismi “Salvia officinalis” (birebir çeviri yapıldığında “iyi etmek için korunmuş” olan bu bitki, yüksek fayda sağladığı için her geçen gün bilinirliğini daha da artıyor.

Bazıları adaçayı tüketmemeli

Adaçayının faydalarına geçmeden önce belirtmek lazım ki, hamile ya da çocuk emziren kadınlar ve epileptik kişiler adaçayı tüketmemeli. Fazla tüketim halinde adaçayında bulunan kafur ve thujone adlı bileşenler toksin etkisi yapabilir.

Adaçayı, aynı zamanda nane ailesine dahil olduğu için, nane türevi otlara alerjisi olan bireylerin adaçayı tüketimi öncesinde doktora danışmasında fayda var.

1. Kısa dönemli hafızayı güçlendiriyor

Pharmacological Biochemical Behavior adlı aylık derginin Haziran 2013 tarihli baskısında, 45 erişkin insanda test edilen bir deneye dair araştırma yayınlandı. Buna göre, adaçayı içenlerin kısa dönemli hafızalarında (short term memory) gözle görülür bir kuvvetlenme görülmüş.

2. Soğuk algınlığı ve grip tedavisinde yardımcı oluyor

Sıcak adaçayı içerek soğuk algınlığı ve gribin belirtilerini azaltmak mümkün. Adaçayı, hem bir balgam söktürücü, hem de vücudu terleten bir yapıya sahip olduğu için toksin atıcı işleve sahiptir.

3. Sinüs ve akciğerleri temizler

Adaçayının buharını soluduğunuz zaman sinüs ve akciğer temizliğinizi sağlayabilirsiniz. Buharı direk size yöneltmek için kase ile başınızın arasına bir havlu koymanız sizin için daha yararlı olacaktır.

4. Diyabet yönetimine destek olur

Adaçayı, içinde barındırdığı maddeler sayesinde diyabeti kontrol eder. Karaciğerde glikoz birikmesini engelleyerek kan içindeki şeker düzeyinin artmasını önler.

5. Migren ve baş ağrısı kaynaklı şikayetleri azaltır

Migren sorunu olan ya da baş ağrısı çeken biriyseniz, sıcak adaçayının içine temiz bir bez batırın ve bu bezi alnınızın üzerine yerleştirip hafif bir baskı uygulayın. Bu sayede %100 iyileşme olmasa bile şikayetlerinizin önemli bir kısmı yok olacak.

6. Saç sağlığının korunmasına yardımcı olur

Binlerce senedir tüketilen ve Akdeniz’e kıyısı olan ülkelerde doğal bir şekilde yetişen adaçayı, saç ile ilgili birçok soruna ilaç oluyor. Yağlı saç, kepek, kafa derisi enfeksiyonları gibi problemlerle karşılaşan insanlara, adaçayı bir durulama suyu olarak tavsiye ediliyor.

Bazı çalışmalardan alınan sonuçlara göre grileşen ya da beyazlaşan saçlara uygulandığı zaman, adaçayının saçların eski rengine dönmesine katkı sağladığı da görüldü.

7. Cilt sağlığının korunmasına da katkı sağlar

Adaçayı yaprakları ile cilt sağlığınızı korumanız mümkün. Egzama ya da sedef hastalığı ve akne gibi cilt sorunları ile karşı karşıyaysanız adaçayı ile bu problemlerin giderilmesine katkı sağlayabilirsiniz.

Vücutta yer alan ben ve çillerin belirginliğinin azaltılması için de kullanılan adaçayı cilt lekelerini ve ciltte oluşan iltihapları da azaltır.

8. İshal tedavisinde kullanılır

İshal olan kişiler için soğuk adaçayı tüketimi önerilir. Günde 2 – 4 bardak arası tüketimi halinde, adaçayının boşaltım konusundaki krizin sona ermesine destek olacağı söylenir.

9. Boğaz ağrısından kurtulmanızı sağlar

Adaçayı, aşırı sıcak olmamak koşulu ile tüketildiği zaman boğaz ağrılarına da ilaç olur. Ferahlatıcı özelliği sayesinde boğazınızdan aşağıya doğru süzülürken ağrılarınızın geçmesine katkı sağlar.

10. Stresi azaltır

Adaçayı, sakinleştirici özelliğe de sahiptir. Adaçayını düzenli olarak tüketen kişilerin (kokusunu da içiniz çekmeniz tavsiye edilir) stres düzeylerinde düşüş görülür, olaylar karşısında daha sakin kalabilmeleri mümkün olur. Bununla birlikte sinir kaynaklı baş ağrıları ile karşılaşma ihtimali de adaçayı tüketimi ile birlikte azalmış olur.

11. Kesik ve yaralar üzerine uygulayabilirsiniz

Soğuk adaçayını, vücudunuzda bulunan kesik ya da yaralar için de kullanabilirsiniz. Hasarlı bölgeye soğuk adaçayı ile baskı yaparak rahatlık ve yaranın daha çabuk iyileşmesini sağlayabilirsiniz.

12. Diş eti iltihaplarını tedavi eder

Soğuk adaçayı ile gargara yaparak diş eti iltihapları ve ağız içi yaraları yok edebilirsiniz. 2,5 gram adaçayı ile 100 ml suyu günde 3 kez gargara yapmak suretiyle ağzınıza alarak ağız içi rahatsızlıklarınızdan daha hızlı kurtulabilirsiniz.

Basit bir adaçayı tarifi

2 çay kaşığı adaçayının üzerine kaynatılmış suyu dökün ve su ile adaçayının bütünleşmesi için 5 – 10 dakika bekledikten sonra çayınızı içebilirsiniz. Gerekirse adaçayına tatlandırmak adına limon sıkabilir, bal ilavesi yapabilirsiniz. Adaçayının faydalarından güzel bir şekilde yararlanmak istiyorsanız günde en az 1 fincan içmeniz tavsiye ediliyor.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir