Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Barış İçin Kadın Dayanışma Grubu Cizre'de

52PAYLAŞIM

25 kadın yazar ve akademisyenden oluşan Barış İçin Kadın Dayanışma Grubu, dokuz günlük sokağa çıkma yasağının ardından dayanışma ve barış çağrısı için gittikleri Cizre’ye ulaştı. Bu sabah İstanbul’dan Mardin’e doğru yola çıkan kadınlar, Mardin’den Cizre’ye geçti. Grubu Cizre'de HDP Şırnak vekili Aycan İrmez ve Şırnak Barosu’ndan kadın bir temsilci karşıladı.

Kadınlar, Nur mahallesi, Cudi mahallesi ve Yafes mahallelerini gezerek öldürülen sivillerin ailelerine taziye ziyaretinde bulundu.

Gruptan Özlem Dalkıran, Cizre'de halkın kendilerin "Barış gelir mi? Biz barış istiyoruz" diye sorduğunu, aralarından birinin "Polis can ve malınızın güvenliğidir, dediler. Bizim için polis sadece güvensizliktir" dediğini aktardı.

Dalkıran Cizrelilerle yaşanan diyalogları şöyle aktardı: "Halk, kolluk kuvvetlerinin özellikle su depolarını ve klimaları hedef aldığını anlattı. Bu, bizim gördüklerimizle de örtüşüyor. 24 kadın gezerken biraz çekinerek fotoğraf çekiyorduk, oradaki gençler bize 'Çekin, çekin, her kare çok önemli. Medya bizi göstermiyor' diyordu."

Barış İçin Kadın Dayanışma Grubu, belediyenin Hasar Tespit Komisyonlarının da mahallelerde gezerek, incelemelerde bulunduğunu aktardı.

Kobane'ye insani koridor açılması için gelen Avrupa'dan bir grup da Cizre'de.

Avrupalı heyet, kadınlardan oluşan gruba "Kobane'ye insani koridor açılsın diye geldik. Cizre'yi duyunca da sesinize, gözyaşına ortak olmak için buraya geldik. Yaşananları tüm Avrupa'ya duyuracağız" dedi.

Gülseren Onanç ve Özlem Dalkıran, polisin Mardin sınırı içerisinde otobüse eşlik ettiğini, Şırnak sınırından sonra da üç polis kontrol noktası geçerek Cizre’ye ulaştıklarını aktardı.

Dalkıran, aracı durduran polislerin “aranızda erkek var mı” diye sorduğunu, onların da “sadece şoför ve muavin var” diye cevapladığını aktardı.

Cizre girişindeki son kontrol noktasında ise Özel Tim polisleri tarafından aracın arandığını ve GBT yapıldığını aktardı.

Ne Olmuştu?

Barış İçin Kadın Dayanışma Grubu, "Ülkemizde giderek artan şiddet ve çatışmanın mağduru olan kadınlar ile dayanışma için Mardin ve Cizre’ye gidiyoruz. Bu tamamen bireysel bir girişim ve herhangi bir kurumun temsili söz konusu değil. Katılan her arkadaşımız sadece kendi gibi vicdanlı kadınların temsilcisi olarak geliyor. Bu ziyaretle, oradaki kadınlara, kardeşlerimize, ‘yalnız değilsiniz’ demek istiyoruz" demiş, bugün ve yarın Cizre'de olacaklarını açıkladı.

Barış İçin Kadın Dayanışma Grubu'ndakiler şöyle:

Gülseren Onanç, Ayşe Kulin, Perihan Mağden, Oya Baydar, Nesrin Nas, Zeynep Oral, Nurcan Baysal, Yasemin Bektaş, Özlem Dalkıran, Ebru Baybora Demir, Ayşe Erzan, Nevin İl, Hande Karakulluk, Ayşe Köroğlu, Çiğdem Mater, Maya Arakon, Nil Mutluer, Filiz Şahin, Mebuse Tekay, Melek Ulagay, Melek Ufuk, Reyhan Yalçındağ, Yaprak Yapsan, Meryem Yavuz.

Bianet

Fotoğraflar: Özlem Dalkıran & Çiğdem Mater

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir