Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Bakü'ye Gidilince Görülmesi Gereken 16 Yer

1.6bPAYLAŞIM

1. Bakı bulvarı

Bakı bulvarı - Bakü'de, Hazar kıyısında bulunan bulvar. Milli Park alanının büyüklüğüne göre Paris'te Sena Irmağı kıyısındaki parktan sonra Avrupa'da ikinci sıradadır.

2. Kız Kulesi

Bakü için  Kız Kulesi  eşsiz ve Doğuda benzeri olmayan bir sanat yapısı olup deniz kıyısında yükselmektedir. Bir zamanlar Hazar denizi dalgaları kulenin eteklerine kadar ulaşmaktaydı. Kız kulesi ХII. Yüzyılda mimar Masud ibn Davut tarafından inşa edilmiştir. Kule, Rüzgarlar Şehri üzerinde 27 metre yükselmektedir

3. Nizami Caddesi

New York'un ünlü 5'inci Cadde'si ile adeta kafa kafaya gelen Bakü’nün  Nizami Caddesi, burayı görmeden Bakü'yü gezdim demeyin.

4. Bakü Hayvanat Bahçesi

Bakü Hayvanat Bahçesi, nadir bulunan ve soyu tükenmekte olan hayvan türlerinin korumak ve artırmak gibi önemli görevleri yerine getiriyor. Bakü Hayvanat Bahçesinin hem Dünya'nın çeşitli yerlerinde bulunan, hem de Azerbaycan'ın faunasına ait olan yaygın bulunan ve de nadir bulunan ve soyu tükenmekte olan hayvan türlerinin genlerini saklamak için depo-laboratuarlar mevcut.Hayvanat bahçesinde yaklaşık 1.193 hayvan ve 168 tür bulunmaktadır

5. Alev Kuleleri

Alev Kuleleri ,başkent Bakü’de bulunan 190 m yüksekliğinde 3 binadan oluşan yapıdır.

6. Azerbaycan Ulusal Güzel Sanatlar Müzesi

Azerbaycan Ulusal Güzel Sanatlar Müzesi  Azerbaycan'ın en büyük sanat müzesidir ve başkent Bakü'nün en önemli müzelerindendir. Şehrin
merkezinde Niyazi Sokağında bulunmaktadır.Müze 1936 yılında kuruldu. 1943 yılında ünlü Azeri tiyatro set tasarımcısı ve tiyatro sanatçısı Rüstem Mustafayev'in adını almıştır. Müze yan yana duran 19. yüzyılda inşa edilmiş iki neoklasik binadan oluşmaktadır, 1885'de inşa edilmiş "De Bur Sarayı" ve 1895'de inşa edilmiş "Mariinski Kız lisesi".Müzede Azerbaycan, Batı Avrupa, Rusya ve Doğu sanatının çeşitli dönemlerini kapsayan sanat eserleri sergilenmektedir ve müzenin koleksiyonunda tablo, çizim, gravür ve heykel bulunmaktadır.

7. İçeri Şehir

İçeri Şehir Orta Doğu'nun en eski meskenlerinden biridir. Kazılar gösteriyor ki, insanlar bu bölgeye henüz tunç döneminde yerleşmişler. Aralık 2000'de Şirvanşahlar Sarayı ve Kız Kalesi ile birlikte UNESCO tarafından belirlenen Dünya Mirasları arasına girdi

8. Şirvanşahlar Sarayı

Şirvanşahlar Sarayı, 15. yüzyılda Şirvanşahlar hanedanının şahı İbrahim Halilullah'ın döneminde yapılmış saraydır. Bakü şehrinde şehrin İçeri Şeher olarak adlandırılan surlar ardındaki eski şehir bölümünde bulunmaktadır. Şirvanşahlar Sarayı, yakın doğunun en görkemli mimarli eserlerinden biri olarak kabul edilmektedir.

9. Uluslararası Mugam Merkezi

Baküde piyanoyu her oturduğunuz evde, otelde, restoranda göre bilirsiniz. Müzik bu şehir için çok önemlidir. Burası ise eski Azerbaycan müziği Muğam için yapılmış olan müze.

10. Ateşgah

Dünyaki 3 Mecusi tapınağından biri. Bakü’ye 30 km mesafede, Abşeron yarımadasının Surahanı kasabasının güneydoğu kısmında yer alır. "Ateşgah" sözcüğü ateş mabedi anlamına gelir. 16-18. yüzyılda doğal gazın çıktığı, bir zamanlar ebedi sönmez ateşlerin yandığına inanılan bir ateş mabedidir. Mabedin en erken yapısı olan ahır 1713 yılına aittir. Merkezi secdegahı ise 1810 yılında tacir Kançanagaran tarafından yaptırılmıştır

11. Gobustan kaya oymaları

Gobustan sanatsal kaya oymalarının olduğu yerleşim yeri, 40.000 yıl öncesine dayanan, 6.000 den fazla olağanüstü kaya oymasıyla Orta Azerbaycan yarı çölünün kenarında yükselen üç kayalık platoyu kapsar. Bu yer ayrıca, üst paleolitikten orta çağlara kadar son Buzul Çağını takip eden ıslak dönemde, tümünün bölgenin yerlileri tarafından yoğun bir şekilde kullanıldığı görülen iskan edilmiş mağaraların, yerleşim alanlarının ve
mezarlıkların kalıntılarını içerir

12. Azerbaycan Devlet Filarmonisi

Azerbaycan Devlet Filarmonisi - Azerbaycan Cumhuriyeti'nin ulusal filarmoni orkestrasıdır. Azerbaycan Devlet Filarmonisi'nin repertuarında klasik batı müziği ve Azerbaycan müziği eserleri sunulur.

13. Pışka

Bakü'nün dünyaca ünlü olan Pışka tatlılarını şehrin yalnız belirli bir kaç Pışkacısından elde edebilirsiniz

14. Kitapçılar

Ankaranın Olgunlar'ından hiç de geri kalmayan 28 mayıs'ta bulunan açık hava kitapçılarını görmenizi de öneririm

15. Bakü Kristal Salonu

Bakü Kristal Salonu  Bakü'de bulunan çok fonksiyonlu kapalı arena. 2012 Eurovision Şarkı Yarışması burada gerçekleştirilmiştir. Maliyeti 14milyon tl olan arenanın kapasitesi 25000 kişiliktir.  Bakü'de bulunan çok fonksiyonlu kapalı arena. 2012 Eurovision Şarkı Yarışması burada gerçekleştirilmiştir. Maliyeti 14milyon tl olan arenanın kapasitesi 25000 kişiliktir.

16. Bayrak meydanı

Ve sonda Bayrak meydanı. Bu milletin  her ferdinin, uğruna seve seve canını vere bileceği bir şeydir bu bayrak. Bütün halinde düşünürsek birlik ve bütünlüğünün simgesidir . Burada bulunan bayrağın direğinin yüksekliği 162 metre olup cihazın genel kitlesi 220 tondur. Bayrağın eni 35 metre, uzunluğu 70metre, toplam alanı 2450 metrekare, kütlesi ise yaklaşık 350 kiloqramdır.Ginnes dünya rekorları 2010 yılı 29 Mayıs Azerbaycan devlet bayrağı direğinin dünyada en yüksek bayrak direği olduğunu doğruladı.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
gamze-koru1

Güzel ülkenin güzel insanları Azerbaycan Türkleri ♥♥♥

albert-mans

Baku guzel sehir

volkan.arda.5

Erdoğan sizin başbakan olsaydı olacakları söyliyim,oğluna 5-10 tane daha gemi alır üstüne petrol işletmelerinin tamamını bp' ye satardı:D:D Azerbaycandaki yönetimi bende sevmiyorum,ancak hükümetle devleti karıştırma lütfen! Azerbaycanki güzellikler diyarı,insan orda aç gezse ne farkederki!!!

memmedov-eli-tc

azerbaycanilarac gezmiyor ki

volkan.arda.5

ede ay beynava demek istediğim yaniki aj gezsede ferqi yoxdu,hemen niye pis menada başa düşürsen,yoxsa cümle alem bilirki azerbaycan bugün türkiyeden daha refax bir ölkedi,yazılanı götünnen oxumaki qaqawım gözünnen oxu!!!

aylinmars6277

Sakın gitmeyin !!!!!! Allah Allah, elnur !! 17 ye de acından ölen camaatı qoyardın o binalra baxmaqla qarın doymur yazardın ve bunlara rağmen o insanlar susur. Müellimlerin ayda 100 manatla dolandığını yazardın. O ölkeye gezmek üçün gedenin ağlından şüphe ederem ya da bunlardan xeberi yoxdu deyerem, Türkler olsaydı o ülkede ikditarı 1 günde devirirlerdi. Gel bir de azerbaycanlılara bak o halleriyle bile iktidara yalakalık yapıyorlar. Men yeniden azerbaycana ancaq Türkiye bizi alanda gederem, başbakanımız Erdoğan olanda.

elnurnabivi

Commentiniz məntiqli gələrdi 2il Türkiyədə yaşamasaydım :)

sumgaitden-bir-adet-aybala

amma artiq aylinin dedikleri dogrudur

arseynal-zeynalli

Oradan konuşmak çok rahat değil mi ? Peki ya neden burada konuşmadınız ?

Görüş Bildir