Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Bakımsız Sakallara Elveda: Sakal Uzatan Her Erkeğin Hayatını Kolaylaştırıp Tarzını Kuvvetlendirecek 13 Altın Tavsiye

-
Abone ol

Sakal çoğu erkek için vazgeçilmez, buna lafımız yok. Fakat şu da bir gerçek ki sakallar onlara özen gösterilmediğinde buna çok bozuluyor, peki ne yapmalı?

1. İlk madde sabit: Sakallarınıza ayıracak zamanınız var mı?

Şayet yoğun bir tempoda yaşıyor ve kendinize ayıracağınız vakit sınırlıysa sakal sevdasından vazgeçmek şart. Güzel görünen bakımlı sakallar günlük ve haftalık olarak ilgi ister.

Tabii yoğun kişiler sakal bırakmasın gibi bir genellemeye gitmiyoruz, bu durumda daha kısa veya daha az bakım isteyen modeller tercih edilebilir.

2. El ve yüz nemlendirmeye alıştık fakat sakalların nemlendirilmesine bir türlü dikkat etmiyoruz.

Temiz ve nemli, kurumasına izin verilmeyen sakallar hem daha güzel görünür hem de kaşıntı yaratmaz. Bakın Sofokles'in sakalına?

3. Sakalları yıkamayı unutmayın.

Duş alırken saçlarımızla nasıl ilgileniyorsak benzer ilgiyi sakallarımız da istiyor fakat bu çoğu zaman gözden kaçıyor. Sakalların kendi kendine temizleneceğini varsaymadan onları da bir güzel şampuanlayın.

4. Yıkanan sakalların kurumaya ihtiyacı var.

Bu, sakalları istediği şekli almadığı için şikayetçi olanlara özellikle tavsiyemiz. Yıkadıktan sonra kurulanan sakallar çok daha iyi görünüyor.

5. Sakallarınız adam akıllı uzamadan zihninizdeki model netleşmeli.

Bu size iyi bir muhakeme aralığı sunacaktır. İstediğiniz model belirsiz olduğunda sonsuza dek uzayan bir sakalla karşılaşmanız olası. Bunun kötü bir yanı yok fakat size yakışıyor mu, onu bilemiyoruz.

Yakışmayan bir sakal her zaman kişiye eksi puan getiriyor.

6. Sakallarınızı taramalısınız.

Uygun şekile ulaşmak ve bunu korumak için sakallarınızı düzenli olarak taramanız gerekiyor. İyisi mi hemen küçük bir cep tarağı sipariş edin.

7. Sakallarınızı düzeltirken kuru olmasına özen gösterin.

Sakallar ıslakken olduğundan daha uzun görüneceği için yapacağınız herhangi bir düzenleme sonucunda sakallarınız kuruduktan sonra istemediğiniz bir manzarayla karşılaşmanız olası.

8. Can kırıklarımız olmaması için sakal kırıklarımızın icabına bakıyoruz.

Sakallardaki kırıklar saçlarda oluşan kırıklardan daha önemli bir etkiye sahip. Birkaç kırık sakallarınızı hayli bakımsız gösterir ve yepyeni bir tarz ararken kendinizi istemediğiniz bir noktada bulabilirsiniz.

Düzenli aralıklarla kırık tahlili ve tedavisi yapın.

9. Sakal çizgisinin farkında olmak gerekiyor.

Görseldeki A noktasının altında kalan her şeyi kesiyoruz. Çoğunlukla gözardı edilse de hem temiz bir görüntü hem de sakallarımızın daha canlı görünmesi için bu görece seyrek kısmı kesmemiz gerekiyor.

10. Sağlıklı sakal sağlıklı bedende bulunur.

İyi beslenin. Sakallarınızın ihtiyacı olan B vitaminini aldığınız gıdalardan sağlayın, siz sağlıklı hissettikçe sakallarınız da güzel görünecektir.

11. Biz ayaktayken sakallarımız uyur, biz uyurken onlar ayaktadır.

Sakallarımız uyku esnasında uzamayı sürdürdüğü için uyku düzenimiz yerinde değilse bu süreçte işimiz zorlaşacak. Ayrıca bir önceki maddede bahsettiğimiz sağlıklı olma önerisi de boşa düşüyor. 

Sağlıklı beden şart.

12. İnternet araştırmalarınızda bakım ürünlerine, besleyici yağlara yer ayırın.

Hatta dermatolog bu tip konularda internetteki yarım yamalak bilgilerden daha iyi yanıt verecektir, sakalınıza yapılacak bakımın önemlni kavramak gerekiyor.

13. Son olarak, sakallarınıza yapılan yapıcı olmayan yorumları çok da ciddiye almayın.

Gerek iş yaşamı gerek hayat tarzları sebebiyle insanların büyük bir kısmı sakal uzatmayı tabu olarak görebiliyor. Sakalınıza gelecek yakıştırmalar, lakaplar muhtemelen bunları söyleyen kişinin kendiyle barışamamasıyla ilgili.

Siz sakalınızla mutlu olun, ayrıca biz de size sakalı çok yakıştırdık.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
jennesis

Editör büyük adamışsın.

vay-bee

ben de bi şey var diye sonuna kadar baktım bir editörün çırpınışları

unclecaner

Şimdikinden uzun sakalım var, o da biraz Norveç tribine girdiğim için. Çoğu kişi "çirkin olmuş kes şu sakallarını" diyor ama umrumda değil. Aynı sakalla Ragnar rolünde olsaydım ama öyle demezlerdi hepsi üç yüzlü bu insanların.. Sakallarımın çirkin görünmesi sizin sorununuz abicim, benim değil.. Neyse..

chuck-berry

Bu tarz sakallar riskli her kadın sevmiyor,ama kirli sakalı çoğu kadın sever,hem kesmek zorunda kaldığınızda tekrar uzatmak için aylarca uğraşmazsınız...

balyoz

sakala şampuan hele ki saç şampuanı sürmeyin manyak mısınız :) saç derisiyle yüz derisi bir değil. çok fena kurutursunuz. yüz temizleme ürünleri kullanın ;)

Görüş Bildir