Görüş Bildir
Haberler
Bakan Koca Açıkladı! Yeni Vakaların Yüzde Kaçı Omicron?

Bakan Koca Açıkladı! Yeni Vakaların Yüzde Kaçı Omicron?

Deniz Gök
25.12.2021 - 18:51 Son Güncelleme: 25.12.2021 - 22:57

Sağlık Bakanı Fahrettin KocaOmicron varyantının Avrupa’dan sonra Türkiye'de de yayılmaya başladığını söyledi: 'Kalabalık illerimizde görülen yeni vakaların yüzde 10'undan fazlası Omicron kaynaklı.'

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Vatandaşlara 'hatırlatma dozunu ihmal etmeyin' çağrısı yapan Koca, kalabalık kentlerdeki yeni vakaların yüzde 10'dan fazlasının Omicron kaynaklı olduğunu söyledi.

👇

Bakan Koca'nın paylaştığı metinde ise şu ifadeler yer aldı:

'Bilindiği gibi, Covid-19 salgını boyunca, virüsün birçok varyantı, bilim dünyasıyla birlikte, sık sık toplumların da gündemine yerleşti. Koronavirüs’ün Omicron varyantı da bunlardan biri oldu. Önce Afrika’da görülen ve Avrupa’da hızlı bir şekilde yayılan Omicron, kısa sürede yeni vakaların %10’una kaynaklık etmiştir. Bu varyantın ülkemizde de rastlandığını daha önce açıklamış, ilk vakalar hakkında bilgi vermiştim.

Hızlı yayılan Omicron varyantı karşısında ülkemizdeki durum da Avrupa’daki duruma benzerlik göstermeye başlamıştır. Kalabalık illerimizde görülen yeni vakaların %10’dan fazlası artık Omicron kaynaklı.

Omicron varyantına karşı, etkisi bilinen salgın tedbirlerine ek olarak başvurulması gereken kişisel tedbir söz konusu değil. Maske, sosyal mesafe ve aşıyla hayatımıza devam edeceğiz. Her zaman olduğu gibi, kalabalık yerlerden ve havalandırması kısıtlı ortamlardan uzak duracağız. Korku ve kaygının hayatı olumsuz etkilediğini, tedbirinse daima işe yaradığını biliyoruz.

Omicron karşılaştığımız ilk varyant değil. Ve önemli bir veri, bize zaten sağduyu telkin ediyor: Bu yeni varyantın, hastaneye yatışları ve yoğun bakım ihtiyacını belirgin şekilde artırmadığını gördük. Toplam vakalar içindeki oranı belirgin olduğu halde!

 Endişe verici bir durum yok. Gerekli bilgiye ve salgın tecrübesine sahibiz. Bu gelişme, daha dikkatli olmamızı ve eksik aşılarımızı yaptırmamızı gerektiren bir gelişmedir. Yeni durumda hatırlatma dozunun önemi artmıştır. Aşı takvimi üzerinden 3 ay geçenler, hatırlatma dozunu olmalı, yeni varyanta karşı aşı etkinliğini güçlendirmelidir.'

Koca güncel korona verilerini de açıkladı. 👇

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
8
2
2
1
0
0
0
Yorumlar Aşağıda
Reklam
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın