Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Ayılara Fısıldayan Efsanevi Adam: Datvi'nin Babası Cemal Gülas

 > 
4.4bPAYLAŞIM

Türkiye onu, bu inanılmaz video ile tanıdı!

Cemal Gülas, bu video ile tanıdık ama o, bu ülkenin görebileceği en iyi fotoğrafçılardan biri. Uluslar arası çapta bilinen bir isim hatta... Rize'nin Çamlıhemşin ilçesinde dedesiyle büyümüş, inanılmaz bir insan.

Cemal Gülas için doğa aşığı demek az kalır sanırım...

Kendini doğaya adamış, bu dünyanın nadir görebileceği büyüklükte bir kalbe sahip, belgeselci, fotoğrafçı, hayvan dostu bir insan. Onun için doğayı fotoğraflamak "ışıkla yazı yazarak gelecek için bugünü belgelemek" demek.

Pek çok sergi, kitap ve belgesele imza atan bunun dışında "ilk" olmayı pek çok alanda başaran biri.

"Bulutların Ülkesi" adlı belgeseli ile İz Tv'de güçlü bir hayran kitlesine de sahip olmuş.

Nerede yaşayacağına bir türlü karar veremeyip Hollanda - Türkiye arasında mekik dokumuş durmuş.

Sonra Mehmet Yaşin adlı gazeteci arkadaşına, kendi deyimiyle pasaportunu kaptırınca, Türkiye'de kalmaya karar vermiş.

İyi ki de kalmış... Türkiye'nin en bilinen coğrafya dergisi Atlas'ın ismini koymuş.

Atlas'ta çok büyük işlere imza atan Gülas, 60'tan fazla konuyu dergi aracılığı ile Türkiye'deki doğaseverlerin gündemine taşımış.

96 yılında Kızılderililerle yaşamak için Kuzey Dakota'nın yolunu tutmuş.

Ancak büyük şefin çadırı ile karşılaşmayı beklerken, beyaz adamın çitlik evi ile karşılaşınca hüsrana uğramış.

Ardından, 98 yılında Kuzey Kutbu'na yürüyen ilk Türk olma ünvanına erişmiş.

Bu gerçekleştiriği şey, onun çocukluk düşüymüş.

2001 yılında, nesli tükendiği sanılan Anadolu Leoparı'nın yaşadığını, Kaçkarlar'da çektiği bir fotoğraf ile tüm dünyaya ispatlamış.

Yine kendi deyimiyle, deşifre oluşu, 1987 yılında Nedim Göknil'e bir karaca fotoğrafı göndermesi ile gerçekleşmiş.

Avlanmayı çok seven Nedim Göknil'e, belki vazgeçer umuduyla bir karaca fotoğrafı hediye etmiş. Zira kendisi, karacalarla dostluk kuran, evinde kangal ağırlayan, bahçesinde ayıyla kucaklaşan gerçekten eşi benzeri görülmemiş bir insan.

Bahçede ayıyla kucaklaşmak demişken... 2007 yılında, Bursa'da bir hayvan barınağına gönderilmek istenen bir yavru ayıya sahip çıkmış.

RİZE’deki Kaçkar Dağları’nda annesi avcılar tarafından vurulduğu tahmin edilen yavru boz ayıya tanınmış doğa fotoğrafçısı ve gezgin Cemal Gülas sahip çıktı. Vali Kasım Esen ile görüşen Gülas, doğal yaşam alanında ’göz kulak olabileceğini’ ve bir süre bakabileceğini belirttiği yavru ayının sorumluluğunu almak isteyince Çevre ve Orman Bakanlığı’nın izniyle yavru ayı Gülas’a teslim edildi.

Ancak Datvi biraz büyüyünce, yöre halkı korkup şikayette bulunmuş. Bunun üzerine sevimli ayıcık Datvi, Gülas'tan koparılıp "ölümü beklemek üzere" Bursa Rehabilitasyon Merkezi'ne gönderilmiş.

Aynı sıralarda, kangal köpeği vurulan (ölmemiş) Gülas, Datvi'nin gönderilmesine şu şekilde isyan etmiş: "Burada üç tane daha ayı var. Eğer birilerinin gitmesi gerekiyorsa ormanın içinde yaşayan biziz, biz insanların gitmesi lazım. Ya da ayılarla birlikte yaşamayı öğrenmemiz lazım. Datvi sevginin kurbanı oldu. Küçükken Datvi’yi sevenler hayvan büyüyünce korkup şikayet ettiler."

Biz Datvi'nin son durumuna dair bir bilgiye ulaşamadık. Cemal Gülas'ın hesabından anlayabildiğimiz, halen doğduğu topraklara kavuşamamış olduğu... Umarız hayattadır ve mutludur... 😔

İnsanların kötü, hayvanların sadece doğasına yaşama arzusuna sahip, sevgiye muhtaç canlılar olduğunu kabul ettiğimiz gün, dünya gerçekten güzel bir yer olabilir belki...

İnsanlığa olan inancımızı tazelediği için Cemal Gülas'a teşekkürü borç biliriz! 👊

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
yaren-eroglu

Sevmediğiniz insanlara ayı derken bile dikkat edin bundan sonra.Ayıya saygısızlık ulan nasıl sevimli ya.Helal olsun şunları gördükten sonra bile ayı görsem yine kaçarım korkarım ama sevimliler işte..

hasansengun

Datvi Gürcüce Ayı demek :) Ufak bir not

Gizli Kullanıcı

Polonya ordusunda da görev yapmış bir ayı vardı.Annesi ölmüş yavru bir ayıyı,ordudaki askerler beslemeye karar vermişler. Ayılar,insanlara nazaran katlarca daha güçlü olduklarından,orduda cephane taşıyormuştu. Heykeli de vardır Polonya'da.Eceliyle,yaşlılıktan ölmüştü.

Gizli Kullanıcı

Yok ya mükemmel bir hayvanmıştı adamlarla kucaklaşma resimleri falan vardı :)) İçki de içiriyorlarmıştı Ayıya.

salca

sen aç bırak bakiyim o ayıyı sana ne yapıyo hep hava civa bunlar uyuşturucu iğne eşliğinde

Gizli Kullanıcı

iyide adam niye ac biraksin bir hayvani ? insanida ac biraksan o bile saldirir . Canlilarin ortak ozelligi acikmalari , dogal olarak acikinca olme korkusuyla yuz yuze gelince vahsilesebiliyorlar . Uyusturucu igne ile demis birde sevgi ve saygiyla her hayvanla iletisime gecebilirsin . Tabi sadece cahil ve kalpsiz olan insanlarla gecemessin sende bunlardan birisin sanirim SALCA

salca

AHAHAHAHAH sen sevgi ve saygıyla bi aslana , kaplana ,çitaya ,pumaya vs vs yaklaş bide videoya çek senden özür dilemezsem şerefsizim XD Allah'ın cahili sensin asıl orda burda hayvan sevgisi o sevgisi bu sevgisi diye isnanların başının etini yediniz doğa meraklıları , merak etme ben doğa düşkünü bi insanım hergün kedilere kuşlara su ekmek koyarım şehirlerden nefret ederim o yüzden her yerde millete bilip bilmeden saldırmayın

cglrclk

hemen özür dile :)

salca

hahah ben ona dedim :D

Gizli Kullanıcı

datvi gürcüce ayı demek bu arada.bilgi işte. Cemal Bey e helal olsun. hep derim hayvan sevmeyen insan sevemez..

Görüş Bildir