Ay'a Gidiş Yalan mıydı? Komplo Teoricilerinin Son Takıntısı 1972 Yılındaki Apollo 17 Fotoğrafı

-

NASA'nın uydumuz Ay'a gerçekleştirdiği altıncı ve son görev 1972 yılının Aralık ayında gerçekleşmişti. Her NASA görevinde olduğu gibi bunda da komplo teoristleri süphelerini ortaya koydu. Streetcap1 isimli YouTube kullanıcısının detaylı analizini sizler için DailyMail'den derledik.

Kaynak: http://www.dailymail.co.uk/news/article-...

Ünlü komplo teoricisi Streetcap1'in YouTube kanalında şu sözleri duyuyoruz "Ay'a gerçekten ulaştık mı? Bu adamın uzay tulumu nerede?"

1969 yılındaki büyük Ay ziyaretinden itibaren komple teorisyenleri bu konuyu hep mercek altına almıştır. 

İnsanlığın en büyük başarılarından biri olarak görülen bu olayı neden bu kadar kurcalıyoruz? Bilinmez...

Streetcap1 adlı kullanıcının yüklediği video özellikle Apollo 17'nin 1972 yılında Ay'a yaptığı bu inişe odaklanıyor.

Aralık 1972'deki bu görevde Eugene Cernan ve Harrison 'Jack' Schmitt adlı bilim insanları Ay yüzeyinde, Taurus-Littrow vadisinde yaklaşık 22 saat geçirmiş, çalışma arkadaşları Ronald Evans ise bu sırada havada yörüngede dolaşmıştı.

Streetcap1 de bu araştırma gezisi sırasında çekilen fotoğrafta, astronotlardan birinin kaskından yansıyan insan figürünü sorguluyor.

Aslında Ay'a gidilmediğine ve bunun NASA tarafından atılan büyük bir yalan olduğuna inanan Steetcap1, yansıması görülen kişinin fotoğraf çekimlerine yardımcı olan bir asistan olduğunu iddia ediyor.

53.000'den fazla izlenme almış videoda Streetcap1'in açıklamasına göre bu uzay giysisi giymemiş bir insan. 

Streetcap1 iddiasını kanıtlamak için kendi yazılımıyla da bir fotoğraf çekmiş, hatta 2009 yılında bu fotoğrafların gerçekliğinin sorgulandığını kendi izleyicilerine de hatırlatıyor. 

"Uzun saçlı olduğu görülen ve üzerinde daha çok mantoya benzeyen bir şey olan insan silüeti diğer astronot mu yoksa başka bir insan mı? Ay'a gerçekten gittik mi?"

Burada ekibin, ön planda Harrison Jack Schmitt olmak üzere sismik profilleme, atmosferik yapı analizi ve lunar örnekleme yaptığını görüyoruz.

Apollo 17 ekibi, Dünyaya dönerken önceki tüm Ay misyonlarından fazla olarak yanlarında 110kg'dan fazla kaya ve toprak örneği getirdiler.

Son Ay görevi Apollo 17'den önce astronotlar Cernan (el sallıyor), Schmitt (onun yanında) ve arkalarında duran Evans.

Peki en sık görülen Ay'a iniş görevi komplo teorisi soruları ve mantıklı açıklamaları nelerdir? 

Apollo fotoğraflarında neden hiç yıldız görünmez?

Apollo inişleri lunar sabahalrda yapılmıştır, ve bu sırada yıldızlar fotoğrafta görülecek kadar parlak olmaz.

Neil Armstrong'un ilk adımlarını kim videoya çekti?

Uzay aracının dışında bir kola monte edilmiş bir kamera bulunuyordu.

Astronot ayak izleri açıkça görülürken ağırlık bakımından oldukça fazla bu iniş modülleri neden Ay yüzeyinde izler bırakmadı?

Ay'ın üzerinde bulunan lunar toz o kadar incedir ki, iniş sırasında havalanan tozlar astronotlar uzay aracından inene kadar tekrar yerine oturur.

Bayrak neden sallanıyor?

İçinden geçirilen bir çubuk dik ve görülebilir olmasını sağlıyor.

Ay modülü neden bu uydudan ayrılırken ardında bir alev izi göstermedi?

Kullanılan yakıt, oksijensiz ortamda herhangi bir alev üretmez.

İşte sorular, cevaplar böyle! Peki sizce Ay'a gerçekten gittik mi?

.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
serdar-necirvan-avci

madem 1969 yılında gidildi bir de o teknoloji ile neden şimdi 21. yüzyılın en iyi teknoloji çağı olarak bilenen yılında gidilmiyor ?

optimus-prime

acizliğe bak ya, adamların yapmış olabileceği bir şeyi: burda gerçekten yapılıp yapılmadığını tartışıyoruz. aya gitmeyi geçtim, adamların yapıp yapmadığını anlayamıyoruz daha. utanarak yazıyorum bunları, acizliğin dik alası değil de nedir bu?

colak-ahtapot

Gidildi mi gidilmedi mi bilmiyorum ikisi için de keskin bir görüşüm yok. Ama böyle bir olaya ait orijinal görüntüler için NASA tarafından "yanlışlıkla sildik" gibi bir açıklamanın yapılması bence bu tartışmadaki en akla yatmayan durumdur.

unknown_member

youtube arka planda çalışmıyor, ona çözüm bulsunlar önce

patrick-bateman

Ay'a gidildiğine inanan adam tartışmasız ikiz kulelere uçak çarptığına da inanır. Ciddi ciddi şunun Ay'a gönderildiğinde inanıyor musunuz?

_oishii_

başından beri inanmıyorum, yeni değil bu teoriler yıllardır irdeleniyor zaten, fakat bu fotoğrafı görmemiştim. uzaya giden "araç" bu mu :/

Başlıklar

BilimUzayYoutube
Görüş Bildir