Ay'a Gidiş Yalan mıydı? Komplo Teoricilerinin Son Takıntısı 1972 Yılındaki Apollo 17 Fotoğrafı

317PAYLAŞIM

NASA'nın uydumuz Ay'a gerçekleştirdiği altıncı ve son görev 1972 yılının Aralık ayında gerçekleşmişti. Her NASA görevinde olduğu gibi bunda da komplo teoristleri süphelerini ortaya koydu. Streetcap1 isimli YouTube kullanıcısının detaylı analizini sizler için DailyMail'den derledik.

Kaynak: http://www.dailymail.co.uk/news/article-...

Ünlü komplo teoricisi Streetcap1'in YouTube kanalında şu sözleri duyuyoruz "Ay'a gerçekten ulaştık mı? Bu adamın uzay tulumu nerede?"

1969 yılındaki büyük Ay ziyaretinden itibaren komple teorisyenleri bu konuyu hep mercek altına almıştır. 

İnsanlığın en büyük başarılarından biri olarak görülen bu olayı neden bu kadar kurcalıyoruz? Bilinmez...

Streetcap1 adlı kullanıcının yüklediği video özellikle Apollo 17'nin 1972 yılında Ay'a yaptığı bu inişe odaklanıyor.

Aralık 1972'deki bu görevde Eugene Cernan ve Harrison 'Jack' Schmitt adlı bilim insanları Ay yüzeyinde, Taurus-Littrow vadisinde yaklaşık 22 saat geçirmiş, çalışma arkadaşları Ronald Evans ise bu sırada havada yörüngede dolaşmıştı.

Streetcap1 de bu araştırma gezisi sırasında çekilen fotoğrafta, astronotlardan birinin kaskından yansıyan insan figürünü sorguluyor.

Aslında Ay'a gidilmediğine ve bunun NASA tarafından atılan büyük bir yalan olduğuna inanan Steetcap1, yansıması görülen kişinin fotoğraf çekimlerine yardımcı olan bir asistan olduğunu iddia ediyor.

53.000'den fazla izlenme almış videoda Streetcap1'in açıklamasına göre bu uzay giysisi giymemiş bir insan. 

Streetcap1 iddiasını kanıtlamak için kendi yazılımıyla da bir fotoğraf çekmiş, hatta 2009 yılında bu fotoğrafların gerçekliğinin sorgulandığını kendi izleyicilerine de hatırlatıyor. 

"Uzun saçlı olduğu görülen ve üzerinde daha çok mantoya benzeyen bir şey olan insan silüeti diğer astronot mu yoksa başka bir insan mı? Ay'a gerçekten gittik mi?"

Burada ekibin, ön planda Harrison Jack Schmitt olmak üzere sismik profilleme, atmosferik yapı analizi ve lunar örnekleme yaptığını görüyoruz.

Apollo 17 ekibi, Dünyaya dönerken önceki tüm Ay misyonlarından fazla olarak yanlarında 110kg'dan fazla kaya ve toprak örneği getirdiler.

Son Ay görevi Apollo 17'den önce astronotlar Cernan (el sallıyor), Schmitt (onun yanında) ve arkalarında duran Evans.

Peki en sık görülen Ay'a iniş görevi komplo teorisi soruları ve mantıklı açıklamaları nelerdir? 

Apollo fotoğraflarında neden hiç yıldız görünmez?

Apollo inişleri lunar sabahalrda yapılmıştır, ve bu sırada yıldızlar fotoğrafta görülecek kadar parlak olmaz.

Neil Armstrong'un ilk adımlarını kim videoya çekti?

Uzay aracının dışında bir kola monte edilmiş bir kamera bulunuyordu.

Astronot ayak izleri açıkça görülürken ağırlık bakımından oldukça fazla bu iniş modülleri neden Ay yüzeyinde izler bırakmadı?

Ay'ın üzerinde bulunan lunar toz o kadar incedir ki, iniş sırasında havalanan tozlar astronotlar uzay aracından inene kadar tekrar yerine oturur.

Bayrak neden sallanıyor?

İçinden geçirilen bir çubuk dik ve görülebilir olmasını sağlıyor.

Ay modülü neden bu uydudan ayrılırken ardında bir alev izi göstermedi?

Kullanılan yakıt, oksijensiz ortamda herhangi bir alev üretmez.

İşte sorular, cevaplar böyle! Peki sizce Ay'a gerçekten gittik mi?

.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
cenatorcaesar

Uzayda hava yoksa bayrak nasıl dalgalanıyor

viyol10sel

3 kez yolladim cevap olarak cikmadi buraya tekrar kopyalayim: Bu söylediklerinin ben de farkindayim zaten benim bahsettiğim konu 50 sene önceki teknolojiden bu duruma geçmiş olan insanoglu uzayda onlarca proje yaparken hani 50 sene once aya inip dönebilmek bu kadar kolay olmuşsa senin dedigin gibi Mars veya herhangi bir gorev icin uzaya gittiklerinde ayda da inceleme yapılabilir, şu an aya gitmek onlar icin marsla kiyasladigimiz zaman mars istanbuldan avustralyaya gitmek gibi ay istanbul kocaeli kadar yakınında, tam 204 kat daha uzak Mars... neyse işin icinde abd olunca inanmiyorum, şu an bile dünyadan her turlu imkana ragmen kalkış esnasinda bu kadar teferruat varken zorluk yaşanırken 50 sene önce aya inmeleri hadi inmeleri neyse de geri dönmeleri bana çok ütopik geliyor

tyliebee

Her şey olabilir, bilemeyiz, ama yıllardır aynı şey tartışılıyor olay artık şeye döndü hani millet uzaya uydu yollar biz hala diş fırçalamak orucu bozar mı'yı tartışıyoruz gibi bir şey yani bu mevzunun 50 yıldır gittiler mi gitmediler mi diye tartışılması. Daha başka bir komployla geleyim o zaman bu işin sınırı yok çünkü, o zamanki teknolojiyi de onlar bulmadılar uzaylılar getirmişti, onların yardımıyla gidilmişti, o yüzden şimdi gidemiyorlar çünkü uzaylılarla araları bozulmuş 51. bölgede komutanlarını esir tuttukları için :D yani, gördüğün gibi komplonun sınırı yok bence herkes kendi önüne kendi işine baksın, doğrusunu nasıl olsa öğrenemeyeceğiz.

tyliebee

Ben yansımadaki görüntüde bir şey göremiyorum, gayet astronot giysisi var üzerinde, nedir tartışılan ?? Daha ince ve az pofuduk görünmesiyse eğer, yansıtan yüzeyin tümsek ayna görevi yaptığını ve tümsek aynalardaki figürlerin daha ince göründüğünü hatırlatırım, bunları bilmek ortaokul bilgisi falan.

viyol10sel

Bu konuda cahiller safinda yer almak istiyorum, nasıl ki teknolojinin kameranın bilgisayarlarin yani kanıtların olabilecegi dönemde degil de yüzyıllar öncesinde mantar gibi her bölgeden binlerce peygamber kitap din cıkmış, her nasilsa bilgisayarlar kameralar varken bir tane gönderim de bir daha yeni kitap peygamber göndermeye gerek kalmasin diye düşünememiş Yaradan, aynı sebeplerle bana aya gitme hikayeleri sadece uyutma ve güç gösterisi gibi geliyor.

viyol10sel

O dönemde teknoloji x ise şu an 1000x, o dönem maliyet 100x ise şu an x, o dönem hiz x ise şu an 10x, yani şartlar şu an çok daha kolay ve uygun, e madem büyük bir kitle aya gidildigine inanmıyorken neden kimse tekrar gitmiyor.? Çünkü artik giderlerse kanitlamak zorundalar, canlı yayinlamak çok kolay ve kanitlayamazlarsa dünyaya rezil olmaktan korkuyorlar yada gercekten gizlenen çok başka şeyler var... Soğuk savaş döneminde bu uzay hikayeleriyle ABD ve Rusya dunyaya kendini kanıtlamış oldu ve güç gösterisi yaptılar gidildiyse de gidilmediyse de ikisi de asıl amacına ulaştı. İlber ortaylınin da dedigi gibi aralarinda danışıklı dövüş var... Yada enerjiyle ilgili madenlerle ilgili uzaya yerleşmeyle ilgili başka planlar var ve bazı projeler gizliden yürütülüyor olabilir, bu yüzden Ay önem sırasını yitirmiş olabilir ondan gidilmiyor olabilir yoksa 50 sene önceyi kiyaslayinca şu an aya gitmek piknige gitmek kadar kolay olması gerek...

tyliebee

Mesele bu dediğin şeyler değil ki, mesele Ay'a gitmenin o zaman için bir atılım, ama şu an için saçma olması. İhtiyaç yok yani gidilip ne yapılsın ki taş toprak mı toplasınlar, zaten zamanında bunlar toplandı incelendi, hadi diyelim komploydu, onlar gitmeseler bile cihaz gönderdiler, gönderirler, yine örnek toplanıp getirilir. Şu anda Ay'a gitmek sadece inanmayanlara kanıtlamak amacıyla yapılacak bir şey, neden bunun için yüzlerce milyon dolar harcansın ki ? Adamlar bütün kaynaklarını Mars'ta koloni kurmak için harcıyor, hadi bunun bir kısmıyla milletin kafasındaki soru işaretlerini giderelim aya gidip bira içip döneriz mi diyecek adamlar ? Yine gidilse, bu canlı yayında yayınlansa dahi kesin ip var diyecek insanlar var kimse gözle gördüğüne bile inanmıyor ki, kime neyi kanıtlıyosun. Adamlar basitçe, uğraşmıyor.

serdar-necirvan-avci

madem 1969 yılında gidildi bir de o teknoloji ile neden şimdi 21. yüzyılın en iyi teknoloji çağı olarak bilenen yılında gidilmiyor ?

Görüş Bildir