Avustralya Başbakanı'ndan Yangın Krizinde 'Hata Yaptık' İtirafı

 > 
24PAYLAŞIM

Ülkesindeki yangınlarda 28 insan ve yüz binlerce hayvan can verirken, Hawaii'de tatil yaparak yangınları ciddiye almaz bir görüntü çizen ve bu nedenle tepki toplayan Avustralya Başbakanı Scott Morrison, 'Bazı şeyleri sahada çok daha iyi halledebilirdim' diyerek pişmanlığını dile getirdi.

Avustralya’yı aylardır kasıp kavuran orman yangınlarıyla mücadelede yetersiz kalmakla eleştirilen Başbakan Scott Morrison, hata yaptığını itiraf ederek soruşturma açma sözü verdi.

Ülkenin önemli bir kısmı alevlere teslim olurken son bir itfaiyecinin daha yaşamını yitirmesiyle birlikte ölü sayısının 28’e çıktığı Avustralya’da tepkilerin hedefindeki Morrison, ABC televizyonuna konuştu.

Avustralya’daki Yangının Ne Kadar Ciddi Boyutlarda Olduğunu Gösteren Paylaşımlar - onedio.com
Avustralya’daki Yangının Ne Kadar Ciddi Boyutlarda Olduğunu Gösteren Paylaşımlar - onedio.com

David Speers’a verdiği röportajda, “Bazı şeyleri sahada çok daha iyi ele alabilirdim” itirafında bulunan Morrison, hükümetinin orman yangınlarını soruşturmak için bir komisyon oluşturacağını belirterek, “Bunun zaruri olduğunu düşünüyorum. Bu amaçla kabineden bir öneri alacağım” diye konuştu.

Hawaii tatili için "Çok yoğun bir yıldı. Çocuklarıma söz vermiştim" dedi.

Ülkesi yangın yerine dönmüşken tatile çıkmasıyla da eleştiri konusu olan Morrison, ilkin Yeni Güney Galler eyaletinde gitmeyi düşündüğünü ancak planlarını değiştirmek durumunda kaldığını belirtirken, tatile Hawaii’ye gitmemesi gerektiğini kabul etti. 

Başbakan, “Her işin en büyük zorluklarından biri işle aile sorumlulukları arasında denge kurmaktır. Çok yoğun bir yıldı. Çocuklarıma söz vermiştim” diye ekledi.

Küresel ısınma ile mücadelede etkisiz kalmakla eleştiriliyor

Yangınla mücadelede başarısız olduğu gerekçesiyle bazı kesimler tarafından istifası istenen başbakana ayrıca son yangınlarla birlikte gündeme gelen Avustralya’nın karbon salımını 2005’e kıyasla 2030 itibarıyla yüzde 26-28 oranında azaltma hedefi hatırlatıldı.

Morrison yöneltilen soruya cevaben, “Emisyonları azaltmak ve elimizden gelenin en iyisini yapmak, daha iyi olmak istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Yangınlarda 500 milyona yakın canlının yaşamını yitirdiği belirtiliyor. 👇

500 Milyona Yakın Canlı Yaşamını Yitirdi: BBC Ekibi, Avustralya'da Hayvan Barınağını Ziyaret Etti! - onedio.com
500 Milyona Yakın Canlı Yaşamını Yitirdi: BBC Ekibi, Avustralya'da Hayvan Barınağını Ziyaret Etti! - onedio.com

Milyonlarca hayvanın yaşamını yitirmesine, milyonlarca hektar alanın ve binlerce evin kül olmasına neden olan yangınla mücadelenin etkili bir şekilde yürütülmemesi, zor şartlar altında çalışan itfaiye erlerinin de öfkesini artırmıştı.

Morrison'ın elini sıkmamış, 'sen bir aptalsın' demişlerdi 🎥

Cobargo kasabasında bir kadının yangınla mücadeleye yeterince kaynak aktarmamakla eleştirdiği Morrison'a "Budala", "Bir daha buradan oy alamazsın" diye bağıranlar olmuştu.

Morrison'ın faciaya yaklaşımı ile ilgili bir flood 👇

Avustralya'daki Yangınların Sebebini ve Neden Söndürülemediğini Anlatırken Yaşadığımız Döneme Lanet Ettiren Paylaşım - onedio.com
Avustralya'daki Yangınların Sebebini ve Neden Söndürülemediğini Anlatırken Yaşadığımız Döneme Lanet Ettiren Paylaşım - onedio.com

Cuma günü Avustralya çapında düzenlenen iklim değişikliği protestolarına on binlerce kişi katıldı.

Sydney, Melbourne ve Canberra'nın başını çektiği büyük şehirlerde göstericiler Morrison hükümetinden fosil yakıt kullanımının bırakılması sürecine girilmesini talep etti.

Yaz mevsimindeki Avustralya'da yağmur mevsimine girilmeden yangın krizinin bitmesi beklenmiyor.

Sputnik News ve Independent Türkçe

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir