Görüş Bildir
Haberler
Audi Doğal Kaynaklardan ”E-Benzin” Üretti

Audi Doğal Kaynaklardan ”E-Benzin” Üretti

Batuhan
26.05.2015 - 11:59
İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Audi sentetik yakıt üretme çalışmalarına tam gaz devam ediyor. Kısa bir süre önce sadece su ve karbondioksit kullanarak dizel yakıt üreten şirket, bir tarihi ilke daha imza attı. Alman otomobil devi sülfürsüz petrolsüz sentetik benzin üretmeyi başardı .

Global Bioenergies işbirliğiyle yürütülen proje kapsamında, yenilenebilir biyoyakıt kaynakları kullanılarak gazlı izobutan üretildi. Saflaştırma işleminden geçirilen bu madde daha sonra sıvı izooktana, 100 oktan değerinde temiz benzine çevrildi. Yakıt kalitesini artırmak için ek madde olarak kullanılan izooktan aynı zamanda tek başına bir yakıt olarak da kullanılabiliyor. Audi elde ettikleri yakıtın son halini “e-benzin” olarak tanımlıyor. Zira bu yakıt ne sülfür ne de benzen içeriyor. Üstüne üstlük tamamen doğal kaynaklardan oluşuyor.

Kısa süre içinde benzinli araçlarda denenecek olan yakıtın seri üretime geçmesi için önünde biraz daha zaman var. Ancak Audi işleri sıkı tutuyor. Alman otomobil devi yılda 100 ton izooktan elde edilebilecek kapasiteye sahip tesisini kurma çalışmalarına başlamış bile. 

LOG

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
1
0
0
0
0
0
Yorumlar Aşağıda
Reklam