Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Atletizm Şampiyonası'nda Devşirme Sporcularla Gelen Madalyalar İnsanları İkiye Böldü

624PAYLAŞIM

Bu günlerde devam eden, Amsterdam'da düzenlenen 2016 Avrupa Atletizm Şampiyonası'nın üzerine eğiliyoruz. Zira bu konu devşirme sporcular dolayısıyla sosyal medyada da oldukça ses getiriyor. Kimi Türkiye'nin adının duyulmasından memnun, kimiyse bu başarıların sadece sporcular için bir anlamı olduğunu söylüyor.

Not:  Atletlerin bilgileri IAAF veri tabanından elde edilmiştir.

1. Tam da bu günlerde devam eden Avrupa Atletizm Şampiyonası'nda kazanılan madalyalardan çok başka bir konuyla gündemde: Devşirme sporcular.

Uluslararası spor müsabakalarına Türkiye adına katılan devşirme sporculardan bir kısmını listeledik.

Tarık Langat Akdağ

Doğma büyüme Kenyalı olan Akdağ, 2011'de Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı yapıldı. 2012'de engelli koşu branşında gümüş madalya kazandı.

Polat Kemboi Arıkan

Langat Akdağ gibi Kenya doğumlu olan Arıkan da 2011'de Türkiye Cumhuriyeti'ne geçenlerden. 2012 ve 2014 Avrupa Atletizm Şampiyonalarında 10 bin metrede altın madalya sahibi.

Elvan Abeylegesse

1982 Etiyopya doğumlu Elvan'ın gerçek ismi Hewan Abeye 2004 Olimpiyat Oyunları'nda Türkiye adına yarışmaya başladı. Birçok altın madalya kazandı.

Yasemin Can

2015 ortalarına kadar Kenya adına yarışan ve asıl adı Vivian Jemutai olan atlet, Amsterdam 2016'da Türkiye takımında yarışarak kadınlar 10 bin metrede altın madalya kazandı.

Tezeta Dengersa

Mirela Dulgheru–Renda

Romanya doğumlu uzun atlama sporcusu 1999'da evlilik yoluyla vatandaşlık aldı ve milli sporcular arasına katıldı.

Mert Girmalegesse

Bir dönem Selim bayrak adını da kullanmış olan Mert'in gerçek adı Shimelis Girma Legese idi. Etiyopya'dan yetişen bir uzun mesafe koşucusudur.

Jak Ali Harvey

Asıl adı Jacques Harvey olan Jamaikalı sprinter de Türkiye'ye gelen atletler kervanının en ünlü isimlerinden.

Axel Luxa

Slovenya doğumlu olan 19 yaşındaki uzun atlama sporcusu da milli takımlar da bulunuyor.

Karin Melis Mey

Aslen Güney Afrikalı olan Karin Mey, 2008 Haziran'da vatandaşlık aldıktan sonra aynı yaz Pekin Olimpiyatları'nda Türkiye adına yarışan uzun atlamacıdır.

İlham Tanui Özbilen

Asıl adı William Biwott Tanui olan Kenyalı orta mesafe koşucusu, 2010'da vatandaşlık aldı.

Meryem Erdoğan

Etiyopya asıllı Mariam Tanga, 2012'de doping dolayısıyla 2 yıl müsabakalardan men cezası almıştı.

Mehmet Aurelio

Çoğumuzun hatırladığı Brezilya asıllı oyuncu Marco Aurélio Brito Dos Prazeres, milli takımda oynayacak oyuncu bulunamaması üzerine (!) 2006'da vatandaşlığa geçirilmişti.

Melek Hu

Asıl adı Hou Mei Ling olan Çinli masa tenisi oyuncusu da spor müsabakalarına Türkiye adına katılması için vatandaşlığa alınanlardan.

Cem Zeng

Asıl adı  Zheng Changgong olan Cem de Melek Hu gibi vatandaşlığa geçirilenler masa tenisi sporcusu.

Ali Kaya

Asıl adı Stanley Kiprotich Mukche olan Kenyalı uzun mesafe koşucusu Amsterdam 2016'da 10 bin metrede gümüş madalya kazandı.

Yasmani Copello Escobar

İsmini değiştirmeyen ender sporculardan olan Escobar aslında Kübalı. Amsterdam 2016'da da Türkiye adına yarışarak 400 metre engelli kategorisinde altın madalya kazandı.

2. Devşirme sporcuların, yerli genç sporcuların gelişimini ve kendini göstermesini engellediği görüşüne katılanlar azınsanamayacak derecede çok.

Gerekli kamusal altyapı ve destek hizmetlerinin olması gerektiği gibi verilemiyor olması, bir de devşirme sporcuların bir anda yıllardır emek veren sporcuların önüne geçiyor olması profesyonel sporcu sayısı için ve mevcut sporcuların gelişimi için de oldukça büyük birer engel teşkil ettiği savunuluyor.

3. Çoğu ülke takımlarında devşirme sporcular bulunsa da Türkiye'nin atletizm takımındaki devşirme sporcuların ön plana çıkması da tepkileri artırıyor.

Bu konuda birçok saygın Avrupa gazetesi de makale yayımlıyor. Kenya ve Etiyopya asıllı olan sporcuların 'Avrupa' yarışmalarına katılması ve kazandıkları madalyaların aslında Avrupa'da yetişen ya da yetişmekte olan sporcular için moral bozucu olduğu düşünülüyor.

Devşirme sporcularla gelen madalyalar sosyal medyada ciddi eleştirilere konu oluyor.

4. Diğer bir görüşe göre de sporcular başarılı oldukları sürece hangi takımlarda bulunduklarının bir önemi yoktur.

5. Sporcuların devşirme olup olmamasından ziyade, başarı ve azimleri sayesinde gelen madalyaların öneminden bahsedenlerin sayısı da oldukça fazla.

Türkiye'de yetişen sporculardan neredeyse hiçbirinin Şampiyona'ya katılım için gereken barajı dahi geçemedikleri öne sürülüyor. Ayrıca sporcu devşirme yönteminin, neredeyse her ülke tarafından kullanılan bir yöntem olduğu biliniyor.

6. Milli takımlarda devşirme sporcuların yarışmasıyla ilgili ne düşünüyorsunuz?

Destekliyorum
Desteklemiyorum

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
adren-ali-n

fıkra var bi tane. türk alman japon amerikalı fransız vs oturuyorlar. biri telefon çıkartıyor bunu yaptım. diğeri senin yaptığın telefonu aldım uzun uzun düşündüm daha iyisini yaptım diyor. giderek kalite artıyor tabi. en son türke geliyor sıra. aşağılıyor milleti, ben bu kadar uğraşmam parasını verir alırım. her millet bizim gibi olaydı ortalığı bok götürürdü.

graphicser

Sanırım tamamı ile tüketim toplumu olduk. Bulaşıcı bir hastalık gibi. Hiç bir şey üretmiyor, üretebilme imkanımız olduğu varlıkları bile ithal ediyoruz. Seviyoruz biz bunu. Allah daim etsin bu ve bunun gibi başarılarımızı.

dogank37

Bu adamlar ülkemizin bayrağını dalgalandırıp, İstiklal Marşı'mızı çaldırıyorsa eğer kürsüde sen o zaman dönüp kendine bakacaksın! Devşirme diye baktığın adamlar bu ülkenin başarısı için ter döküyor en azından, çalıp çırpmıyo!!

koala-neco

Fransa milli takımında da beyaz bulmak zor ona bakarsan, önemli olan sporcu devşirmek değil asıl önemli olan hazıra konmamak kendin yetiştirebilmek ;) Yoksa Emre Mor da Türk ama bizim zerre kadar emeğimiz yok adamda.

bulentt

Eğer denildiği gibi genç sporcularımızın gelişimini engelliyorsa bu duruma bi kısıtlama veya denetim gereklidir.Ama bayrağımızın göndere çekilmesi tartışılmaz bir destek unsurudur devşirme sporcularımıza.

Görüş Bildir