Atina'da Bulunan Toplu Mezar Başarısız Darbecilere Ait Olabilir

 > -

Antik Yunanlara ait bir mezarlıkta bilekleri demir kelepçelerle bağlanmış 80 iskelet bulundu. Bu iskeletlerin MÖ 632 yılında darbe girişiminde bulunan ve başarısız olan Cylon (Saylon) isimli bir soylunun destekçileri olduğu düşünülüyor.

Geçtiğimiz aylarda, Piraeus Limanı ile Atina arasında kalan bölgede (Falyron Delta nekropolisi) Stavros Niarchos Vakfı tarafından yaptırılan ulusal opera binası ve kütüphane inşaatı sırasında büyük bir antik mezarlık keşfedilmişti.

Topluca infaz edilmiş, ritüellere uygun bir şekilde gömülmüşler

Mezarlıkta bilekleri demir zincirle bağlanmış 80 iskelet bulunmuştu. Arkeologlar bulunan iskeletlerin tümünün nizami bir şekilde dizilip infaz edilmiş olduklarını; iskeletlerin bu toplu infaza rağmen ritüellere uygun ve saygın bir şekilde gömülmüş olduklarını ortaya çıkardı.

Kimliklerine ilişkin farklı teoriler bulunuyor

Araştırmacılar, Falyron Delta nekropolünde bulunan bu insanların kim olduğu, oraya nasıl geldiği ve neden o şekilde gömüldükleri ile ilgili farklı teoriler ortaya atıyor.

Mezarlık alanında gömülü bulunan iskeletlerin birçoğu düzenli bir şekilde sıralanmışken, bazıları kolları ve ayakları bükülmüş çeneleri sarkmış şekilde üst üste yığılmış bulundu. Elleri kafalarının üzerinde kelepçeyle kilitlenmiş olan iskeletlerin birçoğunun oldukça genç ve sağlıklı olduğu ortaya çıktı. Gömülüş şekillerinin nizami oluşu, bu insanların köle ya da normal suçlular olmadığına işaret ediyor.

Mezarlığın tarihlendirildiği MÖ 8-5.yüzyıllar düşünüldüğünde Atina halkının aristokratların ve soyluların güce sahip olmak için birbirleriyle savaştıkları, huzursuz bir dönemden geçtiği söylenebilir.

"Darbeye teşebbüs eden Cylon’un destekçileri olabilirler"

Bu verilerden yola çıkan araştırmacılar, bu mezarlıkta elleri kelepçeyle bağlı şekilde topluca idam edilmiş bu insanların MÖ 632’de, Atinalı bir soylu ve Olimpiyat şampiyonu olan ve Megara tiranı kayınpederinin yardımıyla darbeye kalkışan Cylon’un destekçileri olabileceğini söylüyor.

Cylon kurtulmayı başarmış, destekçileri infaz edilmişti

Darbe girişimi başarısız sonuçlanınca Akropolis’te bir tapınağa saklanan Cylon sonrasında kaçmayı başarmıştı fakat bu darbede onu destekleyenler infaz edilmişti.

Son sözü araştırmalar söyleyecek

Kazı başkanı Dr. Stella Chryssoulaki, DNA testi ve antropologların bölgede yaptığı araştırmalar sonucunda genç ve sağlıklıyken idam edilen bu insanların gücü zorla ele geçirmek için darbeye kalkışıp kalkışmadıklarını kesin olarak ortaya koymayı planladıklarını dile getirdi.

Aktüel Arkeoloji

Başlıklar

Darbeİdam
Görüş Bildir