Atatürk'ü, İdamını İsteyenlerle Aynı Karede Kullanan Sabah Gazetesi Tepkilerin Odağında

 > 
3bPAYLAŞIM

Sabah gazetesinin Kurtuluş Savaşı’nın başlangıcı sayılan 19 Mayıs 1919 ile ilgili haberinde kullandığı görsel tartışmalara neden oldu. Görselde Kurtuluş Savaşı'nda mücadele edenler ile onlar hakkında idam kararı çıkaran Padişah Vahdettin ile Damat Ferit’in kullanılması sosyal medyada tepki topladı.

Söz konusu görsel Sabah gazetesinin hem bugünkü baskısında hem de internet sitesinde "Adım adım zafere" başlığıyla kullanıldı.

Haberde şu ifadelere yer verildi:

İzmir'in işgal edildiği 15 Mayıs günü ise Mustafa Kemal Paşa, Genelkurmay Başkanlığında Cevat (Çobanlı) ve Fevzi (Çakmak) paşalara, sonra da Babıali'de bazı hükümet üyelerine veda etti. Aynı gün Yıldız Sarayı'nda Padişah Vahdettin tarafından kabul edilen Mustafa Kemal, daha sonra Bandırma Vapuru'nun kaptanı İsmail Hakkı (Durusu) Bey'i Şişli'deki evine çağırarak yolculukla ilgili bilgi aldı”

Kurtuluş Savaşı'na 'fitne ve fesat' yakıştırması

Sabah’ın haberinde Kurtuluş Savaşı’yla ilişkilendirilen Padişah Vahdettin ve Damat Ferit’in, milli kurtuluş mücadelesinde Atatürk ve silah arkadaşlarına destek vermedikleri biliniyor.

Mayıs 1920’de Damat Ferit imzalı ‘padişah buyruğu’ doğrultusunda, Mustafa Kemal ve destekçilerinin idamı istenmişti. Kararda, Mustafa Kemal dahil, söz konusu isimlerin ‘sahip oldukları askeri ve mülki rütbe nişanlarına el koyulacağı’ ve ‘her türlü resmi unvanlarının kaldırılacağı’ kaydedilmişti.

Söz konusu buyrukta, Atatürk ve mücadele arkadaşlarının ‘Kuvayı Milliye adı altında fitne ve fesat çıkardıkları’ ve ‘iç güvenliği bozdukları’ savunulmuş, Atatürk’ten de ‘paşa’ değil, ‘Selanikli Mustafa Kemal Efendi’ diye söz edilmişti.

📌 Gazetenin kullandığı görsele tepkiler

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir