Astronomlar Uzayın Derinliklerinde Dünya’nın Milyarlarca Yıl Önceki Halini Gördüler!

-
1 dakikada okuyabilirsiniz

Bilim hiç durmaz mı? Evet durmuyor ve bizler hayranlıkla nereye gideceğini izliyoruz. Şimdi de sırada yeni bir gezegen olarak genç Dünya var ve bu gezegen milyar yıl önce görünmüş. Kim bilir belki ilerde bu genç dünyada yaşarız.

Hadi hep birlikte Adrew Mann isimli gazetecinin araştırmasına göz atalım.

Kaynak: http://www.iflscience.com/space/scientis...

EPIC 247589423 b, Dünya’nın milyarlarca yıl önce nasıl görüneceğini bize gösteriyor. Bu gezegen Hyades kümesinde bulunuyor ve 195 ışık yılından itibaren bulunuyor. Güneşten daha az parlak.

Neredeyse Dünya yarıçapına sahip tek farkı daha genç olması tabii ki. Diğer gezegenler (c ve d) daha büyük çünkü yarıçapları Dünya'nın yarıçapına göre 2.91 ve 1.45 katı. Tahminen genç Dünyamız yörüngeyi 7.9 günde, diğer gezegenler c ve d ise 17.3, 25.6 günde tamamlıyor.

Araştırmada Dünya büyüklüğündeki gezegenin tarihinden ve gelişiminden bahsediliyor fakat yörüngedeki dönme turundan bahsedilmiyor. Yıldızlara uzaklığı gezegende yaşama olasılığını ortadan kaldırıyor ancak bu tür gezegenlerin nasıl şekil aldığı konusunda bilgi veriyor.

Araştırmacı şunu da ekliyor: "Yıldızların parlaklığı da radyal hız ölçüleri için bize gezegenler hakkında daha fazla bilgi sağlamamıza yardımcı oluyor. Küçük yıldızlar gezegenin basıncını ölçmemiz için kolaylık sağlıyor".

En önemli durum ise Dünya'nın yaşı. Eski zamanlarda genç bir gezegen çıkmıştı: Kepler-78. Fakat yaşını tam olarak bilmiyoruz. Şimdi ise EPIC 247589423 sistem bu durumumuzu yok ediyor ve bize umut veriyor.

800 milyon yıldan sonra gezegenimizde yaşamın başladığı düşünülüyor, EPIC 247589423 için bu geçerli olmayabilir ama kim bilir burada hangi sırlar saklı?

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

FACEBOOK YORUMLARI

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
kimligibelirlenemeyenkisilerce

yaaa hepiniz vugün nekadar tatlısınız. loto çıkarsa hepinizi partime ayağınıza arebe gönderip aldırtacam dostlar canlarım yha

kimligibelirlenemeyenkisilerce

sanki biraz elemnt uydurmuşunuz gibi patlama enfessto bebeğim. vuruldum

kimligibelirlenemeyenkisilerce

hadeee harbimi diyon dayı

sahin-kilinc

Bu nasıl çeviridir kör oldum

kimligibelirlenemeyenkisilerce

sen gelme çörçil

gamehunter

Uzayla ilgili videolar animasyon gif, fotoğraflar photoshop. Daha hiç ham görüntü görmedim. Düz dünya teorisinin bazı yönleri saçma geliyor ama bazı yönleri de nasa konusunda insanı kıllandırmıyor değil. Ayrıca 1960'ların teknolojisiyle Ay'a gidilip geri dönüldüğüne de inanmıyorum.

hasan-gongul

75 bin fit yükseklikten skydiving yaparken yuvarlak olduğu çok belli oluyor.

tosarik

60larda bugünki cep telefonlarindan daha kötü bir teknoloji ile aya gidip, inis yapip tekrar havalanip dünyaya geri dönebilmelerine ben de pek inanamiyorum..sonradan tabi gitmislerdir gercekten fakat su neil amstrongun ayak basmasi falan bence fake olabilir...ama dünya düz degil gemiler ufukta ilk olarak üst taraflari gözükür ordan dünyanin yuvarlak oldugunu anlarsin zaten en basit örnekle :)

kimligibelirlenemeyenkisilerce

mümkğn bebek mümkün. artı bu ilk değil dünya daha öncede teknolojide günümüzden çok daha ileriye ulaştı fakat büyük afetler sonucu lapseki annadın?

tosarik

cok bilimsel bir cevap olmus saol.

Başlıklar

Bilim
Görüş Bildir