Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Astronomlar Uzayın Derinliklerinde Dünya’nın Milyarlarca Yıl Önceki Halini Gördüler!

718PAYLAŞIM

Bilim hiç durmaz mı? Evet durmuyor ve bizler hayranlıkla nereye gideceğini izliyoruz. Şimdi de sırada yeni bir gezegen olarak genç Dünya var ve bu gezegen milyar yıl önce görünmüş. Kim bilir belki ilerde bu genç dünyada yaşarız.

Hadi hep birlikte Adrew Mann isimli gazetecinin araştırmasına göz atalım.

Kaynak: http://www.iflscience.com/space/scientis...

EPIC 247589423 b, Dünya’nın milyarlarca yıl önce nasıl görüneceğini bize gösteriyor. Bu gezegen Hyades kümesinde bulunuyor ve 195 ışık yılından itibaren bulunuyor. Güneşten daha az parlak.

Neredeyse Dünya yarıçapına sahip tek farkı daha genç olması tabii ki. Diğer gezegenler (c ve d) daha büyük çünkü yarıçapları Dünya'nın yarıçapına göre 2.91 ve 1.45 katı. Tahminen genç Dünyamız yörüngeyi 7.9 günde, diğer gezegenler c ve d ise 17.3, 25.6 günde tamamlıyor.

Araştırmada Dünya büyüklüğündeki gezegenin tarihinden ve gelişiminden bahsediliyor fakat yörüngedeki dönme turundan bahsedilmiyor. Yıldızlara uzaklığı gezegende yaşama olasılığını ortadan kaldırıyor ancak bu tür gezegenlerin nasıl şekil aldığı konusunda bilgi veriyor.

Araştırmacı şunu da ekliyor: "Yıldızların parlaklığı da radyal hız ölçüleri için bize gezegenler hakkında daha fazla bilgi sağlamamıza yardımcı oluyor. Küçük yıldızlar gezegenin basıncını ölçmemiz için kolaylık sağlıyor".

En önemli durum ise Dünya'nın yaşı. Eski zamanlarda genç bir gezegen çıkmıştı: Kepler-78. Fakat yaşını tam olarak bilmiyoruz. Şimdi ise EPIC 247589423 sistem bu durumumuzu yok ediyor ve bize umut veriyor.

800 milyon yıldan sonra gezegenimizde yaşamın başladığı düşünülüyor, EPIC 247589423 için bu geçerli olmayabilir ama kim bilir burada hangi sırlar saklı?

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
anil-oksak

vay be

kimligibelirlenemeyenkisilerce

yaaa hepiniz vugün nekadar tatlısınız. loto çıkarsa hepinizi partime ayağınıza arebe gönderip aldırtacam dostlar canlarım yha

kimligibelirlenemeyenkisilerce

sanki biraz elemnt uydurmuşunuz gibi patlama enfessto bebeğim. vuruldum

kimligibelirlenemeyenkisilerce

hadeee harbimi diyon dayı

sahin-kilinc

Bu nasıl çeviridir kör oldum

kimligibelirlenemeyenkisilerce

sen gelme çörçil

Görüş Bildir