Aslında Yanlış Biliyormuşuz: Dizüstü Bilgisayarı Prizde Kullanmak mı Yoksa Şarjı Dolduktan Sonra Prizden Çıkarmak mı?

401PAYLAŞIM

Artık bilgisayar fiyatları onları hoyratça kullanabileceğimiz seviyeleri aştığı için ömürlerini uzun tutmak şart. Dizüstü bilgisayar kullanıcıları için ortada hayli ilginç bir ikilem var ve akılları kurcalıyor: Bilgisayarın şarjı dolduktan sonra da prize takılı olarak kullanmak mı prizden çıkarmak mı?

Hepsinden önce, prize takılı kullanmak ya da kullanmamak neyi değiştirir diye düşünüyorsanız bir daha düşünün.

Şöyle söyleyelim, bilgisayarınızı kutusundan çıkardığınız ve şarj ettiğiniz o ilk günün ardından gösterdiği batarya performansıyla bir yıl sonraki performansı aynı mı? Değil, bu mantıklı da değil. 

Peki, beş yıl sonrası? Çoğu zaman bilgisayarınızı 'bataryası yokmuş gibi' prize takılı kullanmaya başlıyorsunuz. Hepimiz için durum böyle.

Dizüstü bilgisayar bataryalarının bir batarya kullanım ömrü var ve bu ömür sözlük anlamında olduğu gibi yılla ifade edilmiyor.

Kullanım biçimine bağlı olarak bu ömür üç yılda da altı yılda da sona erebilir. Yani maalesef tüm bataryaların ömrü eşit değil.

Sadece dizüstü bilgisayarlar için değil, mobil telefonlar için de bataryaların bir kullanım ömrü var, bunu biliyorsunuz. Telefonlar için bazı efsaneleri vaktiyle çürütmüştük. 👇

İdeal Şarj Süresinden Gece Şarj Etmeye Dek Telefon Bataryalarıyla İlgili Efsaneleri Çürütüyoruz! - onedio.com
İdeal Şarj Süresinden Gece Şarj Etmeye Dek Telefon Bataryalarıyla İlgili Efsaneleri Çürütüyoruz! - onedio.com

Sıra bilgisayarlarda. 😎

Dizüstü bilgisayarlar eskiden birkaç saatlik bataryada kullanım süresi sunuyordu, bugün bu süreler 10 saati bulabiliyor.

Bu durumda çoğu kullanıcı priz aramadan uzun süreler kullanabileceği bilgisayarları seçmeye çalışıyor. İşin sırrı bataryaların kullanım ömrünü kısaltmadan bu performansları sürdürebilmek, bu konuda da çokça yanlış bilgi var.

Öncelikle modern bilgisayarlarda lityum iyon bataryalar kullanıldığını hatırlamak gerekiyor, belli şeylere dikkat edildiği sürece kendi başlarının çaresine bakabiliyorlar.

Akıl kurcalayan en büyük sorulardan biri tüm gün bilgisayar kullanan biri, bilgisayarını prize takılı mı kullanmalı?

Ya da şarjını evde tam olarak doldurdu, ofisinde çalışmaya devam ederken yine bilgisayarını prize takmalı mı yoksa şarjının bitmesini mi beklemeli? Temel olarak, bilgisayarın şarjının lityum iyon pillerin karakteri gereği %10 seviyesinin altına inmeden şarja takılması öneriliyor, her iki durumda da buna dikkat etmek gerekiyor.

Gelelim asıl mevzuya. Bilgisayar bataryalarının bir 'şarj döngüsü' var ve bu bataryanın ömrünü tanımlıyor. Bu döngü bilgisayarın şarjının bitimi ve dolumuyla hesaplanıyor.

Bataryaların ömrü istisnalar olmakla beraber en iyi ihtimalle 1000 döngü olarak düşünülebilir. Bu durumda bilgisayarınızın şarjını tüketip yeniden şarj ettiğiniz her durumda döngü sayısını artırıyor, böylece sona yaklaşıyorsunuz.

Fakat bu bilgisayarlarımızı sürekli prize takılı halde tutmamız gerektiği anlamına gelmiyor. Bu da bataryaları tembelleştirip yine ömrünü kısaltıyor. 

Bilgisayarların bataryasını tembelleştirmemek için haftada yahut ayda bir şarjını tüketip yeniden doldurmak, yani bir döngüyü tamamlamak gerekiyor. Döngüyü tamamlarken de aklımızda bulunması gereken bir detay var, şayet şarj seviyesi %50'deyken bilgisayarımızı prize takarsak bu yarım döngü sayılıyor ve bir sonraki şarj girişimimizde döngü tamamlanıyor.

O halde belli aralıklarla bilgisayarımızı tembellikten kurtarıyoruz, bunun dışında prize takılı kullanmak en mantıklı seçim.

Bilgisayar tam şarja ulaştıktan sonra zaten batarya devre dışı kalıyor ve bilgisayar gücü direkt olarak elektrik kaynağından almaya başlıyor. Diğer bir ifadeyle bilgisayarınızı 'aşırı şarj etme' ihtimaliniz olmadığı için tam şarj ardından şarj döngüsünde herhangi bir değişim olmuyor.

Nikel temelli bataryalar tarihe karıştığı için bunlara dikkat ederek bilgisayar bataryalarımızın ömrünü korumak hayli kolay.

Siz tüm bunlara kafa yormayın diye araştırdık, umuyoruz işinize yarar. Ayrıca sizin deneyimlerinizi de yorumlarda bekliyoruz!

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
elif-sahin70

Lenovo Z50-70 Kullanıcılarına Tavsiye Bilgisayarınızın uyku modunda olması bataryanızdan çok az şarj yer bu süreçte eğer prizde şarjda bırakırsanız 1 saate bilgisayarınızın şarjını fullemiş olursunuz en çokta bataryası çöken arkadaşlara tavsiye

samyeli90

1 hafta yada ayda bir mi doldurmak iyide benim pc hergün açılıyor o ne olacak

sith

benim laptopın bataryası öldü bildiğin ben yıllardır prizde kullanıyorum. bu kötü bir şey mi? patlamaz inş

fumie_i

yok ya ben kasten öyle kıllanıyorum bataryayı çıkarıp

sith

benim batarya gömük çıkmıyor öyle çıkarma yeri yok toshiba satellite

basar-demirsoy

Bildiğim kadarıyla yaklaşık 10 yıldır batarya için özel çözümler sunmakta bilgisayar üreticileri. Neredeyse her markanın bu özelliklerde bilgisayarları bulunmakta. Li-Ion bataryaları bir arkadaş çok güzel özetlemiş, benimki de batarya takılı kullanım modunda bataryayı korumakta. Hatta şöyle bir detay da vereyim, Bilgisayarımı aldığım Aralık 2013'ten beridir bataryayı hiç sökmeden sürekli olarak prize takılı kullanmaktayım, batarya ile kullandığım süre bir ayı geçmiyordur. Batarya ömrü 5 saatti aldığımda, şu anda 4.5 saatten biraz daha fazla.

fumie_i

bataryayı çıkarın prizde kullanın miss

nurettin-uslu1

Sonra harddiski eline al :)

Görüş Bildir