Asla Giyemeyeceğiniz Bir Kıyafete Bu Paraları Verir miydiniz? Sosyal Medya Çağının Sonucu: Dijital Kıyafetler

11PAYLAŞIM

Çılgınca ama modanın gidişatı bu yönde.

1. Sosyal medya çağında giyinmek, giyinmek olmaktan çıktı.

Moda yeni ortaya çıkmadı, tarih boyunca vardı ve önemliydi. Ancak modanın sebep olduğu tüketim alışkanlıkları sosyal medya çağında epey değişti. Sosyal medya çağı öncesine göre artık çok daha fazla insan modayı yakından takip ediyor, iyi giyinmeye ve marka kullanmaya özen gösteriyor. Bunun ortaya çıkardığı tüketim çılgınlığı hem giysilerin kalitesini düşürüyor, hem de üretim sektöründe çalışanlara ve doğaya büyük zararlar veriyor. Kısacası insanların aşırı tüketim hastalığı moda dünyasını zora sokuyor.

2. Bir giydiğini bir daha giymeme, lüks ve pahalı markalardan giyinme baskısı insanları da zorlayan durumlar.

Sosyal medya ve oradan yansıyan toplum baskısı yüzünden insanlar ekonomik açıdan zorluk çekiyor. Deneme kabini selfie'lerinin popülerleşmesinin bir sebebi insanların satın alamayacakları kıyafetleri giyerek poz verebilmesiydi.

3. Bu probleme bir çözüm arayan moda dünyasından tahmin edilebilir ama tuhaf bir yenilik geldi; dijital kıyafetler.

Gucci'nin 12 Dolar'a (96 TL) sattığı bu görsel spor ayakkabıları büyük ilgi görmüştü.

4. Pek çok tasarımcı ve marka rotasını dijital giysilere yöneltti.

Sonuçta giymek için değil, göstermek için kıyafet satın alınan bir çağda yaşıyoruz. Bu ceketin fiyatı 80 Dolar (645 TL).

5. Blockchain ve NFT kavramlarıyla da örtüşen bu yeni akımda inanılmaz pahalı giysiler de var.

Bu dijital elbise 9.500 Dolar'a (76.684 TL) satıldı.

6. Elbiseyi satın alan Mary isimli kadın yaptığı açıklamada "Bu elbiseyi sonsuza dek farklı fotoğraflarda giyebilirim. TikTok'ta bu elbiselerden giyip kendinizi ifade edebilmeniz harika olurdu" dedi.

7. Bu tür görsel kıyafetler satan internet sitelerinden birinde "Bir Black Mirror bölümünde yaşamıyorsunuz ama şimdiden yeni moda kültünün bir parçasısınız!" yazıyor.

Gerçekten bu kıyafetler insanın aklına ilk olarak Black Mirror dizisini getiriyor. Bu pantolonun fiyatı 30 Dolar (242 TL).

8. Bu giysileri satın aldığınızda e-mail adresinize farklı açılardan fotoğrafları gönderiliyor.

Siz de çektirdiğiniz fotoğrafa uygun olarak kıyafetleri üstünüze yerleştirebiliyorsunuz. İnternet sitelerinde bu giysiler için en uygun olan pozlar ve fotoğraf özellikleri de paylaşılıyor; örneğin saçların omuzlara düşmemesi gerekli.

9. Bazı tasarımcılar ise satın almadan önce fotoğraflarınızı istiyor, giysileri en doğal şekilde onlar size "giydiriyor."

10. Şimdilik biraz daha küçük bir kitleye hitap ettiği için fiyatlar yüksek; ancak zamanla dijital giysilerin ucuzlayacağı öngörülüyor.

11. Başta bu ne saçmalık diyebiliriz ama moda ve sosyal medya kurbanı insanların tüketim çılgınlığını yatıştırması açısından önemli.

Belki bu şekilde bir giysiyle iki kez fotoğraf paylaşmayan, varını yoğunu alışverişe harcayan ve inanılmaz derecede gereksiz eşya/atık sahibi olan insanlar trend olunca bu akıma katılır.

12. Sadece birkaç ünlü ve popüler ismin kullanmasına bakar; dijital kıyafetler içinde bulunduğumuz çağın bir gereksinimi olarak daha sık karşımıza çıkacak gibi.

13. Peki siz nasıl buldunuz?

14. 

15. 

Bu içerikler de ilginizi çekebilir;

Erkeklerde Mini Şort Modası mı Geliyor? Sosyal Medyayı Sallayan İlginç Moda Trendi - onedio.com
Erkeklerde Mini Şort Modası mı Geliyor? Sosyal Medyayı Sallayan İlginç Moda Trendi - onedio.com
İnternette Satılan ve Tasarımlarıyla Göz Kanatan Son Dönemin En İlginç Kıyafetleri - onedio.com
İnternette Satılan ve Tasarımlarıyla Göz Kanatan Son Dönemin En İlginç Kıyafetleri - onedio.com
Biz de İlginçlik Olsun Diye Yapıyorlar Sanıyorduk: Moda Dünyasının En Yeni Satış Stratejisi Viral Kıyafetler - onedio.com
Biz de İlginçlik Olsun Diye Yapıyorlar Sanıyorduk: Moda Dünyasının En Yeni Satış Stratejisi Viral Kıyafetler - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
fleabag

farkında mısınız yavaş yavaş avatarlara çevirmeye çalışıyorlar bizi, black mirrordaki gibi. bunu yaymak için de en basit yol kendi için değil başkaları için giyinen Instagram fenomenleri.

barneypalney

bence mantıklı. saçma sapan işler için yapılan ne kadar gereksiz şey varsa hepsi dijital olabilir. sonuçta kullanan da bunu göstermelik yapıyor. bari dünyaya zarar vermeden, kaynakları tüketmeden yapsın. ha bu arada bunların da sahtesi çıkar :)

Görüş Bildir