Aşkın Yaşı Yoktur Ama Cinsiyete Göre! Erkek Egemen Toplumun Yaş Farkı İkiyüzlülüğü

-

İki insanın aynı anda birbirine aşık olması zor; üstüne bir de aynı yıl, üstelik tarihlerde doğmuş olma ihtimali oldukça düşük. Hal böyle olunca yaş farkı kaçınılmaz. Erkek egemenliği altında yaşadığımız düşünülünce bu konunun da erkeklerin lehine evrilmesi kaçınılmaz. Ancak 2017 yılında halen bu riyakarlığı yaşıyor olmak insanın eşitliğe dair olan umudunu kırıyor.

Doğanın belli kuralları var; yaşlanmak gibi.

Yaşlanma kadın erkek; genç, yaşlı ayırt etmeyen bir olgu. Büyüme tamamlandıktan sonra yaşlanma başlar ve ölüme dek devam eder.

Aşk da tıpkı yaşlanma gibi biyolojik temelli bir durum, çoğu zaman aşık olunan kişi bilinçli bir şekilde seçilemiyor.

Plansız, hesapsız, çıkarsız; gerçek aşktan bahsediyoruz. Elbette herkesin belli zevkleri ve etkilendiği faktörler var, ancak aşk denilen kavram pek çok durumu göz ardı ettirebiliyor.

Bu durum için söylenen meşhur bir söz de var, "aşkın yaşı yoktur".

Aşık olduğu kişiyle aynı yıl, aynı ay doğan insan sayısı çok fazla değil. Mutlaka çiftler arasında ay veya yıl farkı olarak belli bir yaş aralığı oluyor.

Bu yaş aralığında elbette kadın genç olmalı.

Bunu biz değil, toplum normları söylüyor. İnsanlar yaş farkı 5 mi, 10 yıl mı olmalı diye tartışırken cinsiyet dile getirmiyor ama büyük olması gereken tarafın hangisi olduğunu hepimiz biliyoruz.

Yaş farkı 20'yi, 30'u geçmeye başladığında tabii ki itiraz sesleri yükseliyor.

Ancak kadın reşitse bu itiraz sesleri çatlak sesler olarak kalıyor. Sonuçta iki taraf da halinden memnunsa bize ne, değil mi?

Durum bu kadar basit değil ne yazık ki.

Madalyonun diğer yönüne baktığımızda riyakarlığı görmeye başlıyoruz. Büyük olan taraf erkek olduğunda 20'ye kadar sorunsuz çıkabilen yaş farkı, kadın söz konusu olunca kıyametleri koparıyor.

Son dönemin iki gözde magazin haberi bile bu durumu doğrular nitelikte.

Levent Yüksel'in aşkı kendinden 31 yaş küçük Lidya Özdemiroğlu'nda bulması tartışma yarattı. Ancak yaş farkının yanında Levent Yüksel'in bugüne dek adının aşk haberlerine pek karışmaması da bu kadar ses getirmesinde etkili oldu.

Fırtınam, Felaketim, Hasretim! Levent Yüksel Aşkı Kendinden 31 Yaş Küçük Lidya Özdemiroğlu'nda Buldu - onedio.com
Fırtınam, Felaketim, Hasretim! Levent Yüksel Aşkı Kendinden 31 Yaş Küçük Lidya Özdemiroğlu'nda Buldu - onedio.com

Lidya Özdemiroğlu'nun annesi kendisinin de 21 yaşındayken 52 yaşındaki Attila Özdemiroğlu'yla evlendiğini ve çok mutlu olduğunu açıklayarak tepkilere cevabını verdi.

Onun da Attila Özdemiroğlu'yla arasında tıpkı kızı gibi 31 yaş fark vardı. 42 yaşında genç bir kadın olarak 73 yaşındaki eşini kaybetmesinden bahsederken hayatın gerçeklerini itiraf ediyordu ama mutlu bir aşk yaşamıştı ve aşka saygı duyulmasını istiyordu.

Bir başka yeni haber İngiltere Prensi Harry'nin oyuncu Meghan Markle ile nişanlanması.

Meghan Markle'ın annesinin siyahi olması, daha önce başından evlilik geçmesi ve prensten tam 3 yaş büyük olması büyük olay yarattı. Kraliçe'nin bu sebepler yüzünden gelin adayını onaylamadığı neredeyse ortada.

Çiftlerde kadının büyük olması durumunda ilk karşı çıkanlar genelde yine kadınlar oluyor.

Anneler oğullarının kendisinden 6 ay büyük bir kızla birlikte olmasına bile karşı çıkabiliyor. Arasında bu şekilde yaş farkı olan ve bunu sorun etmeyen çiftler bu durumu ailelerinden gizleyebiliyor. Çoğu zaman kadınlar da birlikte olacakları erkeğin kendisinden büyük olması gerektiğini, kendisinden küçük birine ilgi duymayacaklarını söylüyorlar. Bunların hepsi dayatılmış, nesiller içinde öğrenilmiş normlar.

Bu duruma karşı çıkarken öne atılan pek çok bahane var.

Toplumsal dil erkeği masumlaştırırken, aynı durumdaki kadını sapık göstermeye çalışıyor. Erkek kadın tarafından baştan çıkarılan zararsız bir canlıyken, kadınlar şeytani özelliklerini kullanarak genç erkekleri 'avlıyor.'

"Kadınlar erken yaşlanıyor."

Yaşlandığını kabul etmeyen erkeklerin ilk bahanesi bu. Doğal süreçte yaşlanmayan, çökmeyen canlı yok ve başta da söylediğimiz gibi cinsiyet ayırt etmiyor. Birkaç yaş fark, hangi taraf büyük olursa olsun dikkat çekmezken, büyük yaş farkının anlaşılmama ihtimali yok, erkekler kendilerini kandırıyor.

"Kadınlar doğurganlığını kaybediyor."

Kadınların menopozla birlikte doğurganlıklarını yitirdikleri doğru. Günümüzde menopoz yaşı 55 civarında. İleri yaşta gebeliğin elbette zararları var, zaten 55 yaşından sonra baba olmak da çocuğun geleceği için pek iyi değil. Ancak bu doğurganlık mevzusu 30'larında bir erkeğin kendi yaş grubundan biriyle birlikte olmak yerine reşitliğe yeni adım atanları tercih etmesini açıklamıyor.

"Erkekler geç olgunlaşan küçük haylaz çocuklardır."

Kadınların daha olgun olduğu belki doğru ancak belli bir yaşa gelmiş erkeğin de artık çocuk kimliğine saklanması çok yersiz. Yaş farkı artıkça nesil farkı oluşuyor ve çiftlerin anlaşması zorlaşıyor.

Bu bahanelere sığınılsa da, binlece yıl içinde oluşturulan bu sistemin sebebi aslında belli.

Gençlik, öncelikle güzellik demek. Fazla genç, hayat hakkında daha az bilgisi olan kadınların yönetilmesi, ikna edilmesi daha kolay. Pek çok erkeğin genç kadın tercih etme sebebi daha güçlü, daha önemli hissetmek.

Tüm dünyaya yayılmış, kemikleşmiş bir anlayışın bir anda değişeceğini düşünmek hayalcilik olur.

Ancak tepkilerimizi, dilimizi değiştirmekle başlayabilir ve eşitliği desteklemeyi ısrarla sürdürebiliriz.

Herkesin birlikte yaşlanabileceği, ideal aşkı bulması dileğiyle.

💙

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
deniz_canfeda

İlişkilerdeki yaş farklarında her zaman erkeğin daha büyük olması gerektiğini düşünen insanlardan nefret ediyorum!

akillikadin

Aşkın yaşı yoktur .Bir siyahi ile beyaz evlenebiliyorsa aralarında yaş farkı olan özellikle erkeğin büyük olduğu durumlarda yaş farkı 30 veya 30 üzerindeyse hiçbirşey olmaz..Türk aklı budur ben müslümanım çocuğum da müslüman olacak , kendisinden büyük biriyle evlenmeyecek . Sanane ulan ! Sonucta onun tercihi .Bu birçok ülkede normal karşılanıyorken Türkiye gibi bir ülkede de arada yaş farklı olan bir ilişkiye karşı çıkılması çok saçma . Aynı yaşta biriyle evlendiğinizi düşünün bir zaman sonra mutlu uyanamazsınız çünkü sizi 1 gecede kaybetmiştir aranızdaki yaştan dolayı size bir süre sonra bağlanamaz çünkü kaybetme korkusu olmaz . Madem özgür bir ülkedeyiz Kimse kimseye karşı çıkmasın .Hakkı da yok!! Sizinde aşık olmam dediğiniz durumlarda aşık olursanız çevrenizdekiler de aynı şeyi düşünecektir . Aşıksan da sanane dersin bu tercih ve saygı meselesi . Zaten erkek kadından 30 -40 yaş bile büyük olursa sıkıntı olmaz .. Zaten senden 1-2 yaş büyük biriyle evlendin ve toy olarak ilişkinin temellerinin nasıl atılacağını bilmediği için ilişkiniz olumsuz yönde giderse yaşına neden bakarak evlendim diyerek ah vah çekmeyeceksın , sırf senin yaşına yakın biriyle evlendin o zaman katlanacaksın ama bu yazdıklarımı da ıyı anlayacaksın .Ama adam senden büyük olursa kaybetmek istemez seni sende severek evlendiysen onu ve birbirinizi mutlu etmenin bin yolunu bulursunuz elbet .Erkek büyüdükçe olgunlaşacak ve size sadık kalacaktır . O YUZDEN GEREKIRSE 37 YAŞ BUYUK OLUNSUN SAYGI DUYMAK ZO-RUN-DA-SI-NIZ!! HERKESİN KENDİ TERCİHİDİR BİRAZ EMPATİ KURUN BU KADAR DA CAHİL OLMAYIN ÖZGÜRLÜĞÜN HAKKINI VERİN VE SESSİZ KALIN ONLAR MUTLUYSA SANA NE SENİ ,BENİ VE BİZİ İLGİLENDİRMEZ.. İYİ GÜNLER..

cem1246cem

çok saçma zengin moruklar hep genç kendi yaşıtlarınıza aşık olsanıza lan sizin yüzünüzden bütün güzeller size geliyor bize de hep çirkinleri kalıyor :(

kimligibelirlenemeyenkisilerce

sizler asla ileri görüşlü olamayacaksınız. şu lafı hanginiz üstünüze alınmalısınız onu bile göremeyeceksiniz eminim.

bseozyrt

Bu sitenin şu feminist içerikleri bana bir bayan olarak saçma geliyor. Parasi olan adamın tepesine tabikide 100 lerce genç veya yaşlı kadın atlar amk. Bu kadar basit

sevvalguler4

Genç hatun yaşlı erkeğe atlayınca şeytan oluyor fakat genç erkek yaşlı hatuna atlayınca yine kadın şeytan oluyor. Anlatmak istediği bu, feminizm ne alaka ?

kimligibelirlenemeyenkisilerce

saçmalamışsın

Başlıklar

EvlilikİngiltereTercihaşkkadınlarolay
Görüş Bildir