Görüş Bildir
Haberler
Aşılı Temaslılara Özel Uygulama Açıklandı: Sağlık Bakanlığı'ndan Yeni Karantina Kararı

Aşılı Temaslılara Özel Uygulama Açıklandı: Sağlık Bakanlığı'ndan Yeni Karantina Kararı

Batuhan
17.09.2021 - 15:06

Sağlık Bakanlığı 'Kovid-19 Temaslı Takibi Salgın Yönetimi, Evde Hasta İzlemi Rehberi'nde yapılan değişikliğe göre tam aşılı temaslının HES kodu ilk 5 gün riskli sayılmayacak, 5'inci gün PCR testi negatif çıkarsa izolasyon uygulanmayacak.

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Sağlık Bakanlığı'nın hazırladığı 'Kovid-19 Temaslı Takibi Salgın Yönetimi, Evde Hasta İzlemi ve Filyasyon Rehberi'nde temaslı takip algoritmasında değişiklik yapıldı. En önemli değişiklik tam aşılı temaslıların izolasyonunda yapıldı. Buna göre ikinci doz aşısının üzerinden 14 gün geçen ve Covid-19 hastası ile temas eden vatandaşın HES kodu ilk 5 gün riskli sayılmayacak. Aşılı ve temaslı olan vatandaş 5'inci gün PCR testi verecek, sonucu negatif çıkarsa izolasyon uygulanmayacak. Test sonucu pozitif çıkarsa 5'nci günden itibaren 9 günlük izolasyon süreci başlayacak ve 14 günü tamamlayacak. 5'inci gün test vermeyen aşılı temaslıların ise HES kodu riskli sayılacak ve kalan 9 günü izolasyonda geçirerek, 14 günü tamamlayacak.

Delta varyantına 14 gün izolasyon

Delta varyantına 14 gün izolasyon

Ayrıca Delta varyantı olan hasta 14 gün izolasyonda kalacak. Yine testi pozitif olan ancak Delta varyantı bulunmayan hasta da 14 gün izolasyona alınacak; ancak test sonucu 10'uncu gün negatif çıkarsa Karantina süreci sona erecek. Aşısız olan ve delta varyantlı hasta ile temasta bulunan 14 gün izolasyonda kalırken, normal Kovid-19 hastası ile temaslı olan ise 14 gün izolasyona girerek, test sonucu 10'uncu gün negatifse karantina sona erecek.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
31
15
12
8
6
4
3
Yorumlar Aşağıda
Reklam
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
hsynnnnnn

5. günün sabahında doğuya bakın filyasyon ekibi gelmediyse sıkıntı yok.

Barney

valla kapanma gelmesin diye tüm çabalarını harcıyolar da o test pozitif gelirse 5 gün boyunca neler oldacak kim bilir. mesela o pozitiflinin de 5 gün boyunca... Devamını Gör

smer_1981

benim anlamadığım şey şu, karantinası itene zaten test yapılmıyor ki. belirtin yok ise test de yok ama öyle değil mi. yeminlen beynim yandı artık.

kıssadan hisse

Nope test artık isteyen herkese yapılıyor en azından benim yaşadığım ilde öyle aşılı temaslılar hemen karantinaya alınmıyor. Teması takip eden 5. günde belir... Devamını Gör