Koronavirüs Aşısı Orucu Bozar Mı? Diyanet İşleri Başkanlığı Oruç ve Aşı İçin Ne Diyor?

0PAYLAŞIM

Tüm dünyada olduğu Türkiye’de koronavirüs ile ilgili aşılama çalışmaları devam ediyor. MHRS üzerinden alınan randevularla birlikte vatandaşlar koronavirüs aşılarını oluyor. Bugün başlayan Ramazan Ayı ile birlikte, ‘aşı orucu bozar mı’ tartışması da gündeme geldi. Koronavirüs aşısı orucu bozar mı? Aşı olmak orucu bozar mı? Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi İdris Bozkurt aşının orucu bozup bozmayacağını açıkladı. İşte son detaylar…

Aşı Orucu Bozar Mı?

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi İdris Bozkurt, COVID-19 aşısı ve diğer aşıların orucu bozmadığına dair açıklamalarda bulundu. Bozkurt, hiçbir aşının içerisinde besleyici vitamin ve gıda içerikli bir madde bulunmadığını belirterek, "Aşının vücuda zerk edilmesi orucu bozmamaktadır fakat ihtiyatlı hareket etmek açısında iftar ve imsak arasında olunabilir" dedi.

Koronavirüs Aşısı Orucu Bozar Mı?

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın resmi sitesinde oruç ve aşı ile ilgili yazan bilgi şu şekilde;

Oruç; yemek, içmek, cinsel ilişki ve bunların kapsamına giren şeylerle bozulur. Bu sebeple, besin değeri taşımayan aşılar orucu bozmaz. Tedavisi devam eden hastalar, sağlıklarına kavuşup tedavileri sona erinceye kadar oruçlarını erteleyebilirler. Bununla birlikte, Ramazan ayında herkesle birlikte oruca devam etmeyi arzu ediyorlar ve oruç tutmalarına da başka bir engel bulunmuyorsa iğnelerini iftardan sonra yaptırmaları yerinde olur. Bu imkâna sahip olmayanlar, tedavi ve aşı amaçlı iğne yaptırabilirler. Ancak, oruçlu iken gıda ve vitamin iğneleri yaptıranların, ağızdan aşı alanların damardan serum ve kan verilenlerin orucu bozulur. Daha sonra bu oruç kaza edilir.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir