Kovid-19 Aşısı Türkiye'de Ne Zaman Yapılmaya Başlanacak?

0PAYLAŞIM

Koronavirüs aşısının bulunmasının ardından Türkiye'de tüm gözler aşının yapılmaya başlanacağı tarihe çevrildi. Türkiye'de koronavirüs aşısı ne zaman yapılmaya başlanacak? Detaylar haberimizde...

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "11 Aralık'tan sonra sağlık çalışanlarına aşılama başlayacak" ifadelerini kullandı.

Bakan Koca: "Aşıyla ilgili olarak, Aralık ayında yoğun bir şekilde başlamak istiyoruz. Aralık ayında en az 10 milyon, ama muhtemelen 20 milyon gibi, temin etmiş olacağız. Ocak ayında 20 milyon, Şubat ayında 10 milyon. Bu rakamları daha da artırma gayreti içindeyiz." diyerek açıklamasına devam etti.

Çin ile aralık-ocak-şubat ayında Çin menşeli 50 milyon Sinovac aşısının Türkiye’ye gelmesi planlanıyor.

İlk etapta Aralık ayında asgari 20 milyon, Ocak ayında ise 10 milyon doz aşının Türkiye’ye gelmesi hedefleniyor. Bilim Kurulu ise aşının öncelikli olarak kimlere yapılması gerektiği konusunda çalışmalarını sürdürüyor. Aşının sağlık çalışanlarından başlamak üzere riskli gruplar ve enfeksiyonu yayma potansiyeli yüksek olan kesimlere uygulanması planlanıyor.

Toplam 75 milyon aşının Türkiye’ye gelmesi planlanıyor.

Türk profesörler Uğur Şahin ve Özlem Türeci çiftinin kurucusu olduğu Alman BioNTech firmasının ABD merkezli Pfizer ortaklığında geliştirdiği Kovid-19 aşısı için ise aralık ayında 1 milyon, devamında da 25 milyona kadar alınması konusunda görüşmeler sürüyor. 50 milyon Çin aşısı, 25 milyon Alman aşısının alınmasıyla toplam 75 milyon aşının Türkiye’ye gelmesi planlanıyor.

Yerli aşı ise Nisan ayında geliyor.

Yabancı ülkelerden gelen aşıların yanında Türkiye'de de yerli aşı çalışmaları sürüyor. Sağlık Bakanlığı tarafından desteklenen toplam 16 aşı çalışması bulunuyor. Erciyes Üniversitesi tarafından geliştirilen ve faz 1 çalışmaları kapsamında 44 gönüllü üzerinde denemeleri başlayan Kovid-19 aşısında şu ana kadar ciddi bir yan etki gözlenmedi. Yerli aşının Faz 2 ve Faz 3 çalışmalarının da tamamlanması ardından en geç nisan ayında yaygın kullanıma geçmesi planlanıyor.

Aşıyı yaptıran vatandaşlardan ise herhangi bir ücret alınmayacak.

Sağlık çalışanlarından başlanacak ilk uygulamanın 11 Aralık’ta yapılması bekleniyor. Bilim Kurulu'nun aşının uygulanma stratejisi üzerinde çalıştığını ifade eden Koca, yerli çalışmalarıyla ilgili olarak da şu ifadeleri kullandı:

"Nisanda faz 3'e geçilebileceğini düşünüyorum."

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir