Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Aşçılar Diyarı Mengen'de Öğrenci Olanların Bildiği 12 Şey

-
Abone ol
Aşçılar Diyarı Mengen'de Öğrenci Olanların Bildiği 12 Şey

Her kapısını çaldığınız evde mutlaka bir Aşçı bulunan,aşçılarını dünyaya duyurmuş bir diyar düşünün. Türkiye'nin ilk ve tek Aşçılık Lisesi'ne ev sahipli yapan Mengen,yetiştirdiği aşçılar,verdiği eğitim,çeşitli alanlarda elde ettiği başarıları,festivali ve Ulusal Aşçılık Kampı gibi faaliyetlerle adından sıkça söz ettiriyor.Burada okumuş,burada okuyan ve burada okumayı düşünen tüm aşçı ve aşçı adaylarına ithafen.

Kaynak: http://www.mengen.gen.tr/

1. Dededen toruna, ustadan çırağa, bir sevdadır Aşçılık..

Yolunuz Mengen'e düştüğünde,sizi terminalde bu güzel heykel karşılar.Dededen toruna,ustadan çırağa,saraylardan günümüze kadar uzanan aşçılık sanatının temsilcilerine ithafen yaptırılmıştır.

2. Toprağın yeşile,insanın yemeğe doyduğu yer!

Burada okuyanlar iyi bilir yeşilin her tonunu.Havasıyla, suyuyla,doğanın tüm güzelliklerini içinde barındıran küçük bir yerdir.Değerini bilenler için görülecek,keşfedilecek kocaman bir cennettir.

3. Liseden, üniversiteye kadar aşçılık eğitimi alabilirsiniz.

Aşçı adayları arkadaşlarımız iyi bilir biz de sınıfın mutfak olduğunu :) Aşçılar diyarında, Aşçılık öğrenmeye geldiğinizde, en temelden en üst düzeye kadar eğitim alabilme fırsatını bulabilirsiniz.İsterseniz Mengen Aşçılar Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinden başlarsınız temel atmaya.Ardından soluğu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Mengen Meslek Yüksekokulu Aşçılık bölümü veya Gastronomi ve Mutfak sanatları bölümünde devam ederek geliştirirsiniz kendinizi.

4. Bazen Antep'e gideriz..

Derslerimizin çoğu genelde böylesine güzel sofra etrafında edilen muhabbetlerle sonlanır.Bir hafta soluğu Antep'te alırız.Biz gidemesekte, Antep'i getiririz.Alanında başarılı hocalarımızın emekleri ve çoğu zaman derslerimize misafir olan ustalarımız,şeflerimiz ile yoğun ve keyifli bir eğitim sürecidir bizleri bekleyen..

5. Bazen de Karadeniz'e..

Birlikte aynı sofraya oturmanın,aynı ekmeği bölüşmenin kıymetini öğreniriz.

6. İlk önce kocaman bir aile olmayı öğreniriz.

Nereden geldiğimizin,kim olduğumuzun pek önemi yoktur.Önemli olan bildiğini paylaşmak,düşeni kaldırmak,birbirine saygı duymak ve kardeşçe yaşayarak okumaktır.

7. Yöresel lezzetlerini tatmadan olmaz :)

Mengen'in yöresel lezzetlerini öğrenerek tadarak başlarız bu diyarı tanımaya.Kaldırık dolması,Kedibatmaz,Mengen Peyniri,Höşmerim gibi..Cumartesi günü kurulan Mengen pazarından aldığımız o organik lezzetler doğanın önemini tekrar öğretir bizlere.

8. Huzuru iliklerinize kadar hissettiren güzel yerler vardır.

Fırsat bulduğunuzda yakın civarlarda sizi bekleyen ayrı güzellikler vardır.Burada okuyan arkadaşlarımızın sık sık soluk aldığı Yedi göller,Abant,Gölcük,Şirinyazı gibi güzellikler görülmeye değer.

9. Mantar avı sizleri bekler :)

Buralılar iyi bilir mantarın kıymetini.Yapılacak en güzel etkinliklerden biridir elinize bir kova ve bıçakla mantar avına çıkmak.Tabi ki mantarları tanıyan biriyle :)

10. Şehirde görme fırsatı bulamayacağınız dostlar ,burada sokaklarda,tarlalarda özgürce yaşarlar..

Bazen derslerimiz bir inek sesiyle bölünebilir :) Bazen de yolda bir keçi tarafından kovalana bilirsiniz.Tüm bunlar güzel anılar bırakır sizlere..Öğrencilerin gözünden Mengen'i görmek isteyenleri @mengenascilik sayfasına bekleriz.

11. Aydın Yılmaz'ı saygı ve rahmetle anıyoruz.

Bu ismi Mengen'de sık sık duyarsınız.Kendisi hem bu mesleğe hem de Mengen'e büyük katkıları olan büyük bir ustadır.Saygı ve Rahmetle..

12. Belki de en güzel anılarınız olur. :)

Küçük bir yerdir Mengen,olanaklar kısıtlıdır burada.İstediğiniz birçok şey yoktur,gidebileceğiniz bir sineması, gezebileceğiniz bir alışveriş merkezi.Dört mevsimi bir gün de yaşadığınız günlere şahit olabilirsiniz.Akşamları kışı aratmaz sizlere.Ama burada  dost olmanın kıymetini öğrenirsiniz.Elinizde olanla yetinmeyi öğretir sizlere.Lokmanızı paylaşmanın değerini anlarsınız.Geçer mi be burada günler derken,kendinizi ömrünüzün en güzel anılarını yaşarken bulabilirsiniz.

ONEDİO YEMEK SUNAR!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Yummy

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
izmirli-italyan

Bende aşçılık öğrencisiyim umarım üniversiteyi burada tamamlarım ha? :)

Görüş Bildir