Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Artık Kimsenin Tahammül Edemediği "Aynen" Kelimesi Yerine Kullanabileceğiniz 11 İfade

4.2bPAYLAŞIM

Uzay-zaman düzleminde her şeyin cevabı olabilecek 'aynen' kelimesi artık miadını doldurdu ve tamamen boş bir sözcüğe evrildi diyebiliriz. Birine hak verirken ya da öylesine söylediğimiz bu 'aynen' sözü yerine gönül rahatlığıyla kullanabileceğiniz ifadeleri sizler için derledik. Maksat, dilimiz ve konuşmalarımız renklensin!

1. 

Çok güzel. İlk olarak bundan başlanabilir.

2. 

Eskileri anımsatan nostaljik bir deyim. Neden olmasın?

3. 

Karşınızdaki kişiye kendini iyi hissettirme özelliği var hem de. Ruhsuz 'aynen'e bin kere tercih edilir.

4. 

Bakın bunu kullandığınızda doğrudan belagat sahibi bir insan gibi görünmeye başlıyorsunuz. Şaka bir yana 'bilmukabele' karşılıklılık durumunda kullanılan bir söz. Siz onay amacıyla da kullanabilirsiniz. Kaçırmayın!

5. 

Çok orijinal bir ifade olduğu söylenemez. Hatta 90'larda epey yaygındı, ama yeniden yaşatabiliriz. Amaç 'aynen' denen ruh karartıcı kalıptan kurtulmak!

6. 

Dediğin gibi. Ötesi yok. Fazla söze gerek yok.

7. 

Yalın ve kısa. Aynen kadar etkili ve en az onun kadar kabul görebilir.

8. 

Hak vermek, hakkını vermek güzel şeydir. Haklı olmayı kim istemez? Bırakın karşınızdaki haklı olsun.

9. 

Uyuşturan diyaloglara vurulan şok dalgasıdır bu. Coşkuyu artırır ve herkesin konuşmaya daha da ehemmiyet vermesine sebep olur.

10. 

Biri size uygun bir şey söyledi ve siz de bunu onaylayacaksınız. Bu katıldığınız anlamına geliyor, ve katılıyorum demeniz gereken işlevi sağlıyor.

11. 

Hemfikir olmak, biriyle bir konuda aynı fikre sahip olunduğunu belirtmek için geçmişte bulunmuş bir kalıp. Kullanınız.

BONUS

Bu da değerli sanatçımız Yekta Kopan'ın literatüre kazandırdığı mükemmel bir ifade. Siz, yapısal olarak parçalanmıyor olsanız bile bu kalıbı kullanın. Bir yandan boynunuzda yavaştan fular oluşacak, bir yandan da karşınızdakini bu yüce sözlerle onurlandırmış olacaksınız.

Onedio IQ'yu Facebook'tan takip etmeyi unutmayın!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
zesken

o elini indir

pirtyavrusu

aynen

sorrow45

Bonus güzelmiş

abdullahgrl

aynen

bnlyl

Kim tahammül edemiyomuş "aynen"e ya? Biri bana "şüphesiz" dese direk "dalga mı geçiyosun" derim. "Aynen" candır!!

kuzeycephesi

ergen lügatı.. vehayut iki kelimeyi bir araya getiremeyen yaşamı boyunca okuduğu kitap sayısı bir elin parmaklarını geçmeyecek insanların tembellik kelimesi.. aynen. aynen diye diliniz kopsun

Görüş Bildir