Arkeolog Çiğdem Köksal Schmidt: 'Göbeklitepe'yi Bir de Korumayı Düşünün Ey Faniler!'

 > 
2.8bPAYLAŞIM

UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndeki Göbeklitepe’de yağış sonrası bazı yapıların karla kaplanması arkeolog Çiğdem Köksal Schmidt'in tepkisine neden oldu. Göbeklitepe'nin ortaya çıkarılması için eşi Klaus Schmidt ile birlikte uzun yıllar çalışan Çiğdem Köksal Schmidt, "Göbeklitepe artık çok kişinin 'nemalandığı' bir yer, bu kadar faydasını gördüğünüz yeri bir de korumayı düşünün ey faniler" dedi.

Çiğdem Köksal Schmidt, sosyal medyadan 2 fotoğraf paylaşarak uyarılarının dikkate alınmadığını, özensizlik nedeniyle karın D ve B yapısına girdiğini söyledi.

Schmidt, Facebook hesabından şunları yazdı:

"Şu fotoğrafları görünce, geçen hafta yağan kardan mutlu olduğuma utandım. 
Göbeklitepe’nin bir kısmını örten şimdiki çatının inşaatı Klaus aramızdan ayrıldıktan sonra başlamıştı ve yapım sürecindeki itinasızlıkları, projenin kağıt üzerindeki haliyle inşa edilen halinin farklılıklarını, endişelerimi defalarca paylaştım, istisnasız her seferinde, bu insan eşi ile 20 yılını verdi oraya bir dinleyelim, çözüm bulalım demedi kimse de, aksine bana kişisel saldırılara başlandı hep. Göbeklitepe artık çok kişinin ‘nemalandığı’ bu kelimeden nefret ediyorum ama öyle) bir yer, bu kadar faydasını gördüğünüz yeri bir de korumayı düşünün ey faniler. 

Hadi doğu tarafından C yapısı ortalarına kadar yağmur girdiğini biliyordum (çatı taşıyıcıları kağıt üzerindeki plandan daha yüksek yapıldı) ama eğer kar çatıya rağmen D yapısına, B yapısına kadar ulaşıp yerleşebiliyorsa çözüm aramak gerekir. Bilim danışma kurulu, koordinatör falan bu insanlar neden Göbeklitepe’nin sorunları ile ilgilenmiyorlar?"

Schmidt'in eleştirilerine katılan bir arkeoloğun paylaşımı 👇

twitter.com

İnsanlık tarihine dair bilinenleri değiştiren Göbeklitepe hakkında detaylı bilgi için 👇

2019 Yılı 'Göbeklitepe' Yılı İlan Edildi: Dünyanın İlk ve En Büyük Tapınağı Göbeklitepe'nin Tüm Görkemini ve Bilinmeyenlerini Açıklıyoruz! - onedio.com
2019 Yılı 'Göbeklitepe' Yılı İlan Edildi: Dünyanın İlk ve En Büyük Tapınağı Göbeklitepe'nin Tüm Görkemini ve Bilinmeyenlerini Açıklıyoruz! - onedio.com

1995 yılından itibaren Göbeklitepe kazılarını yürüten Prof. Dr. Klaus Schmidt, 2014'te hayatını kaybetmişti.

Çiğdem Köksal Schmidt, eşinin ölümünden sonraki süreçte 20 yıl çalıştığı Göbeklitepe'den uzaklaştırıldığını belirtmişti. 2016'da kazı ekibinden de çıkartılan Schmidt, bir röportajında "Göbeklitepe iki senedir 'ben, ben' diyenlerin elinde rant oyuncağı haline geldi" eleştirisini dile getirmişti.

'Göbeklitepe Son İki Senedir Rant Oyuncağı Haline Geldi' - onedio.com
'Göbeklitepe Son İki Senedir Rant Oyuncağı Haline Geldi' - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir