Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

2019 Yılı 'Göbeklitepe' Yılı İlan Edildi: Dünyanın İlk ve En Büyük Tapınağı Göbeklitepe'nin Tüm Görkemini ve Bilinmeyenlerini Açıklıyoruz!

14bPAYLAŞIM

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan AKP Grup Toplantısı sırasında 2019 yılının Göbeklitepe yılı ilan edildiğini açıkladı. 

"Göbeklitepe nerede? Önemi nedir?" gibi sorularınız için buyursunlar 'Göbeklitepe' içeriğine ve 2019 yılı için önemine.😊

1. Göbeklitepe, Şanlıurfa şehrimizin 20 kilometre kuzeydoğusunda bulunan Örencik köyü yakınlarında bulunuyor.

2. Neolitik döneme ait olan Göbeklitepe, tarihte bilinen ilk tapınak olma özelliğini taşıyor. Bu nedenle de tarihteki ilk inancın başlangıç kaynağı olarak kabul edilen en büyük tapınak olarak kayıtlara geçmiş durumda.

3. Göbeklitepe'nin bir diğer önemi ise, tarihte bilinen en eski yapıttan daha da eski olması.

4. Örnek vermek gerekirse, Göbeklitepe'nin keşfine kadar bilinen en eski tapınak ise Malta'da bulunmakta ve 5000 yaşında. Ayrıca Stonehenge'den 7000, Mısır piramitlerinden ise 7500 yıl daha yaşlı...

5. Göbeklitepe'nin inşası sırasında insanoğlu bitki toplayan ve hayvanları avlayan gruplar halinde yaşamlarını sürdürüyordu.

Fakat ilginç olan bir durum var ki, küçük gruplar halinde yaşayan insanların Kayalık bölgelerden, büyük sütunların ve ağır taşların el arabaları ve yük hayvanları olmadan 2 kilometre taşıması neredeyse imkansızdı. Bu nedenle tarihte ilk defa insanların kalabalık bir şekilde bir arada olması gerekmişti.

6. Bitki toplamanın yanı sıra hayvan avlayan insanlar mağara duvarlarına hayvan figürleri resmetmişti. Hayvan figürlerinin kabartmalı ve tek şekilde yapılması sanatsal bakışlarının farklılığını da ortaya koyuyor bu şekilde.

Taşlar üzerine, akrep, tilki, boğa, yılan, yaban domuzu, aslan, turna ve yaban ördeği figürleri işlenmiş durumda. Bir kısım arkeoloğa göre bu hayvan figürleri tapınağı ziyaret eden farklı kabilelerin sembolü olarak nitelendiriliyor.

7. Bazı arkeologlar ise, boyları 3 ile 6 metre arasında değişen T biçimindeki sütunların stilize edilmiş insan figürleri olduklarını düşünüyorlar.

İnsanları temsil eden T sütunlarının ağırlıkları 40 ile 60 ton arasında değişiyor. Ayrıca sütunlar üzerinde diğerlerinden farklı olarak aşağı doğru inen şekilde işlenmiş 3 boyutlu aslan kabartması bulunuyor. Böylelikle kullanılan aslan figürleri Neolitik dönemde aslanların Anadolu'da yaşamış olma ihtimalini ortaya koyuyor.

8. "Göbeklitepe nasıl keşfedildi?"

1983 yılında tarlasını süren Mahmut Kılıç tarlada bulduğu oymalı taşı müzeye götürdü fakat eser sıradan bir arkeolojik bulgu olarak Urfa Müzesi'nde sergilenmeye başlandı. 

1995 yılında Şanlıurfa Müzesi başkanlığında ve Prof. Dr. Klaus Schmidt'in bilimsel danışmanlığında kazılar başlamıştır. 2007 yılında ise kazı başkanlığına Klaus Schmidt getirilmiştir.

9. Arkeologlar tapınak yapılarının sıvı geçirmeyecek şekilde inşa edildiğini söylüyorlar. Bu sayede törenlerin içerikleri tam olarak bilinmese de, bir sıvı (kan, su, alkol v.b.) eşliğinde gerçekleştirildikleri fikri oluşuyor.

Fotoğraf: Tunç Süerdaş

10. Her bir koldan büyük öneme sahip olan Göbeklitepe ilk olarak 2011 yılında UNESCO tarafından Dünya Miras Geçici Listesi'ne alınıyor.

11. Daha sonra ise UNESCO, Göbeklitepe'yi Dünya Kültür Mirası Listesine aldı. 🙏

UNESCO'dan Beklenen Haber Geldi: Göbeklitepe Dünya Kültür Mirası Listesi'nde! - onedio.com
UNESCO'dan Beklenen Haber Geldi: Göbeklitepe Dünya Kültür Mirası Listesi'nde! - onedio.com

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
muge-yalcin3

Onunla ne alaka ya bizimkinin amacı niyeti belli, stanhengenin nesi belli ?

muge-yalcin3

Çıplaklık o zamanlarda da trendmiş 🥳

s43__

Hepsi iyi hoş da bi yerde okuduğum bu yapıların doğal yollarla değil taşıma toprakla kapatıldığı bu da aklıma zaman tüpü olayını getiriyor. binlerce yıl sonrasına gönderilen mesaj ne olabilir?

zonguldaklimadenci

Şanlıurfa'da bulunan Göbeklitepe,Dünya'nın en eski yapısı. Öyle ki piramitlerden dahi 7500 yıl daha yaşlı. Ayrıca tapınak olduğu düşünülüyor. Ama Göbeklitepe sütunlarındaki yani 6.fotograftaki şu hayvan motifinde detaya bakar mısınız? Adam gitmiş çük çizmiş. Lan çük çük.

yanomami54

Gidip gördüğüm en güzel yerlerden biri. Lakin anlayamadığım konu, şu anda üzeri tamamen yeşil renkli bir branda ile örtülü. Brandanın etrafı tel örgüyle kaplı ve çömelip eğilip bu güzel eseri kısıtlı şartlarda izlemek üzücü. Neden böyle yaptılar amaç neydi anlamadım.

r2d2

Vandallar yüzünden. Orayı açıkta bıraksalar gerizekalının teki "seni seviyrem ayşe" diye yazar sprey boya ile.. En iyisini yapmışlar.

ozcylnn

Kazı hala devam ettiği için, kazısı bittiğinde tamamen verandalar açılır ve açık hava müzesi haline gelir efes, bergamo gibi..

mahirrihamahirriha

Kesinlikle zarar görür. Hayatımın en büyük şokunu Sümela manastırına gittiğimde yaşamamıştım o güzel yapının her yerine yazı yaşmışlardı.

Görüş Bildir