Arjantin'de Bir Hayvanat Bahçesinden Hakim Kararıyla Çıkartılan Şanslı Şempanze: Cecilia

125PAYLAŞIM

Arjantin'de bir hakim yıllardır hayvanat bahçesinin soğuk taşlarında uyuyan yalnız şempanze Cecilia için tarihe geçecek bir karar verdi. Eskiden yaşam alanını iki şempanzeyle daha paylaşan Cecilia onların ölümüyle yalnız kalmıştı ama artık özgürlüğüne kavuşuyor. Dailymail'den yüzünüzü güldürecek bir haber...

Kaynak: http://www.dailymail.co.uk/news/article-...

Arjantin yerel basının açıklamasına göre 30'lu yaşlarında olan şempanze Cecilia, Mendoza Hayvanat Bahçesi'nde bir bölmede tek başına yaşıyor.

Ayrıca oranın da en sevilen sakinlerinden biri.

Ama bu acıklı fotoğraftan da göreceğiniz üzere, oldukça kötü koşullarda, betondan zeminde tek bir battaniyeyle yatıyor ve dostları Charlie ve Xuxa öldüğünden beri de yalnızlık içinde yaşıyor. 

Geçtiğimiz hafta perşembe günü görülen davada ise hakim María Alejandra Mauricio 'Cecilia'nın bir eşya olmadığını, aksine insanlık dışı haklar tanınan bir varlık' olduğunu söylerek hayvanat bahçesini Cecilia'yı serbest bırakmaya 

Hakim Cecilia'nın derhal hayvanat bahçesinden çıkarılıp Brezilya'da bulunan kendi cinsleriyle birlikte yaşayacağı bir hayvan koruma alanına gönderilmesini emrini verdi.

Eylül 2014'te İspanya'dan gelerek hayvanat bahçesini ziyaret eden Büyük Maymun Projesi yöneticisi Pedro Pozas Terrados, Cecilia'nın yaşadığı koşulları Arjantin basınına bildirmişti.

Pedro aynı zamanda Brezilya'da sirklerden ve hayvanat bahçelerinden kurtarılan şempanzelere barınak sağlayan Büyük Maymun Projesi ile birlikte de çalışıyor. 

Pedro Pozas Terrados'ın ziyaretinin üzerinden 2 yıl geçti ama Hayvan Hakları için Avukatlar ve Resmi Görevliler Birliği'nin (AFADA) ve Büyük Maymun Projesi'nin yoğun çalışmaları cevap verdi.

Cecilia artık özgür olacak.

Pedro Pozas Terrados 'Bu çığır açan karar, hayvan hakları konusunda verdiğimiz mücadeleyi ve onların geleceğini değiştirmemizi destekliyor,' dedi

Bu örgütler Cecilia'nın tutsaklığının koşullarının yanında bir arkadaşı olmadığı için hukuka aykırı olduğunu ve bunun sonucunda sağlığının kötüye gidiyor olduğunu savunmuşlardı. 

Hakim Mauricio da aynı fikirde olduğunu dile getirdi ve kararını açıklarken insan olmayan canlıların da hayvan varlıklarına has haklara sahip olduklarını belirtti. Ayrıca Cecilia'nın önümüzdeki aylarda Büyük Maymun Projesi tarafından işletilen Brezilya'daki barınağa transfer edilmesi gerektiğini söyledi. Bu dava ilk defa bir hayvan için gerçekleşen ihzar emrinin bu şekilde sonuçlandığını görerek tarihe geçti.

Cecilia artık Brezilya'daki bu dev alanda şempanze dostlarıyla birlikte yaşayacak.

'Burada medeni hukukta geçen sivil haklardan değil, bir canlı cinsinin kendi haklarından, gelişme ve doğal habitatında yaşama haklarından bahsediyoruz,' dedi hakim Maurice.

Mendoza Hayvanat bahçesi de Çevre ve Bölgesel Planlama Bakanlığı ile ortak çalışarak yeniden yapılandırmaya giriyor. Çünkü bu hayvanat bahçesi daha önce de hayvanların yaşadığı koşullar yüzünden manşetlere çıkmıştı.

Kiminiz belki bu acı haberi hatırlarsınız... Yine aynı hayvanat bahçesi...

Kutup Ayısı Arturo, 30 Mutsuz Yılın Ardından Hayvanat Bahçesinde Delirerek Öldü... - onedio.com
Kutup Ayısı Arturo, 30 Mutsuz Yılın Ardından Hayvanat Bahçesinde Delirerek Öldü... - onedio.com

Ama Cecilia'nın kaderi şükürler olsun ki öyle olmayacak. Bu tür haberlerin nicelerini okumayı sabırsızlıkla bekliyoruz.

Unutmayın sirkler, hayvanat bahçeleri, yunus parkları hayvanların her gün içinde yaşadığı bitmeyen bir zulümdür!!!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
boltonlarin-remzi

biz hiçbir şeyden evrilmeyi haketmeyecek kadar aşağılık bir türüz.

ezgisen

diğer ırklardan üstünüz diye onları kendimize köle yapmaya eğlence ve para kazanma aracı yapmaya hakkımız yok. onlarda birer canlı ve duyguları var kendi türümü bu yüzden sevmiyorum sevgisiz merhametsiz acımasız yazık.

herkeselololo

İnsanoğlu ne kadar acımasız bir yaratık olduğunun ıspatı bu fotoğraf. Demir parmaklar arkasında hayvanlar dev akvaryumlarda balıklar niçin bizim onları görebilmemiz için. özgürlük insanlara has bir durum değil bilmeli artık bunu insanoğlu.

scrapbook

Rahşan affıyla çıkmış gibi sevinmiş zavalım.

humanistkus

Evrimi reddedenler şu maymunun yüzündeki insansı hatlara bakınca az bir şey bile olsa işkillenmiyor mu? :D

matsuyama

Böyle yazınca sanki insanlar daha önceden vardı sonra maymunlar evrimleşti gibi oldu.

humanistkus

Evet onların insansı yüz hatları değil bizim maymunsu yüz hatlarımız var belki de :)

Görüş Bildir