Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Araştırmalara Göre Zeki İnsanların Psikolojik Rahatsızlık Taşıma Riski Normalden Çok Daha Fazla!

1.8bPAYLAŞIM

"Zeki insan" deyince kafamızda canlanan "çok akıllı ama bir o kadar da deli(!)" imajı sonunda bir temele dayandırılabilecek! Yapılan yeni bilimsel çalışmalar gösteriyor ki, Dr. House, Sherlock Holmes, A Beautiful Mind gibi birçok dizi ya da filmde de gördüğümüz psikolojik sıkıntıları olan müthiş beyinler bir klişe olmaktan çok gerçekçi birer betimleme aslında.

Kaynak: http://www.iflscience.com/health-and-med...

Science Direct'te yayımlanan IQ'su 130'dan fazla olan kişilerle yapılan yeni çalışmaya göre, zekası ortalamadan çok yüksek olan insanlar psikolojik bozukluklar ve fizyolojik hastalıklar için daha büyük bir risk altında.

Mesela bildiğimiz gibi 'Dr. House' karakteri çok yetenekli bir tıp doktoru olmakla beraber şiddetli depresyonla ve hatta 'mesih kompleksi' olarak bilinen rahatsızlıkla savaşır.

Araştırmada, anksiyete bozukluğunun özellikle Amerikan Mensa topluluğunun 3715 üyesi arasında yaygın olduğu bulundu.

Bu üyelerin yüzde 20'sine 'Anksiyete Bozukluğu' tanısı konmuş. Genel popülasyondakinden çok daha yüksek olan bu rakam normalde yüzde 10'un biraz üzerinde seyreder. Aslına bakarsanız, Sherlock Holmes bile problem çözme yeteneği çok yüksekken bir sürü takıntıyla uğraşmak zorunda olan örneklerden biri.

Yüksek IQ'lu insanlardaki farkındalığın giderek artması sebebiyle, çevreden gelen uyarana tepki vermeye daha meyilli olurlar.

Böylece zeki insanların hiperaktif bir merkezi sinir sistemi sergiledikleri hiper beyin/hiper vücut senaryosu ortaya çıkıyor.

Çok küçük uyaranlar, mesela vücudumuza değen bir giysi etiketi veya garip bir ses bile, daha sonra hiper vücut tepkisini aktive eden, düşük seviyeli kronik stresi tetikleyebilirken IQ'su yüksek olanlardaki hassaslığın nedenini anlamak çok daha kolay.

"Eşsiz yoğunlaşmalar ve fazla heyecanlılık hali, bir anda, birçok seviyede hem dikkat çekici hem de etkisiz hale gelebilir. Aşırı heyecan dalgalanmalarının bir sonucu olarak, bu bireylerin önemli bir kısmı için duygusal ve fiziksel bazda acı çekmek sıradan hale gelmiş." diyor araştırmanın yazarı Dr. Nicole Tetreault.

Bilim insanları bu çalışmayla zeki insanlarla psikolojik rahatsızlıklar arasında nedensellik değil korelasyon bulunduğunun altını çiziyor, bu konunun çok daha derin incelenmesi gerektiğini ısrarla vurguluyorlar.

Halkın bu risk altındaki kesimi hakkında daha fazla araştırma yapılması çağrısında bulunarak yüksek zeka seviyelerine sahip kişilerin zihinsel sağlıklarına daha fazla odaklanmak gerektiğini söylüyorlar.

"Zeka ile ilgili araştırmalar genellikle bu nadir popülasyonun yarattığı yıldırımlara odaklanırlar, ama asıl yapılması gereken o parlak yıldırımların ardından gelen gökgürültülerini de kabul etmeyi ihmal etmemektir."

Yani araştırmacılar, dünyada sayıları hayli az olan bu insanlara gereken değerin verilmesi ve iyice anlaşılabilmeleri için zeka pırıltılarının arkasında savaştıkları içsel sıkıntılarını görmezden gelmemek gerektiğini düşünüyor.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
selami-bas

Sen kendine 40 gün deli de deli olursun. Akıllı olun. sadece akllı olmak kafidir. başka birşet olmaya kalkmayın. akıl bir yere kadar idare eder. bir yerden sonra gerekmez. Dünyada yaşamanıza yeter, fakat başka alemlere ve boyutlara gitmek için niyet ederseniz. yetmez. o kapıyı açar sizi Kendi başınıza bırakır. AMA gönül insanı olursanız, akıldan gönle giden yolları 8 şeritli duble YOLLAR haline getirmeyi becermiş iseniz. o zaman istediğiniz yere gidin. fakat yalnız gitmeyin. ALLAH ile bir olun her daim, çünkü alim ve kadir olan O dur. nereleri nasıl yatıp ettiğini ve oralarda kimleri nasıl var ettiğini birtek O bilir. selametle. Aaklınız ile oynamalarına ne kadar izin verirseniz, o kadar aklınızı alırlar ...sonra AKILSIZ KALIRSIN :)

selami-bas

BEN BENİ BİLİRİM. EŞREFİ MAHLUKAT ve yaratılmışların en şereflisi Alemlerin RABBİ ALLAH cc en değerli ve EN güzel KULUYUM. Bu gurur ve sevinçle her daim yaşıyor ve hakkı bilip hak oluyorum. sözümde özümde ona layık, DURUŞUMDA DİM DİK. verdiği nimetleride şükran ile anarak seviyor ve İYİKİ VARIM. Elhamdülillah diyorum. size de tavsiyem, Siz siz olun, SİZ KENDİNİZ OLMAKTAN VAZGEÇMEYİN. Çünkü senden BİR TANE DAHA YOK. Biricik ve TEKSİN. RABBİN GİBİ. Unutma !! SEN KENDİNİ NE ZANNEDERSEN, NE DERSEN. O SUN.

selami-bas

Kardeşim sizin zeka dediğiniz şey nedir, size faydası nedir zararı nedir, çok olsa ne olur az olsa ne olur, yahu bir insan ahmak olduktan sonra bilmem sayısal değerler ve bilmem bilmem şubu araştırma veya maniplasyonlar veya spekülasyonlar yahut, komplolar ile oluşturulan algı ve kontrol sistemlerinin esiri beyine ne dersen de ....sizler kendinizin ne olduğunu bilmiyor musunuz, da burada anlatılan bir habere göre ki kendinize uyarlayıp manüplasyon yaparak, zeki yada akıllı olduğunuz konusunda karar veriyor ve bir kalıba sokuyorsunuz kendinizi...SİZE BİR ŞEY SÖYLEYEYİM Mİ, KENDİNİZE ÇOK BÜYÜK HAKSIZLIK VE KÖTÜLÜK YAPIYORSUNUZ, ÖZ BENLİĞİNİZE VE ŞAHSİYETİNİZE HAKARET EDEREK, ÖZ GÜVENİNİZİ YİTİRİYORSUNUZ. Beni bana anlatmasın kimse.

marticanitin

Tanrım sana minnettarım.. biliyodum biliyodum 😝😝

tarkanaltaroglu

Farkında olmak çok kötü birşey, hani zekayla felan ilgisi nedir ama Tanrı nın bir cezası gibi mutlu olmuyorsun ve insanlar seni kibirlisin diye suçluyor, bilerek sesini çıkarmıyorsun ve bu sefer de sana kendisinden aşada aptal muamelesi yapıyor aslında için boşmuş safi havasın diyor.. beynin hiç durmuyor ve onların kabullenmiş ve mutlu halleri seni deli ediyor, bu sefer kırıyorsun etrafındaki en yakınlarını kendi mutsuzluğuna ortak değiller diye sırf..

Görüş Bildir