Görüş Bildir
Haberler
Aralarında Türkler de Var! Belçika'da Yaşayıp Yurt Dışında Evi Olan 25 Aile Sosyal Konuttan Atıldı

Aralarında Türkler de Var! Belçika'da Yaşayıp Yurt Dışında Evi Olan 25 Aile Sosyal Konuttan Atıldı

Batuhan
23.03.2021 - 09:08

Belçika'nın Lier kentinde yurt dışında gayrimenkulü olduğu tespit edilen 25 aile kaldıkları sosyal konutları terk etmek zorunda kalacak.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Euronews'te yer alan habere göre Belediye, Türkiye, Fas, Gürcistan ve Polonya kökenli ailelere eylül ayına kadar taşınmak için süre tanırken, nisan ayından itibaren kira indirimi almadan tam kira ödemeleri gerektiği açıkladı.

Dar gelirli aileler düşük ücretli sosyal konutları kiralayabiliyor

Dar gelirli aileler düşük ücretli sosyal konutları kiralayabiliyor

Ayrıca kiracılarının bu dönemde elde ettikleri sosyal konut yardımlarını iade etmeleri istendi.

Belçika yasalarına göre, dar gelirli aileler düşük ücretli sosyal konutları kiralayabiliyor, ancak yurt dışında bile olsa mal varlığı olanlar bu haktan yararlanamıyor.

Ağustos ayında, Lier Belediyesi bin 135 sosyal konut kiracısına, yurtdışında mülk sahibi olmanın yasak olduğunu ve bir soruşturma yürütüleceğini hatırlatan bir mektup gönderdi. Ancak kimseden dönüş almadı, daha sonra yapılan araştırmalarda en az 25 ailenin yurt dışında evlerinin olduğu ortaya çıktı.

Bazı aileler 35 bin euroya kadar yardım parasını iade edecek

Bazı aileler 35 bin euroya kadar yardım parasını iade edecek

Sosyal konutlarını terk etmek zorunda kalan ailelerin ayrıca burada kaldıkları süre için elde ettikleri yardımları iade etmeleri istendi. Bazı ailelerin 35 bin euroya kadar yardım parasını iade etmesi gerekiyor.

Lier Sosyal Konut Derneği (LMH) Müdürü Marc Van den Eynde, aldıkları kararı savunarak, 'Bu sosyal kiracılar kuralları ihlal ediyor. Sosyal konut kiralayanların gayrimenkul sahibi olmasına izin verilemez. Ne ülkemizde ne de yurtdışında. Bu Flaman mevzuatında açıkça belirtilmiştir.' açıklamasını yaptı.

Lier Belediyesi, sosyal konutlara olan yüksek talep nedeniyle böyle bir soruşturma yapmak zorunda kaldıklarını ifade etti.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
125
35
13
1
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Şeytan

Ne namussuz insanlar var ya. Belkiça hükümeti çok iyi yapmış.

Koray

Edecekler tabi Türkiye mi orası.

Hilal

mna kdmun çakalları sizi