Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Apple'ın İnce Noktalara Oldukça Önem Verdiğini Gösteren 15 İlginç Tasarım Detayı

 > 
25PAYLAŞIM

Apple, kalitesi ve ürünlerinde küçük ayrıntılara verdiği önemle tanınan bir şirket. Tasarlanan bu birçok küçük ayrıntı aslında çoğu kullanıcılar tarafından fark edilmiyor, sadece telefonun belirlenen detayını kullanan insanlar için kullanışlı olabiliyor, yani telefonun hakkını veren kişiler için işe yarar nitelikte diyebiliriz. Bazı özellikler yararlı evet bu kabul edilebilir fakat bazıları ise tamamen kozmetik gayeler taşımakta. Sizin için derlediğimiz bu söz konusu  detaylara bakmaya ne dersiniz?

Kaynak: http://www.businessinsider.com/best-exam...

1. Nefes alıp veren uyku sensörü.

Apple bu özelliğin patentini aldığında yıl 2002 idi. Bu özellik, nefes alıp verme eylemini taklit ediyor. Uyku modunu açtığınızda bu özellik devreye giriyor. Faaliyeti  ''Nefes alma LED göstergesi'' ile de takip edebiliyorsunuz.

2. Sizi dinleyen akıllı bir fan.

Yeni nesil Mac dizüstü bilgisayarlarında sesli komutlar için, Apple otomatik olarak sesinizi daha iyi algılayabilmek adına iç fan hızını düşürüyor.

3. Haritalardan Güneş ışığını takip edin.

Haritalarda uydu görüntüsüne geçtiğinizde, Güneş'in dünya üzerindeki ışığının geçişini gerçek zamanlı görebiliyorsunuz.

4. Akıllı Caps

Her bir MacBook Air'da (yeni modellerinde ve MacBook Pro'larda da geçerli) Caps Lock tuşuna bastığınızda, hiçbir şey olmaz. Kazara tuşlara basma ihtimaline karşı Caps Lock tuşunun işlevini yerine getirmesi için basılı tutmanız gerekli.

5. Yarıya indirilmiş Apple simgesi.

Favori internet sitelerinizi kaydetmeniz için Apple kendi simgesini kullanıyordu. Safari'nin en son versiyonlarından önce Apple bu ikonu kaldırmazdan evvel, yarım elma şekli vardı ve bu da Steve Jobs'un ölümünün anısına vardı.

6. Gizli magnetler

Apple, iSight kameralarını dizüstü bilgisayarlarına entegre etmeden önce, eski iMac'lerde gizli bir magnet sistemi koymuştu. Kameralar bilgisayarın tepesine mükemmel bir şekilde oturuyordu.

7. Sizi yönlendiren bir ışık.

İnsanlar iPhone'ların kaydır aç kilitlerine alıştıktan sonra Apple bir süre yönlendirme ışıklarını kaldırdı. Fakat Apple sonradan müşterilerini bilgilendirme işine devam etti. Soldan sağa olacak şekilde kilit ekranında ışık kaymakta.

8. Yüksek duyarlılık sağlayan ses kalitesi.

Optik adaptörler kullanan ses ve video profesyonelleri için, Apple Toslink çıkışını ürünlere entegre etti. Optik bir adaptör taktığınızda Apple anında Toslink'e sizi geçiriyor ve daha iyi bir ses almanızda yardımcı oluyor.

9. Küçük ''Beni rahatsız etme'' hilali.

Rahatsız etme modunu aktifleştirince, küçük bir hilal ekranın tepesinde beliriyor. Tek başına etkileyici değil, fakat izlemesi eğlenceli denilebilir.

10. Ses ve Parlaklık Sekmesi.

iPhone'larınızda ses ve parlaklığı ayarladığınızda, sertçe bastırın, parmaklarınız basmayı bıraktığında bile bu ayarların hareket ettiğini göreceksiniz, yeterince sert basarsanız eski haline dönebilir.

11. Tek bir dokunuşla açılış.

Apple dizüstü bilgisayarlarını, tek bir parmak dokunuşuyla açılabilmesi için çeşitli tasarımlar yapmakta. Tabi bunu ön kapaktaki küçük detaya borçlu. Yeni ürünlerin bunu sağlamaması biraz sıkıntılı olabilir tabi.

12. Öngören ''Store'' tuşu.

iPhone'un kendi müzik uygulamasında müzik dinlerken, menü tuşlarına dokunmak biraz tehlikeli. ''Şu an çalan'' kısmından ''Sanatçılar'' a geçerken genellikle Store tuşuna basılabiliyor. Apple şu an müzik dinlerken menülerde dolaşıldığında tek dokunuşla Store kısmının açılmasına izin vermiyor.

13. Sanal Yansıtıcı.

iOS 6'da Apple sanal ''yansımaları'' devreye soktu. Telefonunuzu yatırdığınızda, ses ve parlaklıktaki ayarlar değişikliklere gidiyor. Tıpkı gerçek güneş ışığındaymış gibi.

14. Parmak izi ayarlamaları.

İPhone Touch ID deposuna bir parmak izi eklediğinizde ya da buradan parmak izi sildiğinizde, Home tuşuna bastığınızda Apple hangi parmak izini tanıttığınızı ekranda belirterek gösteriyor.

15. Kamera uygulamasını açmak için sürükleme.

iOS 7'de Apple kamera ikonunu yukarı sürükleyerek, bu uygulamayı açmanıza izin vermekte. İlginç bir şekilde, kilit ekranını aşağıya çekerek de uygulamayı açabiliyorsunuz.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Gizli Kullanıcı

Hayatımız Apple :) Steve Jobs toprağın bol olsun :)))

eeeaaabim

10. yu denerken ekranı kırıyordum

brkkrb

Telefonlarını kullanıyorum, hadi tamam ama Mac'lere yemiyor :D Zaten pc'yi genel olarak oyun için kullandığımdan Mac bana uygun değil ama bi tasarımcının olmazsa olmazlarından.

okisi

lan applela ilgili her detayı bilirim ama şu nefes alan led ışığının yanındaki siyah kareyi bi türlü çözemedim amk kızılötesimi lan o ne o ya

kiwwit

Apple iyi urunler cikariyor , almaya calisiyor veya deniyorum her yeni urunlerini gayet basarili tabi ama son zamanlard

Görüş Bildir