Görüş Bildir
Haberler
‘Türkiye Mültecilere Birçok AB Ülkesinden Daha İyi Bakıyor’

‘Türkiye Mültecilere Birçok AB Ülkesinden Daha İyi Bakıyor’

ATKN
20.10.2015 - 17:27

Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz, Türkiye'nin mültecilere yönelik yaptıklarını övdü. 

İçeriğin Devamı Aşağıda

Rheinische Post gazetesine konuşan Martin Schulz, Türkiye’nin mültecilere birçok Avrupa ülkesinden daha iyi baktığını söyledi. Gazetenin “Mülteci akınını frenlemesi için, Avrupalıların Erdoğan ile iyi ilişkiler kurmaya çalışması doğru mu” sorusuna karşılık Schulz, Türkiye’nin mülteci sorununun çözümünde anahtar ülke olduğunu söyledi. Schulz, “Türkiye’de şu anda 2,5 milyon mülteci yaşıyor. Bu nedenle Türkiye ile birlikte çalışmaya mecburuz” ifadelerini kullandı.

Martin Schulz, “Mültecilere Türkiye’de yeterince iyi bakılıyor mu” sorusuna ise, şu yanıtı verdi:

“Türkiye, mültecilerin bakımı konusunda birçok AB ülkesinden daha iyi. Türkiye şu anda kamplarda 600.000 dolayında mülteciye örnek olacak bir şekilde bakıyor. Türkiye’nin Suriye sınırında bulunan 103.000 nüfuslu Kilis’te, 125.000 mülteci bulunuyor ve her aile insan onuruna yakışır bir şekilde barındırılmaya çalışılıyor. Burada hatta ilk ve orta dereceli okullar mevcut. 

Türkiye, bugüne kadar mültecilere 7 milyar dolar harcadığını belirtiyor. Şimdi Avrupa’dan 3 milyar mali destek istiyor. Ben Türkiye’ye mali yardım yapılmasını doğru buluyorum. Aynı şekilde vize kolaylığı ki, iş dünyası için de önemli ve Türkiye’ye güvenli ülke statüsü verilmesi de aynı şekilde doğru bir karar. Suriteli mülteciler, Türkiye’de güvende.”

DHA

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
45
17
11
6
5
3
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Pasif Kullanıcı

kendi halkına iyi bakmıyor ama.onu napcaz?cevap versenize amına kodumun pezvenkleri!!

Mehmet Akif Orhun

Ver gazı küçük enişteye :D

Severus Snpe

onlar iyi bakıyolar orda kalsınlar avrupaya gelmesinler değilmi?