Görüş Bildir
Haberler
Antarktika'nın Katkısı Çok Az: Buzul Çağının Ardından Deniz Seviyesi 500 Yılda 18 Metre Yükselmiş

Antarktika'nın Katkısı Çok Az: Buzul Çağının Ardından Deniz Seviyesi 500 Yılda 18 Metre Yükselmiş

Uzmanlar, yaklaşık 14 bin 600 yıl önce yaşanan son buzul çağının bitmesiyle eriyen buzulların, deniz seviyesinin 500 yılda 18 metre yükselmesine yol açtığını tespit etti. 

İçeriğin Devamı Aşağıda

Birleşik Krallık'taki (BK) Durham Üniversitesi'nden bilim insanlarının yönettiği araştırma ekibi, analizlerinde ayrıntılı jeolojik kayıtları ve son teknoloji modelleme teknikleri kullandı. Bulgular, deniz seviyesinin her yüzyılda 3,6 metre arttığını gösterdi.

Bilim insanları ayrıca, bu yükselişin Kuzey Yarımküre'deki buz tabakalarının erimesinden kaynaklandığını buldu.

Independent Türkçe'nin haberine göre söz konusu süreçte Grönland'ın iki katı büyüklüğündeki bir buz tabakasının eridiğini belirten bilim insanları, bu durumun sonucunda alçak bölgeleri su bastığını ve okyanus akıntılarında bozulmalar meydana geldiğini bildirdi.

Araştırma ekibi, çalışmalarının deniz seviyesinde ileride yaşanacak artışlar konusunda 'hayati ipuçları' verebileceğini belirtti. Gelecekte meydana gelecek değişiklikleri tahmin etmek için kullanılan iklim modellerinin doğruluğunu artırmayı sağlayabileceğini kaydetti.

'Sonraki hedefimiz buzulların erimesini neyin tetiklediğini bulmak'

'Sonraki hedefimiz buzulların erimesini neyin tetiklediğini bulmak'

'Deniz seviyesindeki hızlı yükselişin çoğunun Kuzey Amerika'yla İskandinavya'daki buz tabakasının erimesinden kaynaklandığını ve Antarktika'nın şaşırtıcı derecede küçük bir katkı sağladığını keşfettik' diyen araştırmanın yazarlarından Pippa Whitehouse, sözlerini şöyle sürdürdü:

'Bir sonraki hedefimiz buzulların erimesini neyin tetiklediğini ve eriyen buzulların akışının Kuzey Atlantik'teki okyanus akıntıları üzerindeki etkisini bulmak.

Bu durum bugünlerde bizi çok endişelendiriyor. Örneğin Grönland'daki buzulların erimesi nedeniyle Körfez Akıntısı'nda meydana gelebilecek herhangi bir bozulma, BK'nin iklimi için ciddi sonuçlar doğurabilir.'

Araştırma bulguları saygın bilim yayını Nature Communications'ta yayımlandı.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
3
1
1
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın