Ankara Katliamı'nın En Küçük Kurbanı Veysel'e Öğretmeninden Mektup

 > 
1.8bPAYLAŞIM

Ankara'da meydana gelen bombalı terör saldırısında hayatını kaybeden Veysel Atılgan ve babası İbrahim Atılgan memleketleri Batman'da yan yana toprağa verildi.  Katliamın en küçük kurbanı Veysel'in öğretmeni Sabahat Yıldırım küçük öğrencisine bir mektup yazdı: "Barışın güvercini sensin artık benim için..."

9 yaşındaki Veysel Atılgan, 10 Ekim sabahı babasının elinden tutarak barış mitingi için buluşma noktalarından biri olan Ankara Tren Garı'na gitti. Hain saldırı onu ve babasını el ele yakaladı. Küçük Veysel Ankara Katliamı'nın en küçük kurbanı oldu...

Veysel Atılgan için Batman, Kürşad Bey İlkokulu'nda anma töreni düzenlendi. Okulun girişinde tüm öğrencilere yakasına küçük Veysel'in fotoğrafı takıldı. 

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan törene, Veysel'in öğretmeni Sebahat Yıldırım'ın haberi alır almaz kaleme aldığı mektubu damga vurdu. Mektubu güçlükle okuyan Yıldırım, yaptığı en zor konuşma olduğunu ifade etti.

Yıldırım, küçük Veysel'e seslendiği mektubu şöyle: 

"Ankara'daki hain saldırıda öğrencimi kaybettim. Sevgili öğrencim Muhammed Veysel Atılgan, küçücük bedeninde taşıdığın kocaman yüreğinle barış dediğin için babanla el ele katillerin hedefi oldun. Başkentin göbeğinde faşist saldırıya maruz kaldın. Arkadaşlarınla daha dün mendil kapmaca oynarkenki coşkun gözlerimin önünden gitmiyor. Şimdi söyle güzel gözlü güzel yürekli çocuğum nasıl anlatayım arkadaşlarına barış sözcüğünün anlamını?

Ben bu dersi seni anmadan nasıl veririm? Seni, barış sözünü kullanmadan anlatırsam eksik olur, barış dersem peki arkadaşların sormaz mı 'barış ölüme eş mi öğretmenim?' diye. Küçücük bedenin ağzı salyalı katillerin hangi egolarını tatmin etti acaba? Güzel gözlü, güzel yürekli oğlum sana söz, oturmaktan hoşlandığın o cam kenarındaki yerin hep senin olacak. Barışın güvercini sensin artık benim için..."

'Bisiklet, tablet ve bilgisayar...'

Koyu bir Fenerbahçe taraftarı olan Veysel Atılgan'ın hayatını kaybetmeden önceki son görüntüleri de kameraya yansıdı. Avukat olmak istediğini söyleyen küçük Veysel, ailesinden de bisiklet, tablet ve bilgisayar istediğini belirtiyor.

Öğrenciler daha sonra sınıflarına gitti. 3/A sınıfındaki sırasına fotoğrafı ve karanfiller bırakıldı.

DHA ve Birgün

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir