Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş'ın Şeffaf Belediyecilik Anlayışıyla Gerçekleştirdiği İlk İcraatları

-

Ankara için bir dönüm noktası sayılabilecek 31 Mart seçimleri sonrası çalışmalarına hız kesmeden başlayan Mansur Yavaş'ın şeffaf belediyecilik anlayışıyla gerçekleştirdiği ilk icraatlarını sizler için derledik!

Bilenler elbette kendisini çok yakından tanıyordu ama bilmeyenler için Mansur Yavaş geçtiğimiz beş yıl boyunca bu fotoğraftı desek abartmış olmayız...

2014 yerel seçimlerinde dönemin Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'le oy yarışına giren ve YSK'daki farklı gelişmelerin ardından başkanlık yarışını kaybeden Mansur Yavaş'ın bu fotoğrafı hepimize bir Rönesans tablosunu hatırlatmıştı. Mansur Yavaş ve ekibi seçimi kazandığını düşünerek sevinmişti ama bu sevinç beş yıl boyunca bu fotoğrafta kalmıştı.

Ve aslında arkasında büyük bir hüzün olan bu fotoğraf beş yıl sonra bir gerçeğe dönüştü, Mansur Yavaş mazbatasını alarak resmen Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı oldu.

Tam bir Angaralı olan ve Beypazarı'nı bir cazibe merkezine dönüştürdükten sonra Ankara'da da büyük işlere imza atacağının sinyallerini veren Mansur Yavaş'ın ilk icraatlarını sizler için derledik.

1. Belediye bürokratlarının araçlarındaki çakar lambalarının sökülmesine ve araçların tahsis amacına uygun kullanılmasına dair genelde yayımlatan Mansur Yavaş, sözleşmesi biten lüks araçların yerine yerli üretim ve ekonomik araçların temin edilmesini istedi.

2. Bu sene 22.'si düzenlenen Uçan Süpürge Film Festivali'ne tarihinde ilk defa Ankara Büyükşehir Belediyesi sponsor oldu.

3. Belediye meclisinde yetkilerinin alınmasının istendiğini ancak buna izin vermeyeceğini ifade eden Mansur Yavaş, geçtiğimiz yıllarda 1 milyar TL'ye verilen ihalenin bu yıl 188 milyona mal edildiğini açıkladı.

4. Mansur Yavaş, EGO Genel Müdürlüğü için araç kiralamada yerli üretimin ön planda tutulacağının talimatını verdi ve kiralık araç sayısını 75'ten 49'a düşürdü. Bu sayede 700 bin lira tasarruf sağlanacağını söyledi.

5. Mansur Yavaş, yeni yapılacak konut sitelerinde elektrikli araç şarj ünitesi ve yağmur suyu toplama havuzu kurulmasının zorunlu hale getirilmesi için ilgili birimlere talimat verdi.

6. Belediye tarafından 75 bin aileye dağıtılan toplam 200 milyon liralık paket yardımı yeni dönemde alışveriş kartı olarak verilecek.

7. Şeffaflık ve rekabet ilkelerine yeniden işlerlik kazandırmayı isteyen Mansur Yavaş, ihalelerin canlı yayınla gerçekleştirilmesini sağladı.

8. Ankara'da sokak köpeklerinin zehirlenmesine ilişkin davaya müdahil olunmasını isteyen Mansur Yavaş, bir hukukçu olarak süreci yakından takip edeceğini ifade etti; belediyenin katılım başvurusu da kabul edildi.

9. Belediye meclisinin salonu canlı yayınlar içn yenilenirken, Mansur Yavaş'ın talimatıyla salona Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün portresi konuldu.

Belediye Meclis Salonu altyapısı canlı yayınlar için yenilenirken, Başkan Yavaş'ın talimatıyla salona bir de Atatürk portresi konuldu.

10. 3 yıl önce kaybolan Seğmenler Parkı'ndaki İlhan Koman'a ait heykel yeniden yapılarak parka yerleştirildi.

11. Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından açılan yaklaşık 400 milyon lira bedelli yeşil alan ihalesi Mansur Yavaş'ın talimatıyla YouTube'dan canlı olarak yayınlandı.

Ankara Büyükşehir Belediyesinin yaklaşık 400 milyon TL bedelli yeşil alan ihalesi Başkan Mansur Yavaş'ın talimatı ile YouTube'dan canlı olarak yayınlanmaktadır.

12. Yaya ağırlıklı bir bölge olmasına rağmen işlevsel olmadığı için kullanılmayan Necatibey ve Mithatpaşa'daki üst geçitlerin sökülmesine karar verildi.

Gökçek'in yaptığı Necatibey ve Mithatpaşa Cd. üst geçitlerinin sökülmesine karar verildi. Bu bölgeler yaya ağırlıklı olup, yayalar bu üst geçitleri ilk yapıldığından beri benimsememişti ve kullanmıyordu. İşlevsel olmadığı gibi estetik de olmayan geçitler bedelsiz söktürülecek.

13. Mansur Yavaş, öğrencilerin su faturalarında yüzde 50 indirim yapılması için ASKİ'ye talimat verdi.

14. Ankara halkı tarafından en çok istenen şeylerden biri için çalışmalara başlandı ve belediye ambleminin yanına Hitit Güneşi, Anıtkabir, Ankara Kalesi, Hacıbayram Cami ve Kocatepe Cami'nin sembol olarak kullanılmasına karar verildi.

15. Belediyenin yemekhanesine bürokratlar ile personelin yemek yediği bölümler birleştirildi.

16. Ve son olarak Beypazarı'nı bir cazibe merkezi haline getiren Mansur Yavaş Ulus'u trafik keşmekeşinden ve bakımsızlıktan kurtarmak üzere harekete geçti ve Ulus Tarihi Kent Merkezi Projesi için çalışmalara başladı.

Bir de bu açıdan bakalım! 👇

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ecem.seymen.1

Size de Ankara bir rahatlamış nefes almış gibi gelmiyor mu..

assistant

darısı İstanbul umuzun başına..İnanıyoruz her şey çok güzel olacak..

alektamovikmovik

Ankara adeta düşman işgalinden kurtulmuş gibi...

viyol10sel

Çok şükür ki ülke Atatürk düşmanlarından, BOP'un ve Fetö'nün askerlerinden temizlenmeye başladı darısı önce istanbul sonra tüm ülke...

merve-yildiz24

olması gerekenlere uzaylı gibi bakıp aşırı seviniyoruz ya bizi bu duruma düşürenler utansın. biz inanıyoruz HER ŞEY ÇOK GÜZEL OLACAK!!

Görüş Bildir