Anılarla Beraber Bir Köşede Unuttuğunuz Eski Kitaplarınızı Değerlendirmenin 18 Yolu

 > -
Abone ol

Yıpranmış, sayfaları eksilmiş ya da bir şekilde okunmayacak hale gelmiş kitaplarınız, zamanında gazete kuponuyla aldığınız ansiklopedileriniz, sözlükleriniz var ve atmaya kıyamıyorsunuz; ama bir köşede unutulmuş bir şekilde duruyorlar. Peki neden onları değerlendirmiyorsunuz? İşte size muhteşem fikirler...

1. Kitap mı çantadan çıkar, yoksa çanta mı kitaptan: Kitap Çanta!

Bu çantayı yapabilmeniz için gerekli olan şeyler sert kapaklı eski bir kitap, uygun renkte kalın bir kumaş ve sap olarak kullanabileceğiniz dayanıklı bir malzeme. Tasarımcı sizsiniz!

2. Edebiyat duvarda

Evinizde kendini yalnız hisseden bir duvarınız mı var? Onu eski kitap sayfalarıyla kaplayarak edebiyatla buluşturabilirsiniz. İşte yepyeni bir duvar kağıdınız oldu!

3. Anlamlı hediye paketleri

İster bantla, ister yapışkanla veya isterseniz dikerek bir araya getirdiğiniz eski kitap sayfalarını hediye paketi olarak kullanabilirsiniz. Hediyeniz kadar paketi de kıymetli olacaktır.

4. Kitap saati!

Bunun için ihtiyacınız olan malzemeler: Sert kapaklı eski bir kitap ve saat mekanizması. (Bu mekanizmayı büyük kırtasiyelerde veya yapı marketlerde rahatlıkla bulabilirsiniz.) 

Tek yapmanız gereken; kitabın kapağında mekanizmaya uyumlu bir delik açmak ve yerleştirmek. İşte artık her daim kitap saati!

5. "Kitaplar insanı aydınlatır" diye boşuna dememişler: Kitap Avize!

"Kitaplar insanı aydınlatır" diye boşuna dememişler: Kitap Avize!
"Kitaplar insanı aydınlatır" diye boşuna dememişler: Kitap Avize!

Tasarımı hoşunuza gitmeyen veya artık size sıkıcı gelen evdeki herhangi bir avizenizi eski kitap sayfalarıyla kaplayabilirsiniz.

6. Şerit duvar süslemeleri

Şerit duvar süslemeleri
Şerit duvar süslemeleri
ecoempire.files.wordpress.com

İstediğiniz şekillerde kestiğiniz kitap sayfalarını isterseniz iple birbirine bağlayarak, isterseniz de dikerek birleştirip tavanınıza veya kapı eşiğinize asabilirsiniz.

7. Başucu kitaplarına farklı bir bakış açısı: Kitap kapağından yatak başlığı!

İçleri kopup, kapağından ayrılmış bir sürü eski kitap kapağınız mı var? Onları bir araya getirin, uygun sert bir malzemeye monte edin ve işte yatak başlığınız hazır!

8. Sonsuza kadar saklayabileceğiniz bir gelin çiçeği

Peçeteden gül yapmak için kullanılan basit yöntem, eski kitap sayfalarına da uygulanabilir. Hatta böyle oluşturduğunuz bir buket çiçek, düğününüzde inanılmaz dikkat çekici olacaktır, bizden söylemesi.

9. Sevdiğiniz bir cümleyi boynunuzda taşımaya ne dersiniz: Eski kitap sayfalarından kolye

Minik yuvarlaklar (veya istediğiniz başka bir şekil olabilir -benim tercihim kalp-) şeklinde kestiğiniz eski sayfaların parçalarını bir ipe dizip ister kolye, ister bilezik olarak kullanabilirsiniz.

10. Hayat felsefenizi yansıtan bir tablo

Hayat felsefenizi yansıtan bir tablo
Hayat felsefenizi yansıtan bir tablo

Eski kitap sayfalarını istediğiniz şekilde sert bir plakanın üzerine yapıştırın. Kuruduktan sonra yağlı boya veya guaj boya ve kalın uçlu bir fırça kullanarak üzerine istediğiniz bir sözü yazabilirsiniz.

11. Eski kitap = Yeni günlük

Eski bir kitabınız, yeni günlüğünüz olabilir! Eski, yıpranmış sayfaların üzerine yapıştıracağınız beyaz kağıtlarla, kendi cümlelerinizi bu eski kitapta yaşatabilirsiniz ve istediğiniz gibi süsleyebilirsiniz.

12. Yılbaşı süsleri

Yılbaşı süsleri
Yılbaşı süsleri

Yıldız veya kar şeklinde kesebileceğiniz eski kitap sayfalarını hem yılbaşı gibi özel bir günde dekorasyon olarak hem de yılbaşı ağacı süsü olarak kullanabilirsiniz.

13. Eski sayfaları özgür kılan rüzgar gülü

Balkondaki saksılarınızda mükemmel duracağı gibi, özellikle de çocuklarınız varsa bu rüzgar güllerine bayılacaklar!

14. Mükemmel parti süsü

Parti veya kutlamalarınız için dışarıdan alacağınız süslemeler yerine kendi yapacağınız bu anlamlı duvar süsleri kesinlikle daha çok dikkat çekecek. Hem de parti masraflarının birinden kurtulmuş olacaksınız.

15. Nostaljik bir fotoğraf çerçevesi

Sert kapaklı kitaplar harika çerçevelere dönüşebiliyor. Bunu yapmak için ihtiyacınız olan tek şey makas ve yapıştırıcı. Resme uygun şekilde kestikten sonra fotoğrafınızı yerleştirebilirsiniz. Hem de son derece nostaljik bir görünüme sahip olacak.

16. Kitap kokan bir e-kitap

E-kitap büyük kolaylık; ama çoğumuz kitap kokusunu almadan, kitaba dokunmadan okunmayacağını savunduğu için tercih etmiyor. Peki ya e-kitabı eski bir kitap kapağıyla kaplasak?

17. Kitap askısı

Kitap askısı
Kitap askısı

Yapı marketlerde bulabileceğiniz (resimde örneğini görebilirsiniz) askıları, monte çivisi yardımıyla eskimiş kitap kapaklarının içinden geçirdikten sonra istediğiniz ebatta kesilmiş bir tahtaya monte edin. Yalnız bu askılığı duvara monte ederken mutlaka dübel atmanız gerekiyor. Aksi takdirde sağlam olmaz ve duvara zarar verebilirsiniz.

18. Yıpranmış cümleleri yeşertin: Eski kitaptan saksı!

Sulamanız gerekmeyen bir kaktüs türünü veya yapma çiçek kullanarak yapabileceğiniz bu kitap saksılar muhteşem bir dekorasyon fikri.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
x6even

Kitap okumak içindir dekorasyon için değil! Madem olmadığınız eski(!) kitaplarınız var, verin birisine ya da kütüphaneye başka biri faydalanmış olur.

sinem89

kıyamam ki ben kitaplarıma

eren.emr

oldu hele bi tanesinin sayfasini buk sana ne yapiyorum :@

caniolanpatlican

peki kitaplara kıyabilir mi bir insan? canını acıtabilir mi bir kitabın? bunu yapan insanın vicdanı ne raddededir?

cigdemmmmmmmmm

Kitabı böyle harcayanlar kitap almasın. Kitapların canını yakmayın.

Görüş Bildir