Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Android Telefonlarla İlgili Yaşanan Google ve Rekabet Kurumu Krizine İlişkin Resmi Açıklama Geldi

 > 
334PAYLAŞIM

Basına yansıyan haberlerde Google'ın Android lisansı ile Rekabet Kurumu'yla kriz yaşandığı iddia edildi. Yaşanan olayların ardından Google'dan resmi açıklama yapıldığı basına yansıdı. Basına yansıyan son açıklamaya göre satışa sunulacak olan yeni Android cihazlarda servislere erişim olacak. Ancak resmi Google uygulamaları yüklü olamayacağı ifade ediliyor.

Rekabet Kurumu ABD'li teknoloji devi ve dünyanın en büyük 10 şirketinden birisi olan Alphabet'in en önemli ürünü Google'a haksız rekabet nedeniyle ceza kesmişti.

Bugün basına yansıyan haberlere göre ciddi bir kriz yaşandı. Rekabet Kurumu Android cihazlarda varsayılan olarak gelen Google uygulamalarının haksız rekabete yol açtığı nedeniyle ceza kestiği iddia edildi.

Cumhuriyet'in haberine göre Rekabet Kurumu Google'ın Türkiye'deki iş ortaklarına bir mektup gönderdi. Durumun düzeltilmesini isteyen Rekabet Kurumu aksi takdirde Google uygulamaları için lisans verilmeyeceği açıklandı.

Rekabet Kurumu ve Google arasında yaşandığı belirtilen kriz sonrasında Google'ın yereldeki iş ortaklarına bu konuyla ilgili merkezi yönetime baskı yapılmasını önerdiği de iddia edildi.

Tartışmalar sürerken Google'dan resmi bir açıklama paylaşıldı.

Ağustos ayında Rekabet Kurumu’nun kararı doğrultusunda Android iş ortaklarımızla yaptığımız anlaşmalarda değişiklikler yapmıştık. Kasım ayında, Rekabet Kurumu bu değişikliklerin uygun olmadığı ve bu anlaşmalarla operasyonlarımızı sürdüremeyeceğimiz yönünde karar verdi. Türkiye'deki kanunlarla uyumlu bir şekilde çalışabilmemiz için iş ortaklarımızı Türkiye'de yeni çıkacak Android telefon modelleri ile ilgili anlaşma yapamayacağımız konusunda bilgilendirdik. Tüketiciler mevcut cihaz modellerini satın almaya devam edebildikleri gibi, halihazırda mevcut cihazları ve uygulamaları da normal şekilde çalışmaya devam edecektir. Google'ın diğer ürün ve servisleri durumdan etkilenmeyecektir. Rekabet Kurumu ile bu konunun olabilecek en hızlı şekilde çözümü için çalışmayı sürdürmekteyiz.”

Rekabet Kurumu 19 Eylül 2018'de Google'a 93 milyon TL'lik bir ceza kesmişti.

Nedenini de aşağıdaki gerekçelere dayanarak açıklamıştı.

Google ekonomik bütünlüğünün, cihaz üreticileri ile imzaladığı; Mobil Uygulama Dağıtım Sözleşmelerinde yer alan Google aramanın sözleşme ile belirtilen noktalarda varsayılan olarak atanmasına ve Google arama parçacığının ana ekranda konumlandırılmasına; Google Webview bileşeninin ilgili işlev için varsayılan ve tek bileşen olarak atanmasına yönelik uygulamaları ile Gelir Paylaşımı Sözleşmelerinde yer verilen ve Google aramanın cihazlarda münhasıran yüklenmesini temin eden hükümler yoluyla 4054 sayılı Kanun’un 6. maddesini ihlal ettiğine oybirliği ile karar verilmiştir.”

Peki tüm bunlar ne anlam ifade ediyor? Android ve diğer yüklü resmi Google uygulamaları artık kullanılamayacak mı?

Google'ın açıklamasında belirttiği üzere Google'ın servislerine erişim açık olacak. Yani uygulamaları kullanabileceğiz. Ancak piyasaya yeni sürülecek olan Android cihazlar ile ilgili lisans sıkıntısı nedeniyle bu uygulamalar telefonda yüklü olarak gelmeyebilir. Google'ın resmi uygulamaları arasında YouTube, Google Play, Gmail ve Haritalar gibi servisler bulunuyor.

Yaşanan kriz sonrasında yapılacak yeni açıklamaları takip etmemiz gerekiyor. Uluslararası bağımsız ölçümleme şirket Statcounter'a göre Türkiye'de her 10 cihazdan en az 8'inde Android kullanılıyor.

Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarda buluşalım!

Bu Haber ile İlgili Linkler

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir