Görüş Bildir
Haberler
Amsterdam Belediyesi'nden ‘Daha Fazla Yaşam Alanı’ Projesi: '10 Bin Araçlık Otopark Alanı Kapatılacak'

Amsterdam Belediyesi'nden ‘Daha Fazla Yaşam Alanı’ Projesi: '10 Bin Araçlık Otopark Alanı Kapatılacak'

Batuhan
06.10.2019 - 18:52

Hollanda'nın başkenti Amsterdam'ın, bisikletlilere ve yayalara daha fazla alan sağlayan 'araçsız şehir' haline getirilmesi için bir dizi önlem alınacak. Şehir içinde araç trafiğini azaltmak için, kent merkezine girişlere sınırlama getirilecek. Amsterdam'da, 2021'den itibaren, 12 yaşına kadar olan çocukların belli dönemlerde toplu taşıma araçlarına ücretsiz binmeleri sağlanacak.

İçeriğin Devamı Aşağıda

BBC Türkçe'de yer alan habere göre, Amsterdam Belediyesi, 2030 yılına kadar araç yakıtlarının neden olduğu hava kirliliğini önleme planları çerçevesinde, 'daha fazla yaşam alanı ve daha temiz bir çevre için' bir dizi yeni düzenleme hazırladı.

Deneme amaçlı gece metrosu seferleri başlatılacak

Deneme amaçlı gece metrosu seferleri başlatılacak

Kentteki trafik yönetmeliğinde yapılan değişikliklerle, şehir merkezine araç girişinin azaltılmasına dönük yeni önlemler alındı.

'Araçsız şehir' hedefleri doğrultusunda, toplu yaşıma ve bisikletli ulaşım özendirilecek. Toplu taşıma yatırımlarına ağırlık verilirken, deneme amaçlı gece metrosu seferleri de başlatılacak.

Bisiklet kiralama noktaları artırılacak

Bisiklet kiralama noktaları artırılacak

Toplu taşımada ücretsiz veya daha ucuz aktarma olanağı sağlanacak. Şehir içinde yaya ve bisiklet dostu tasarımlar hayata geçirilecek. Tren istasyonlarında olduğu gibi, metro istasyonlarına da bisiklet kiralama noktaları kurulacak.

Amsterdam'da, 2021 yılından itibaren, hafta sonları ve Çarşamba günleri öğleden sonra, 12 yaşına kadar olan çocukların toplu yaşıma araçlarından ücretsiz yararlanacak.

Proje 500 ile 700 milyon euro arası bir ücrete mal olacak

Proje 500 ile 700 milyon euro arası bir ücrete mal olacak

Kent merkezinde daha az otopark izni verilecek ve yaklaşık 10 bin araçlık otopark alanı kapatılacak. Şehir dışındaki, 'Park et, devam et' (P + R) alanlarının sayısı arttırılacak. Bu sayede, Amsterdam'a özel aracıyla gelenler, şehir dışındaki otoparklara araçlarını parkedip, kente toplu taşıma ile ulaşmaya teşvik edilecek.

Amsterdam Belediyesi, yeni yılda belediye meclisi tarafından onaylanması beklenen ve 500 ile 700 milyon euroya mal olacak projeyi, en geç 2025 yılına kadar hayata geçirmeyi hedefliyor.

İçeriğin Devamı Aşağıda

'İnsanları toplu taşıma ağını kullanmaya teşvik etmek istiyoruz'

'İnsanları toplu taşıma ağını kullanmaya teşvik etmek istiyoruz'

Amsterdam Belediye Başkan Yardımcısı Sharon Dijksma, Hollanda medyasına yaptığı açıklamada, daha çok sayıda insanı, kentin sahip olduğu üstün kalitedeki toplu taşıma ağını kullanmaya teşvik etmek istediklerini söyledi.

Trafik ve taşımacılıktan sorumlu belediye başkan yardımcısı Dijksma, özellikle çocukların hafta sonu ve Çarşamba günleri toplu taşıma araçlarında ücretsiz seyahat etmesinin, şehir içinde araç trafiğinin azalmasına katkı sağlayacağını vurguladı.

Ayrıca bakınız 📌

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
93
22
7
6
4
4
2
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Altuğ

Hollanda:Amsterdam Belediyesinden daha fazla yaşam alanı projesi 10 bin araçlık otopark alanı kapatılacak. Türkiye:Köprüler ve Otoyol Geçiş ücretlerine yüzde... Devamını Gör

Lestat

Biz de ormanlık alanları yok etmek için var gücümüzle çalışıyoruz, ne güzel. Şu ülkede akıl sağlığını koruyabilen herkese selam olsun. Saygılar.

Pasif Kullanıcı

mk siz evinize sçarken biz tuvalete sçıyoduk, ironimus bi yana hurafelerden arınmış kendini bilime sanata adamış toplumların daha da güçlenmeleri dileğiyle. ... Devamını Gör