Amerikalıların Yüzde 54'ü Ülkedeki Polis Şiddeti Karşıtı Protestoları Onaylıyor

 > 
34PAYLAŞIM

Amerika Birleşik Devletleri'nde yapılan bir ankete göre, ABD'lilerin yüzde 54'ü ülke geneline yayılan polis şiddeti karşıtı protestoları olumlu buluyor. Siyah Amerikalıların ise yüzde 81'i eylemleri destekliyor.

Euronews'teki habere göre Associated Press ve NORC araştırma şirketi, 11 ila 15 Haziran'da 1.310 kişiye, siyahi George Floyd’un öldürmesinin ardından ülke genelinde yaşanan polis şiddeti karşıtı protestolarını sordu.

Ankete katılanların yüzde 54'ü Başkan Donald Trump'ın protestolara verdiği tepkinin olayları daha da alevlendirdiğini düşünürken, sadece yüzde 12'si ABD'li liderin müdahalesinin faydalı olduğunu söyledi.

Anketin sonuçlarına göre yetişkin Amerikalıların yüzde 54’ü protestolardaki göstericilere sempati duyarken, yüzde 32'isi desteklemediğini açıkladı. Sorulara cevap verenlerin yüzde 14'ü de bu konuda fikri olmadığını belirtti.

Ankete katılanların 3'te biri bu protestoların hiçbir fayda sağlamayacağını düşünürken, yüzde 44'ü gösterilerin olumlu değişimlere imkan sağlayacağını ifade etti.

Diğer taraftan da Amerikalıların yüzde 55'i, kolluk kuvvetlerinin son protestolara uygun bir şekilde karşılık verdiğini söylerken, yüzde 44'ü polisin aşırı güç kullandığını ileri sürdü.

Floyd'un 'Nefes alamıyorum' sözleri protestoların sloganı olmuştu.

46 yaşındaki George Floyd, 25 Mayıs'ta dolandırıcılık şüphesiyle Minneapolis’te gözaltına alınırken bir polisin uzun süre ensesine diziyle basması nedeniyle dakikalarca "Nefes alamıyorum" diye yalvarmıştı.

Floyd'un, olay yerine gelen acil sağlık ekiplerince kaldırıldığı hastanede hayatını kaybettiği açıklanmış, yoldan geçenlerin cep telefonlarıyla kaydettiği görüntüler sosyal medyada büyük tepki toplamıştı.

Tüm Dünyanın Tepki Gösterdiği George Floyd Cinayetinde Yaşanan Olayın Nasıl Gerçekleştiğini Anlatıyoruz - onedio.com
Tüm Dünyanın Tepki Gösterdiği George Floyd Cinayetinde Yaşanan Olayın Nasıl Gerçekleştiğini Anlatıyoruz - onedio.com

Görüntüler, ülkede siyahilere yönelik polis şiddeti tartışmalarını tekrar alevlendirmiş ve Minneapolis başta olmak üzere birçok şehirde protestolara yol açmıştı.

Eyalette acil durum ilan edilirken olayları kontrol altına almaları için Ulusal Muhafızlar görevlendirilmişti.

Floyd'un ölümü sonrası artan ırkçılık karşıtı gösteriler, ABD'nin dışına çıkıp tüm dünyaya yayılmıştı.

ABD'de 12'nci Günü Geride Bırakan 'George Floyd' Protestoları Dünya Geneline Yayıldı 📷 - onedio.com
ABD'de 12'nci Günü Geride Bırakan 'George Floyd' Protestoları Dünya Geneline Yayıldı 📷 - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir