Tüm Dünyanın Tepki Gösterdiği George Floyd Cinayetinde Yaşanan Olayın Nasıl Gerçekleştiğini Anlatıyoruz

2.6bPAYLAŞIM

İnsan hayatı bu kadar değersiz olmamalı...

Kaynak: https://www.nytimes.com/video/us/1000000...

New York Times '8 Dakika ve 46 Saniye: George Floyd Polis Nezaretinde Nasıl Öldürüldü' adlı bir video yayınladı.

"Minneapolis'te bir pazar günü. Polis telsizine sigara almak için sahte 20 dolar kullanan bir adamın ihbarı düşüyor...

17 dakika sonra ise ihbar edilen adam polisin ırkçı tutumu yüzünden can veriyor. Bu adamın adı George Floyd. George, 46 yaşındaydı ve koronavirüs pandemisinden dolayı çalıştığı restorandaki işini kaybetmişti."

"George'un ölümü Minneapolis'te başlamak üzere ülkenin ve hatta dünyanın birçok yerinde büyük ses getirdi. 4 polis memuru işten atıldı ve soruşturma başlatıldı."

"Onlardan bir tanesi olan Derek Chauvin ise tutuklandı. Ayrıca cinayet ve katliam suçlarından yargılanıyor."

"Olaylar 25 Mayıs tarihinde gerçekleşti. Floyd, aracının sürücü koltuğunda oturuyordu. Caddenin karşısındaki Cup Foods adlı marketin çalışanları sahte parayı fark edip George'un yanına geliyorlar."

"Fakat elleri boş dönmek durumunda kalıyorlar." 

"Market çalışanları durumu bildirmek için 4 dakika sonra polisi arıyorlar. Bulundukları beyanda ise George'un 'sarhoş' olduğunu ve 'kendini kontrol edebilecek bir halde' olmadığını belirtiyorlar."

"Akabinde olay yerine polisler geliyor. Polis memurları olan Thomas Lane ve Alexander Kueng arabaya yöneliyorlar."

"Nedenini anlayamadığımız bir şekilde Lane silahına yöneliyor. Floyd'a ellerini aracın direksiyonuna koymasını söylüyor ve bundan tam olarak 90 saniye sonra ani bir manevrayla Floyd'u aracın dışına çıkarıyor. Bütün bunlar yaşanırken de George'un bulunduğu aracın arkasında park halinde olan arabanın içindeki bir adam olup biteni kameraya alıyor."

"Polis memur Floyd'un ellerini arkadan kelepçeliyor ve onu restoran duvarına yaslayarak 'Adın ne?' diye sormaya başlıyor."

"Yapılan ihbardan bildiğimiz üç önemli gerçek var:

  • Birincisi, polis George'un 'sarhoş' ve 'kendini kontrol etme' kabiliyeti yerinde olmayan bir adam olduğunu düşünüyor.

  • İkincisi, her ne kadar polis durumun böyle olduğunu düşünerek yola çıkmış olsa da, George'un herhangi bir şekilde kendini kontrol edemediğini ya da şiddet içeren tavırları olmadığını görüyoruz. 

  • Ve son olarak, video ve fotoğraftada gözlemleyebileceğiniz gibi kendisi oldukça stresli."

"Bu tutuklanmanın üstünden 6 dakika geçtikten sonra ise polis memurları Floyd'u tekrar aracının yanına götürüyorlar."

"Bu esnada bir arbede yaşanıyor ve George yere düşüyor. Daha sonra tutuklanan memur Chauvin'in aleyhindeki suç duyurularına göre Floyd, klostrofobik olduğunu ve polis arabasına girmek istemediğini beyan ediyor."

Tutuklanmanın ardından 9 dakika geçiyor ve olay yerine üçüncü ve son polis arabası geliyor."

"Bu arabanın içerisinde de polis memurları olan Tou Thao ve Derek Chauvin var."

Bu polislerin kim ve nasıl bir geçmişi olduğundan sizlere daha öncesinde bahsetmiştik hatırlarsanız:

Günler Sonra Tutuklandı: George Floyd'u Öldüren Polis Hakkında Daha Önce 20'ye Yakın Şikayette Bulunulmuş - onedio.com
Günler Sonra Tutuklandı: George Floyd'u Öldüren Polis Hakkında Daha Önce 20'ye Yakın Şikayette Bulunulmuş - onedio.com

"Chauvin, Floyd'u arabaya bindirmeye çalışıyor. Bütün bunlar gerçekleşirken nedenini bilmediğimiz bir şekilde memur Thao olan biteni izliyor."

"Bu esnada George kaldırımın üzerinde yatar pozisyonda. İşte tam bu esnada iki farklı kişi olayı neredeyse aynı anda kayda almaya başlıyorlar."

"İlk kayıtta görüldüğü üzere dört polis memuru da Floyd'un etrafını sarmış vaziyetteler. Bu bizlerin George'u ilk kez yerde gördüğü görüntü. Bu esnada üç polis memuru Floyd'un boynu, bacakları ve gövdesine baskı uyguluyorlar. Saatler 20:20'yi gösterdiğinde ise ilk kez George'un sesini duyuyoruz. Bu görüntü polis memuru olan Lane'ın kaydı alan kişiye 'Kaldırımın diğer tarafına geçin lütfen' demesiyle son buluyor."

"Bu esnada George'un ağzı kanamaya başlıyor ve polis memurları sağlık görevlilerini 'code 2' yani 'acil olmayan' koduyla çağırıyorlar."

Arka planda ise George nefes alamadığını söylüyor. Sonrasında ise sağlık personeline yapılan bu çağrı hızlı bir şekilde 'code 3' 'acil yardım durumu' olarak değiştiriliyor."

"George'a arabaya binmesi söyleniyor fakat bu esnada boynuna baskı uygulandığı için ayağa kalkamıyor. 'Bineceğim' demesine rağmen kalmasına fiziksel olarak izin verilmiyor."

"George 16 kez 'Nefes alamıyorum' demesine ve videoyu çeken kişiler bütün bu olanlara sessiz kalmamasına rağmen polis memurları bu işkenceye devam ediyorlar. Ayrıca Chauvin'ın uygulamış olduğu bu poziyon birçok polis merkezi tarafından da aslında yasaklı."

"Minneapolis Emniyet Müdürlüğü ise bir memurun bunu ancak karşı taraf 'aktif olarak direniyorsa' uygulayabileceğini belirtiyor."

"Bütün bunlara ek olarak, polisler tıbbi yardım talebinde bulunmuş olsalar da ambulansın gelmesini beklerken Floyd'u tedavi etmek için hiçbir şey yapmıyorlar."

"Floyd tamamen haraketsiz olmasına rağmen Chauvin dizini ambulans gelene kadar kaldırmıyor."

"Chauvin toplamda 8 dakika 46 saniye boyunca dizini George'un boynuna koyarak ağırlığını veriyor ve bu cinayeti işliyor."

"Bundan dolayı da Floyd'un kalbi duruyor. Ambulansa bindiğinde 5 dakika kadar hayatla mücadelesi devam etse de maalesef ki vefat ediyor."

Bu içerikler de ilginizi çekebilir:

Irkçılığa Karşı Başlatılan Protestoların Ardından Kameralara Yansıyan Birbirinden Anlamlı 19 Kare - onedio.com
Irkçılığa Karşı Başlatılan Protestoların Ardından Kameralara Yansıyan Birbirinden Anlamlı 19 Kare - onedio.com
Protestocu Gruplar Geldiği Zaman Dizlerinin Üzerine Çöküp Özür Dileyen Miami Polisi Tüm Dünyaya Örnek Oldu! - onedio.com
Protestocu Gruplar Geldiği Zaman Dizlerinin Üzerine Çöküp Özür Dileyen Miami Polisi Tüm Dünyaya Örnek Oldu! - onedio.com
George Floyd Protestoları ABD'nin Başka Şehirlerine de Yayılıyor - onedio.com
George Floyd Protestoları ABD'nin Başka Şehirlerine de Yayılıyor - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
mavi-rosa-mora

Bu içerik için kim gözünden kalp fışkıran emojiyi seçer (10 kişi), kim alkışlar (6 kişi), kim gözünden yaş gelen kahkaha emojisini seçer (4 kişi)? Bu rakamlar elbette değişebilir, ben bunu yazarken sayılar böyleydi. Şimdi soruyorum: İNSAN MISINIZ SİZ?!

coldhearted

Seni ve senin gibileri insan sınıfına koyan "literatürün" ecmealini sikeyim.

altug-pektas

Her içerikte saçma sapan çeviri görmekten gına geldi resmen ya. Aracın tekeri diye çevirdiğiniz "wheel" direksiyon.

yakamoz34

Onedio’nun sahibi illaki bu yorumu görüyorsundur. Ulan her sayfayı açtığımda koca koca reklamlar. Her yere reklam yapıştırmışsınız. Önceden böyle değildi sizide para bozdu. Reklamsız haber alalım diye bu siteye geliyorduk artık bundan sonra gelmiyorum. Benim gibi düşünen arkadaşlarım beğenin bir tepki olsun

Gizli Kullanıcı

Hazır ortam oluşmuşken göstericilerin arasına 100 tane coronalı salsan, bu baş şeytan insanlık katili piçler birbirlerini yavaş yavaş yok etse fenamı olur?

salih-tuncer

Pislik bir insansın başka bir şey demiyorum İĞRENÇ VE PİSLİK BİR İNSANSIN kendine müslüman diyorsan SENİN DİNİN YAŞAT DİYOR ÇAKMA MÜSLÜMAN SENİ kendine insan diyorsan insanlığına sıçayım. Umarım şu dünya üzerinde seninle bir daha karşılaşmak zorunda kalmam mahlukat.

Gizli Kullanıcı

Mal oğlan önce uslubune dikkat et, sonrada bilgin olmadığın seyleri biliyormuş gibi konuşma gerizekalı. Sen islam veya din hakkında ne bildiğini senıyorsun, internetten kopyala -yapıştır laflarını yazmışsın buraya . Benim dinim neyi yaşatman ne içinde keşke yaşamasalardı diyeceğimi bana söylüyor zaten KURAN ile. Ama sen ve senin gibi embesiller mercimek kadar aklınızla sağdan soldan sosyal medyadan montajlı sözlerle aklın sıra bana ınsanlık dersimi veriyorsun zavallı?

Gizli Kullanıcı

Bak KURAN ne diyor cahil, Onların bağışlanması için Allah’a ister dua et ister etme; onların affedilmesi için yetmiş kere de dua etsen Allah onları bağışlamayacaktır. Çünkü onlar Allah ve resulünü inkâr etmişlerdir. Allah günaha batmış kimseleri doğru yola iletmez. tevbe suresi 80 Bir onceki yorumda ortadoguda coluk cocuk demeden yıkıp yakan, insanlara hayatı zindan edip aklı sıra haşa İLAH rolünü oynayan bu şeytani zihniyete ve onun yanındaki ahmaklara atıf yapmıştım.Tabiki masum insanlar müstesna. Ama sen ve o cehil beynin bunu anlayamayacak kadar ufak ve aciz. Sen derdine yan bence mezarda da anlatırsın masallarını. ALLAH sadece size savaş açanlara savaş açmanızı emreder, ama bunlar senin dostunsa o başka.

Gizli Kullanıcı

Bir dahada kimsenin inancını sorgulamaya kalkma , zaten senin gibi sadece nefes alan organizmaya cevap yazdığıma bile pişman oldum, oku araştır öğren. Yada git sabahlara kadar survivor seyret boş herif..

strahd.shonya

Adam haklı gerçek İslam'a uyuyor. . Cezası olmasa, zaten dinden dönenlerin de kafalarını boyunlarından kesecektir. . Çünkü Kuran bunu emrediyor. . Tatlı su Müslüman'ı değil en azından. . Bravo kardeş. .

Görüş Bildir